خالده ضیا، نخست‌وزیر سابق بنگلادش به ۵ سال حبس در زندان محکوم شد

خالد ضیا حق نشر عکس AFP
Image caption خالده ضیا اتهامات علیه خود را رد می‌کند

هواداران خالده ضیا، نخست‌وزیر سابق بنگلادش که به اتهام فساد به ۵ سال حبس در زندان محکوم شده به محکومیت او اعتراض کرده و روند محاکمه او را "غیر عادلانه" توصیف کردند.

اعضای حزب ملی بنگلادش (بی ان پی) به رهبری خالده ضیا در ملاقاتی با خبرنگاران در داکا گفتند که از دادگاه درخواست تجدید نظر خواهند کرد و فردا، جمعه ۹ فوریه تظاهراتی برپا می‌کنند.

امروز صبح پس از آنکه پلیس با استفاده از گاز اشک آور هواداران خانم ضیا را از اطراف دادگاهی در داکا پراکنده کرد، حکم او قرائت شد.

صدها نفر از هواداران او در جریان درگیری با پلیس و نیروهای امنیتی بازداشت شده‌اند.

خانم ضیا، ۷۲ ساله، سوء‌استفاده از صندوق خیریه بین‌المللی کمک به کودکان را انکار کرد و گفت که اتهامات علیه او با انگیزه سیاسی مطرح شده است.

با صدور این حکم خانم ضیا از شرکت در انتخابات پارلمانی که قرار است در سال جاری میلادی برگزار شود، محروم خواهد شد.

این پرونده تنها یکی از ده‌ها مورد اتهام علیه خانم ضیا است که ده‌ها سال رقیب اصلی شیخ حسینه، نخست‌وزیر فعلی بوده است.

قاضی دادگاه هنگام قرائت حکم گفت: "از آنجایی که دادگاه قادر به اثبات اتهامات علیه او بوده و با توجه به موقعیت اجتماعی او، خانم ضیا به پنج سال حبس در زندان محکوم می‌شود."

خانم ضیا که یک ساری سفید به تن داشت دقایقی بعد از صدور حکم روانه زندان شد.


خالده ضیا کیست:

او به عنوان رهبر "حزب ملی بنگلادش" (بی ان پی) در سال ۱۹۹۱ و در اولین انتخابات آزاد این کشور پس از ۲۰ سال، اولین نخست وزیر زن بنگلادش شد.

خانم ضیا در سال ۲۰۰۱ بار دیگر به سمت نخست‌وزیری رسید؛ و در اکتبر سال ۲۰۰۶ و قبل از برگزاری انتخابات سراسری از سمت خود کناره‌گیری کرد.

او همسر ضیاء‌الرحمن، رئیس جمهور سابق بنگلادش است.

زندگی سیاسی خانم ضیا با اتهام فساد بویژه از سوی حزب اصلی رقیب یعنی "عوامی لیگ" همراه بوده است. شیخه حسینه واجد، رهبر عوامی لیگ و رقیب سرسخت خانم ضیا اکنون نخست‌وزیر بنگلادش است.

این دو در طول دو دهه گذشته نخست وزیر کشوربوده‌اند.


طبق گزارش روزنامه دیلی استار، چاپ بنگلادش، خانم ضیا به اقوامش که به گریه افتاده بودند گفت: "نگران نباشید، قوی باشید. من دوباره برمی‌گردم."

طارق رحمان، پسر خانم ضیا که در لندن زندگی می‌کند نیز به طور غیابی به ۱۰ سال حبس در زندان محکوم شده است. چهار نفر دیگر از دستیاران خانم ضیا نیز حکمی مشابه دریافت کرده‌اند.

پیشتر بین نیروهای امنیتی و هواداران حزب مخالف که برخلاف تدابیر امنیتی عمل کرده و خودروی حامل خانم ضیا را تا دادگاه همراهی کرده بودند، درگیری‌هایی به وجود آمد.

براساس گزارش‌ها چند نفر از نیروهای پلیس در جریان درگیری مجروح شدند.

در ۲۰۱۴ نیز هنگامی که اتهاماتی در رابطه با فساد علیه او مطرح شد، خانم ضیا شرکت در انتخابات را تحریم کرد که منجر به تظاهرات گسترده‌ای در بنگلادش شد.

حق نشر عکس AFP
Image caption تدابیر شدید امنیتی در اطراف دادگاه در داکا اتخاذ شد

موضوعات مرتبط