آخرین اعضای تیم بریتانیایی 'جلادان داعش' دستگیر شدند

الکساندر کوتی (چپ) و ال شافی الشیخ حق نشر عکس KOTEY/FAMILY HANDOUT
Image caption الکساندر کوتی (چپ) و ال شافی الشیخ آخرین دو عضو بریتانیایی داعش بودند که در کنار دو نفر دیگر، هر چهار نفر اهل لندن، به علت لهجه بریتانیایی خود به "بیتلزها" شهرت یافته بودند

مقام‌های آمریکایی می‌گویند شبه نظامیان کرد در سوریه دو بریتانیایی عضو داعش را بازداشت کرده‌اند که آخرین اعضای حلقه معروف شکنجه‌گران و جلادان این گروه بوده‌اند.

الکساندر کوتی و ال شافی الشیخ آخرین دو عضو بریتانیایی داعش بودند که در کنار دو نفر دیگر، هر چهار نفر اهل لندن، به علت لهجه بریتانیایی خود به "بیتل ها" شهرت یافته بودند.

مقام‌های آمریکایی می‌گویند این چهار نفر مسئول اعدام‌های بیرحمانه و گردن زدن ۲۷ نفر از اسرای داعش بوده‌اند.

مشهورترین عضو این گروه چهارنفره، محمد اموازی، که به جهادی جان شهرت یافته بود در سال ۲۰۱۵ و طی یک حمله هوایی در سوریه کشته شده بود.

تصاویر محمد اموازی با آن نقاب سیاه و چاقوی سلاخی که در برابر اسرای نارنجی‌پوش و رو به دوربین با لهجه لندنی تهدید می‌کرد، یکی از قوی‌ترین روش‌های پروپاگاندای داعش در ماه‌های نخست اعلام رسمی تشکیل سرزمین خلافت گونه‌ای در عراق و سوریه بود.

بیشتر بخوانید

چگونه محمد اموازی به 'جان جهادی' تبدیل شد

نام جلاد داعش فاش شد؛ محمد اموازی از بریتانیا

پهپادی که جان جهادی را هدف گرفت

گمان می‌رود عضو دیگر این گروه آین دیویس باشد که سال گذشته به اتهام تروریسم در ترکیه بازداشت و در آنجا زندانی شده است.

مقام‌های آمریکایی دستگیری این دو عضو باقی‌مانده را تایید کرده‌اند.

روز پنجشنبه (هشتم فوریه - ۱۹ بهمن) وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد این گروه چهار نفره مسئول گردن زدن چند اسیر غربی‌تبار داعش بوده است.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption داعش دیگر در سوریه شهر و منطقه‌ای را تحت کنترل خود ندارد