اعلام وضعیت اضطراری در اتیوپی

در سه سال گذشته در طول ناآرامی‌های اتیوپی صدها نفر کشته شده‌اند. حق نشر عکس Reuters
Image caption در سه سال گذشته در طول ناآرامی‌های اتیوپی صدها نفر کشته شده‌اند.

حکومت اتیوپی وضعیت اضطراری اعلام کرده است. یک روز قبل از آن هایله‌ماریام دسالن، نخست‌وزیر اتیوپی، به‌طورغیرمنتظره از کارش کناره‌گیری کرد.

در بیانیه رادیو و تلویزیون دولتی اتیوپی آمده است که اعلام وضع اضطراری برای متوقف‌کردن تظاهرات اعتراضی، لازم بوده است.

در سه سال گذشته در طول ناآرامی‌های اتیوپی صدها نفر کشته شده‌اند.

نه ۱۰ ماه وضعیت اضطراری در طول سال گذشته میلادی و نه آزادی هزاران مخالف حکومت از زندان‌ها نتوانسته است تظاهرات ضدحکومتی را متوقف کند.

هنوز معلوم نیست این وضعیت اضطراری برای چه مدت اعلام شده و شامل چه محدودیت‌هایی است.

اتیوپی کشوری متشکل از اقلیت‌های قومی مختلف است و دو قوم بزرگ اُرومو و اَمهارا که بیش از ۶۰ درصد جمعیت را تشکیل می‌دهند، اعتراض دارند که قدرت در دست اقلیت تیگرِی است که تنها شش درصد از جمعیت ۹۴ میلیون نفری این کشور را تشکیل می‌دهد.

روز پنج‌شنبه هایله‌ماریام دسالن اعلام کرد تصمیم گرفته است از سمتش کناره‌گیری کند بلکه این کمک کند سال‌ها ناآرامی و تلاطم‌های سیاسی تمام شود.

اعتراض‌ها دلایل مختلفی دارد. مسلمانان به این‌که رهبرانشان باید با تایید دولت منصوب ‌شوند اعتراض دارند، کشاورزانی که زمین‌هایشان را برای کشاورزی صنعتی از دست داده‌اند و مجبور به ترک آنها شده‌اند ناراضی هستند، قوم امهارا از این‌که مجبور به سکونت در مناطقی شده‌اند که به قوم تیگری تعلق دارند شکایت دارند، و نارضایتی‌های مختلفی هم در سرزمین‌های وسیع قوم اُرومو وجود دارد.

به گفته ناظران با اینکه دولت ائتلافی اتیوپی در ۲۵ سالی که در قدرت بوده دستاوردهای قابل توجهی داشته اما نتوانسته از یک جنبش مرموز انقلابی به یک دولت باز و شفاف و دموکراتیک گذر کند.

امپراتوران و دولت‌های نظامی پیشین در کنترل قوم آمهارا بودند اما با سقوط دولت منگیستو هایله‌ماریام در سال۱۹۹۱، قدرت به قوم تیگری منتقل شد.

حق نشر عکس Reuters
Image caption کناره‌گیری نخست‌وزیر اتیوپی هم به آرام‌شدن وضع منجر نشده است.

موضوعات مرتبط