تحقیقات ویژه درباره "دکترای قلابی" همسر موگابه

خانم موگابه از عنوان دکترا در فعالیت‌های سیاسی خود سود می‌برد حق نشر عکس EPA
Image caption خانم موگابه از عنوان دکترا در فعالیت‌های سیاسی خود سود می‌برد

ستاد مبارزه با فساد زیمباوه تحقیقاتی را در زمینه چگونگی اعطای مدرک دکتری به گریس موگابه، همسر رئیس‌جمهوری سابق این کشور آغاز کرده است. رئیس یک دانشگاه در این رابطه بازداشت شده است.

لوی نیاگورا، معاون رئیس دانشگاه زیمباوه به دستور ستاد مبارزه با فساد این کشور و به اتهام سوء استفاده از مقامش بازداشت شده است چرا که بازرسان می‌گویند چه طور این دانشگاه به گریس موگابه آن هم تنها چند ماه پس از آغاز دوره تحصیلات تکمیلی، دکترا اعطا کرده است.

خانم موگابه که بسیاری از ناآرامی‌های اخیر زیمباوه در اعتراض به تلاش او برای جانشینی همسرش شکل گرفت، در سال ۲۰۱۴ و تنها چند ماه پس از ثبت نام در دانشگاه مدرک دکترا دریافت کرد. این در حالی است که تکمیل دوره دکترا معمولا چند سالی طول می‌کشد.

ستاد مبارزه با فساد زیمباوه پس از آن این تحقیقات را آغاز کرد که جمعی از دانشجویان و دانشگاهیان این کشور با امضای توماری خواستار رسیدگی به این موضوع شدند.

اعضای دانشکده جامعه‌شناسی دانشگاه زیمباوه می‌گویند آنها شواهد و مدارک کافی که بر سپری کردن این دوره از سوی خانم موگابه باشد پیدا نکرده‌اند و بر همین اساس خواستار باطل شدن این مدرک دکترا شده‌اند.

اصالت مدرک دکترای خانم موگابه همچنین به علت منتشر نشدن رساله دکتری او همزمان با سایر هم دوره‌ای‌هایش، مورد مواخذه قرار گرفته است.

به نظر می‌رسد مدرک دکترای خانم موگابه با تایید شوهرش، رابرت موگابه، رئیس جمهور مستعفی، که در آن زمان ریاست دانشگاه زیمباوه را هم بر عهده داشت تایید شده است.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption رابرت موگابه ۳۷ سال رئیس جمهور زیمبابوه بود

رابرت موگابه نوامبر سال گذشته، پس از ۳۷ سال زمامداری، استعفاد داد. او که با آمدن ارتش به خیابان های هراره و برقرار شدن وضعیتی مشابه کودتا ناچار به استعفا شد در چند سال اخیر متهم شده بود که تلاش دارد همسرش گریس را جانشین خود کند.

آن چه که در نهایت هم باعث کنار رفتن آقای موگابه از قدرت شد، برکنار کردن امرسون امنانگاگوا، معاون ریاست جمهوری در اوایل نوامبر سال گذشته (۲۰۱۷) بود.

بسیاری این تصمیم آقای موگابه را اقدامی برای هموار کردن راه جانشینی همسر آقای موگابه به عنوان رئیس جمهوری آینده زیمبابوه دیدند.

همین مسئله باعث دخالت فرماندهان ارتش شد که آقای موگابه را در حصر خانگی قرار دادند.

رابرت موگابه از زمان استقلال زیمبابوه در سال ۱۹۸۰ ریاست جمهوری این کشور را بر عهده داشت. او بارها در انتخابات دوره‌های مختلف پیروز شد اما حکومت او در طی ۱۵ سال گذشته با خشونت و سرکوب مخالفان سیاسی‌اش همراه بود.

موگابه در یک نگاه

  • ۱۹۲۴: به دنیا آمد
  • در جوانی برای تدریس آموزش دید
  • ۱۹۶۴: از سوی دولت رودزیا زندانی شد
  • ۱۹۸۰: برنده انتخابات بعد از استقلال شد
  • ۱۹۹۶: با گریس ماروفو ازدواج کرد
  • ۲۰۰۰: یک همه‌پرسی را باخت. شبه نظامیان هوادار موگابه به مزارع تحت مالکیت سفیدپوست‌ها یورش بردند و به طرفداران مخالفان حمله کردند
  • ۲۰۰۸: در دور اول انتخابات ریاست جمهوری بعد از مورگان چانگیرای دوم شد. چانگیرای بعد از حملات گسترده به هوادارانش از انتخابات کنار رفت
  • ۲۰۰۹: هم‌زمان با فروپاشی اقتصادی چانگیرای به عنوان نخست وزیر دولت رابرت موگابه سوگند خورد. او چهار سال در دولت پر تنش وحدت ملی نخست وزیر بود
  • ۲۰۱۷: موگابه متحد قدیمی خود، امرسون امنانگاگوا را از سمت معاونت ریاست جمهوری برکنار کرد تا راه را برای جانشینی همسرش گریس هموار کند
  • ارتش دخالت کرد و او درنهایت وادار به استعفا شد

موضوعات مرتبط