نتانیاهو: اگر لازم باشد اسرائیل مستقیما علیه ایران اقدام خواهد کرد

آقای نتانیاهو گفته اگر لازم شود اسرائیل نه تنها علیه متحدان ایران که علیه خود این کشور هم اقدام خواهد کرد حق نشر عکس Reuters
Image caption آقای نتانیاهو گفته اگر لازم شود اسرائیل نه تنها علیه متحدان ایران که علیه خود این کشور هم اقدام خواهد کرد

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، در اجلاس امنیتی مونیخ، قطعه‌ای را نشان داده و ادعا کرده که بخشی از پهپاد ایرانی است که اسرائیل هدف قرار داده است. او گفت اگر لازم باشد اسرائیل مستقیما علیه ایران اقدام خواهد کرد.

بنیامین نتانیاهو گفت: اسرائیل اجازه نخواهد داد که رژیم ایران طناب ترور را دور گردن اسرائیل بپیچد. ما با قاطعیت برای دفاع از خود اقدام خواهیم کرد. اگر لازم باشد نه تنها علیه وابسته‌های ایران در منطقه، بلکه علیه خود ایران هم اقدام خواهیم کرد.

او که از "خطر نفوذ ایران در منطقه" سخن می‌گفت، هنگام بالاگرفتن آن قطعه، وزیر خارجه ایران را صدا کرد و خطاب به او گفت: "آقای ظریف، این را می‌شناسید؟ باید بشناسید. این متعلق به شماست. می‌توانید با خود یک پیام برای ستمگران در تهران ببرید: اراده اسرائیل را امتحان نکنید."

محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، هم دقایقی بعد از آقای نتانیاهو در همان کنفرانس سخنرانی کرد و اظهارات او را "سیرک مسخره" خواند که ارزش پاسخگویی ندارد.

سخنان آقای ظریف را اینجا بخوانید: ایران به دنبال آرایش امنیتی جدید در خلیج فارس است

تحلیل؛ تهدید به رویارویی نظامی

کسری ناجی، خبرنگار بی‌بی‌سی در محل اجلاس مونیخ

نخست‌وزیر اسرائیل امروز از فرصتی که کنفرانس امنیتی مونیخ برای او فراهم آورد، استفاده کرد، تا جامعه جهانی را تشویق کند که مواضعی سخت‌تر علیه ایران اتخاذ کند. او گفت کشورها باید تصمیم بگیرند که آیا می‌خواهند بین تجارت با ایران، یا تجارت با اقتصاد بزرگ‌تر آمریکا یکی را انتخاب کنند.

سخنانی که نشان می‌دهد او از حمایت از آمریکا مطمئن است. نخست‌وزیر اسرائیل همچنین تهدید کرد که اگر به قول او، "تحرکات تهدیدآمیز" ایران ادامه یابد، اسرائیل نه تنها علیه نیروهای شبه‌نظامی تحت حمایت ایران بلکه علیه خود ایران اقدام خواهد کرد.

سخنرانی امروز او شاید تندترین سخنانش علیه ایران در سال‌های گذشته باشد. حوادث روز دهم فوریه در اطراف مرز سوریه با اسرائیل که به سرنگونی یک پهپاد ایرانی و یک هواپیمای جنگنده اسرائیل و بمباران پایگاه های نظامی در سوریه منجر شد، خصومت‎ها بین ایران و اسرائیل و امکان رویارویی نظامی را افزایش داده است.


حق نشر عکس JPOST
Image caption آقای نتانیاهو در حال نشان دادن نقشه خاورمیانه

او همچنین در جلسه پرسش و پاسخ، ایران را "تهدیدی جدی" برای منطقه دانست و با نشان دادن نقشه خاورمیانه گفت اسرائیل مصمم است که جلوی نفوذ این کشور را به سایر منطقه بگیرد.

آقای نتانیاهو ایران را به گسترش دایره نفوذ نظامی خود پشت مرزهای اسرائیل متهم کرد و از سوریه به عنوان "حیاط خلوت نظامی" خود برای هدف قراردادن اسرائیل نام برد.

آقای نتانیاهو ایران را "بزرگ‌ترین دشمن" نه تنها برای اسرائیل که برای همه جهان خواند.