برنامه راهپیمایی بازماندگان کشتار مدرسه فلوریدا در واشنگتن

سخنرانی اما گونزالز از دانش آموزان دبیرستان محل حمله در محکومیت رهبران سیاسی توجه زیادی جلب کرده است حق نشر عکس AFP/GETTY
Image caption سخنرانی اما گونزالز از دانش آموزان دبیرستان محل حمله در محکومیت رهبران سیاسی توجه زیادی جلب کرده است

بازماندگان جوان تیراندازی خونین چهارشنبه هفته قبل در دبیرستانی در فلوریدا برنامه یک راهپیمایی ملی به سوی واشنگتن را اعلام کرده اند تا در جریان آن خواستار اقدام سیاسی در کنترل سلاح شوند.

سازمان دهندگان این برنامه که دانش آموزان هستند به رسانه های آمریکایی گفته اند که مصمم اند کشتار روز چهارشنبه را به نقطه عطفی در بحث بر سر مالکیت سلاح در آمریکا بدل کنند.

تیراندازی روز ۱۴ فوریه که ۱۷ دانش آموز و خدمه مدرسه در آن کشته شدند مرگبارترین حمله مسلحانه در مدرسه ای در این کشور از سال ۲۰۱۲ بود.

روز شنبه دانش آموزان مدرسه "مرجوری استونمن داگلاس" واقع در شهر پارکلند در جنوب فوریدا در تجمعی اعتراضی علیه قانونگذاران و دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا شعار "خجالت خجالت" سر دادند.

آقای ترامپ سال پیش گفت که او "هرگز" به حق نگهداری اسلحه تعرض نخواهد کرد.

او روز یکشنبه در اولین اظهار نظر علنی درباره مساله مالکیت سلاح از زمان حمله فلوریدا، حزب دمکرات را مقصر شناخت که چرا وقتی کنترل کنگره را در سال های نخست ریاست جمهوری باراک اوباما در دست داشت قانونی در این زمینه وضع نکرد.

او همچنین "اف بی آی" را مقصر دانست. اف بی آی پیشتر اذعان کرد که در مورد خطرناک بودن، نیکلاس کروز عامل حمله، به این سازمان هشدار داده شده بود اما آن را جدی نگرفت.

حق نشر عکس Reuters
Image caption شعار دانش آموزان دبیرستان استونمن داگلاس: "دعا و تسلیت کافی نیست!"

برنامه دانش آموزان چیست؟

گروهی از دانش آموزان دبیرستان "استونمن داگلاس" روز یکشنبه در گفت و گو با شبکه های تلویزیونی آمریکا برنامه "راهپیمایی برای جان ما" را اعلام کردند.

آنها قصد دارند روز ۲۴ مارس با این شعار که قانوگذاران باید کودکان و خانواده های آنها را "در اولویت قرار دهند" به واشنگتن بروند. آنها خواهان برگزاری راهپیمایی های مشابهی به طور همزمان در سایر شهرها در همین روز هستند.

کامرون کاسکی از بازماندگان تیراندازی چهارشنبه گفت: "ما جانمان را از دست می دهیم اما بزرگسالان در حال وقت تلف کردن هستند."

روز شنبه دانش آموزان و والدین آنها در تجمعی در نزدیکی پارکلند شرکت کردند که در آن به تندی از رهبران کشور انتقاد شد.

خبرسازترین بخش این تجمع وقتی بود که دانش آموز دختری به نام "اما گونزالز" پشت تریبون رفت و به رئیس جمهور آمریکا و سایر سیاستمداران به خاطر دریافت کمک مالی انتخاباتی از "ان آر ای" (انجمن ملی تفنگ آمریکا) که از قدرتمندترین لابی های واشنگتن است انتقاد کرد.

او گفت: "اگر رئیس جمهور می خواهد بیاید و توی صورت من بگوید که این یک تراژدی هولناک بود و ... اینکه چطور هیچ کاری درباره آن انجام نخواهد شد، با کمال میل از او خواهم پرسید که چقدر از ان آر ای پول گرفته."

این دانش آموز ۱۸ ساله اضافه کرد: "البته فرقی نمی کند چون من جواب این سوال را می دانم. ۳۰ میلیون دلار."

این مبلغی است که گزارش می شود "ان آر ای" در حمایت از کمپین انتخاباتی دونالد ترامپ خرج کرده.

حق نشر عکس Reuters
Image caption اعتراضات علیه محدود نکردن تجهیزات کشتار سریع از جمله سلاح نیمه خود کار "ای آر 15" که در حمله مورد استفاده قرار گرفت

خانم گونزالز که در جریان تیراندازی چهارشنبه در سالن اجتماعات مدرسه پناه گرفته بود فریاد زد: "به همه سیاستمدارانی که از ان آر ای کمک انتخاباتی می گیرند می گویم: خجالت بکشید!".

به گزارش "مرکز سیاستمداری پاسخگویانه" انجمن ملی تفنگ آمریکا در انتخابات ۲۰۱۶ بیش از ۱۱ میلیون دلار در حمایت از آقای ترامپ و ۱۹.۷ میلیون دلار در مخالفت با هیلاری کلینتون خرج کرد.

متمم دوم قانون اساسی آمریکا حق افراد در داشتن و حمل سلاح را به رسمیت می شناسد. آقای ترامپ سال پیش در گردهمایی "ان آر ای" گفت که "هرگز، هرگز متعرض" این حق نخواهد شد.

شبکه خبری "سی ان ان" قانونگذاران ایالتی فلوریدا و رئیس جمهور آمریکا را به شرکت در نشستی مشترک با بازماندگان حمله چهارشنبه دعوت کرده است.

عامل حمله هفته پپیش یک فرد ۱۹ ساله بود که قبلا دانش آموز همین دبیرستان بود.

تیرانداز دبیرستان فلوریدا که بود؟

پلیس فدرال از 'رفتار' مهاجم فلوریدا مطلع شده بود

پلیس آمریکا به هشدار حمله به مدرسه فلوریدا ‌توجه نکرده بود

دست کم ۱۷ کشته در تیراندازی در دبیرستانی در فلوریدا