نیروهای حامی اسد به کردها در عفرین پیوستند

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
توافق کردها با دولت سوریه برای استقرار نیروهای دولتی در عفرین

بنابر گزارش‌ها، نیروهای حامی دولت سوریه وارد شهر عفرین در شمال این کشور و مرز سوریه با ترکیه شده‌اند. عفرین که تحت کنترل کردها است در هفته‌های گذشته و پس از ورود ارتش ترکیه به این منطقه و درگیری با کردها، به جبهه‌ نبردی تازه در جنگ سوریه تبدیل شده است.

ورود نیروهای حامی دولت به عفرین یک روز پس از آن صورت می‌گیرد که تلویزیون حکومتی سوریه اعلام کرده بود "نیروهای مردمی" برای مقابله با حملات ترکیه به عفرین اعزام خواهند شد.

ترکیه و شورشیان سوری متحد آن در دو ماه گذشته در عفرین با کردها درگیر شده‌اند. آنکارا نگران قدرت گرفتن کردها در پشت مرزهایش است چرا که آن را تهدیدی برای توانمندتر شدن کردهای ترکیه و به ویژه گروه‌های چون پ‌ک‌ک می‌داند که در سه دهه گذشته برای استقلال کردها با دولت مرکزی این کشور درگیر بوده است.

پیش از ورود این نیروهای شبه‌نظامی به عفرین، ترکیه درباره مداخله دولت بشار اسد و حمایت او از کردها هشدار داده بود.

با وجود این، روز سه‌شنبه (۲۰ فوریه - اول اسفند) تلویزیون سوریه تصاویری از شبه‌نظامیان حامی دولت بشار اسد را نشان داد که در حال ورود به عفرین بودند.

کردها که نقش مهمی در عقب راندن شبه‌نظامیان داعش در مناطق مختلف سوریه داشته‌اند اکنون کنترل بخش‌های مهمی از این کشور را در دست دارند.

هنوز تعداد دقیق شبه‌نظامیان که از آنها تحت عنوان "نیروهای مردمی" نام برده شده مشخص نیست و معلوم نیست نحوه استقرار و مشارکت آنها در نبرد عفرین چگونه خواهد بود.

برخی از رهبران گروه های مسلح کردها در سوریه هم پیش‌تر با اشاره به حملات ترکیه به مناطق تحت کنترل آنها، از دمشق درخواست پشتیبانی و مداخله کرده بودند.

بیشتر بخوانید:

حق نشر عکس AFP
Image caption تانک‌ نیروهای مورد حمایت ترکیه در حال شلیک به سوی عفرین

موضوعات مرتبط