پرونده ترامپ-روسیه؛ یک وکیل مقیم لندن به دادگاه احضار شد

رابرت مولر تاکنون ۱۹ نفر را رسما به ارتکاب جرم متهم کرده و به دادگاه معرفی کرده است حق نشر عکس AFP
Image caption رابرت مولر تاکنون ۱۹ نفر را رسما به ارتکاب جرم متهم کرده و به دادگاه معرفی کرده است

رابرت مولر، بازرس ویژه پرونده ترامپ-روسیه با اعلام جرم علیه یک وکیل مقیم لندن، او را به دروغ‌گویی متهم کرده است. آلکس ون در زوآن نوزدهمین نفری است که در جریان پرونده ترامپ-روسیه رسما متهم و به دادگاه‌های آمریکا احضار می‌شود.

آقای مولر که رهبری تیم تحقیقات درباره رابطه احتمالی ستاد انتخاباتی آقای ترامپ و روسیه را از تابستان گذشته بر عهده گرفته می‌گوید آلکس ون در زوآن در جریان سوالات پلیس فدرال آمریکا درباره فعالیتش در اوکراین، دروغ گفته است.

روز جمعه گذشته هم بازرس مولر که خود ۱۰ سال سابقه ریاست پلیس اف‌بی‌آی را دارد، علیه ۱۳ شهروند روسیه و سه نهاد روسی به اتهام تلاش برای دخالت در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۱۶ اقامه دعوی کرد.

اتهام این وکیل لندن‌‎نشین چیست؟

آن‌طور که مدارک دادگاه نشان می‌دهد آلکس ون در زوآن در سال ۲۰۱۲ ماموریت یافته برای وزارت دادگستری اوکراین گزارشی در ارتباط با پرونده قضایی یولیا تیموشنکو، نخست‌وزیر سابق اوکراین تهیه کند.

خانم تیموشنکو، یک سال پیش از این ماجرا به اتهام سوء استفاده از قدرت محاکمه شده بود؛ اتهامی که خود او آن را متاثر از رقابت‌های سیاسی می‌دانست.

آن طور که در مدارک ارایه شده از سوی بازرس مولر به دادگاه آمده، آقای زوآن در آن گزارش نتیجه‌گیری کرده که محاکمه خانم تیموشنکو عادلانه بوده و روند رسیدگی قضایی به آن مناسب بوده است.

مدارک اقامه دعوی علیه این وکیل مقیم لندن روز جمعه به در واشنگتن به مجامع قضایی تحویل داده شده است اما جزئیات آن امروز سه‌شنبه (۲۰ فوریه - اول اسفند) علنی شده است.

در این مدارک آمده:

  • بازرس ویژه توانسته به ایمیل‌های پاک شده یا ارسال نشده در این رابطه دسترسی پیدا کند
  • آلکس ون در زوآن در مورد آخرین ارتباطش با شخص الف (هویت این شخص در مدارک فاش نشده) دروغ گفته است
  • آقای زوآن در مورد آخرین ارتباطش با ریک گیتز، از اعضای ستاد انتخاباتی آقای ترامپ دروغ گفته است. ریک گیتز هم یکی از ۱۹ نفری است که از سوی بازرس مولر به دادگاه معرفی شده و متهم به نقشه‌چینی برای پول‌شویی است.

ریک گیتز و همکار سابقش پل منافارت که برای مدتی ریاست ستاد انتخاباتی دونالد ترامپ را در دست داشت، هر دو از سوی بازرس مولر احضار شده‌اند. آنها متهم‌اند که بدون ثبت نام و اعلام رسمی به نهادهای آمریکایی برای ویکتور یانوکویچ، رئیس‌جمهور سابق اوکراین و حزبش کار کرده‌اند.

آقای یانوکوویچ که رقابت و دشمنی آشکاری با یولیا تیموشنکو داشت در سال ۲۰۱۰ موفق شد با شکست خانم تیموشنکو، رئیس جمهور اوکراین شود اما چند سال بعد در پی قیام مردمی در کی‌یف، سقوط کرد و به روسیه گریخت.

آلکس ون در زوآن و وکلای او هنوز به این اتهام‌ها واکنش نشان نداده‌اند؛ آنها باید عصر امروز (سه‌شنبه) در پایتخت آمریکا به دادگاه بروند.

حق نشر عکس EPA
Image caption آلکس ون در زوآن قرار است امروز در واشنگتن به دادگاه برود

آلکس ون در زوآن کیست؟

او برای دفاتر حقوقی متعددی در نیویورک و لندن کار کرده است از جمله اسکادن، آرپز، اسلیت، میگر و فلام.

سال گذشته، او با اِوا خان، منتقد هنری ازدواج کرد، پدر خانم خان، جرمن خان، موسس گروه آلفا است که یکی از بزرگترین گروه‌های سرمایه‌گذاری روسیه است.

گزارشی که در همان ایام در ویرایش روسی مجله تاتلر منتشر شد آقای ون در زوآن را در ارتباط با شخصیت‌های متنفذ مسکو و الیگارش‌های روسیه معرفی ‌کرده است.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
مروری بر جنجال‌ها درباره احتمال دخالت روسیه در انتخابات آمریکا