دیوان عالی پاکستان: نوازشریف حق رهبری حزب را ندارد

دیوان عالی پاکستان حق نشر عکس AAMIR QURESHI

دیوان عالی پاکستان رای داده است که محمد نوازشریف، نخست‌وزیر سابق پاکستان، نمی‌تواند رهبر حزب خود، مسلم لیگ (ن)، باشد. آقای شریف خود بنیانگذار این حزب بوده است.

اواخر ماه ژوئیه سال گذشته میلادی دیوان عالی پاکستان، در ارتباط با پرونده اتهامی فساد، از آقای نواز شریف، سلب صلاحیت کرده بود و به دنبال این رای آقای شریف از سمت خود کناره‌گیری کرد.

رای این دیوان به دنبال تحقیقات در مورد اتهام‌های فساد که علیه آقای شریف صورت گرفته، صادر شد، اتهام‌ها، مربوط به دست داشتن فرزندان آقای شریف در معاملات چند شرکت ثبت شده در خارج بوده است. آقای شریف این اتهامات را رد کرده است.

حق نشر عکس Reuters

علیرغم این سلب صلاحیت و کناره‌گیری آقای شریف، مقامات حزب آقای شریف بار دیگر وی را به ریاست حزب انتخاب کردند؛ انتخابی که با اعتراض بسیاری از منتقدان روبرو شد.

اکنون و براساس رای امروز دیوان عالی پاکستان، آقای شریف به دلیل سلب صلاحیت در رای ابتدایی نمی تواند رهبر حزب نیز باشد. بدین ترتیب تمامی تصمیمهای گرفته شده از سوی آقای شریف در طول دورانی که وی رهبری حرب "مسلم لیگ" را برعهده داشته است، قابل اعتبار نیست از جمله اعلام نامزدهای این حزب برای انتخابات ماه آینده مجلس سنای پاکستان.

حزب مسلم لیگ (ن) در مجلس نمایندگان پاکستان دارای اکثریت است و امیدوار بود تا در انتخابات آتی سنا بتواند اکثریت سنای پاکستان را نیز در دست بگیرد.

موضوعات مرتبط