ادامه انتقادها به گزینه پیش‌نهادی ترامپ برای ریاست نهاد مهاجرتی سازمان ملل

حق نشر عکس MCT
Image caption کن آیزاکس در حال حاضر نایب‌رئیس یک موسسه خیریه مسیحی میسیونری در آمریکاست.

کسی که دونالد ترامپ برای ریاست نهاد مهاجرتی سازمان ملل متحد پیش‌نهاد کرده، اتهام‌های مطرح‌شده را درباره این‌که علیه مسلمانان تعصب دارد، تکذیب کرده است.

کن آیزاکس از طرف رئیس‌جمهور آمریکا برای مدیرکلی سازمان بین‌المللی مهاجرت، آی او ام، پیش‌نهاد شده است.

او که در حال حاضر نایب‌رئیس یک موسسه خیریه مسیحی میسیونری در آمریکاست، قبلا در توییت‌هایی نوشته بود که قرآن، خشونت را تشویق می‌کند و این‌که باید به آواره‌های مسیحی در مقابل آوارگان مسلمان اولویت داد.

در هفته‌های اخیر که معلوم شده آقای آیزاکس گزینه پیش‌نهادی آمریکا برای ریاست بعدی این نهاد مهم در امور آوارگان و پناهندگان است، رسانه‌ها بر بررسی سابقه او تمرکز کرده‌اند.

در گزارش رسانه‌های آمریکایی او متهم شده است که علیه مسلمانان موضع منفی دارد.

مدیرکل جدید این سازمان قرار است در ماه ژوئن انتخاب شود.

آقای آیزاکس دو رقیب دیگر از کاستاریکا و پرتغال دارد اما ریاست این سازمان در طول هفت دهه اخیر، به جز یک مورد استثنا، به کسی رسیده است که دولت آمریکا پیش‌نهاد می‌کند.

حالا خود او در پاسخ به خبرگزاری فرانسه این اتهام‌ها را رد کرده و گفته است که برای پیروان همه ادیان، احترام عمیقی قائل است.

کن آیزاکس گفته است درباره کمک به افراد نیازمند، هرگز دین و باور آنان را در نظر نمی‌گیرد.

او بعد از توجه رسانه‌ها به توییت‌های بحث‌برانگیزش، آنها را پاک کرده و بابت اظهاراتش که حالا انتقادبرانگیز شده، پوزش خواسته است.

حق نشر عکس Reuters
Image caption سازمان بین‌المللی مهاجرت نقش محوری و عمده‌ای در هماهنگی برای اسکان پناه‌جویان در کشور جدید و حمایت از آواره‌ها در مناطق بحران‌زده دارد.

در یک سالی که از دولت دونالد ترامپ می‌گذرد، شعارها و سیاست‌هایش درباره مهاجران انتقاد سازمان‌ها و کنش‌گران فعال در این زمینه را برانگیخته است. از جمله دستور او برای منع ورود شهروندان چند کشور که شهروندان آنها اغلب مسلمان اند از جمله ایران، و همین‌طور اولویت‌دادن به آواره‌ها و پناه‌جویان مسیحی برای دریافت کمک از دولت آمریکا.

در عین حال سیاست این دولت جدید آمریکا در قبال سازمان ملل متحد هم بحث‌برانگیز بوده است.

نیکی هیلی، سفیر ایالات متحده در سازمان ملل، چند بار گفته است که آمریکا در کمک‌هایش به آن دسته از نهادهای سازمان ملل و همین‌طور کشورهایی که با تصمیم‌های دولت آمریکا همراهی نمی‌کنند، تجدیدنظر می‌کند.

روزنامه واشنگتن‌پست که سابقه موضع‌گیری‌های کن آیزاکس را زیر ذره‌بین گرفته، دو هفته پیش در سرمقاله‌ای نوشت که با توجه به "اظهارات جاهلانه، تعصب‌آمیز و مشکل‌ساز او" در توییتر، ریاستش بر سازمان بین‌المللی مهاجرت "مایه شرمندگی ایالات متحده خواهد بود".

او در پاسخ مکتوب به خبرگزاری فرانسه خواسته است که کل "سه دهه" سابقه او در نظر گرفته شود؛ از جمله در "امدادرسانی به نقاط بحران‌زده‌ای مانند سومالی، سودان جنوبی و افغانستان".

کن آیزاکس در عین حال حاضر نشده است به‌روشنی پاسخ دهد که آیا قبول دارد اقدامات بشر بر تغییرات اقلیمی تاثیر دارد. او در پاسخ‌های طولانی‌اش حتی از استفاده از عبارت "تغییرات اقلیمی" پرهیز کرده است.

تقریبا همه دانشمندان می‌گویند اقدامات بشر در تغییرات اقلیمی موثر بوده است. اغلب کارشناسان زیست‌محیطی و اقتصادی، این تغییرات اقلیمی را از عوامل مهم در بحران‌ها و درگیری‌های کنونی می‌دانند که منجر به آوارگی و مهاجرت گسترده افراد شده است. یعنی همان حوزه‌ای که سازمان بین‌المللی مهاجرت قرار است به آن بپردازد.