عربستان سینما، اپرا و شهر تفریحی به بزرگی لاس وگاس می‌سازد

حق نشر عکس Reuters
Image caption عربستان موافقت با ساخت سالن‌های سینما را پیش‌تر اعلام کرده بود

عربستان سعودی اعلام کرده برای رونق صنعت سرگرمی ۶۴ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری خواهد کرد. احداث سینما، سیرک و مراکز تفریحی و سرگرم‌کننده نظیر آنچه در غرب رایج است از عرصه‌های این سرمایه‌گذاری برای ۱۰ سال آینده اعلام شده است.

رئیس مرکز تفریحات و سرگرمی این کشور اعلام کرده تنها برای سال جاری ۵۰۰۰ برنامه تفریحی مدنظر دارد که از جمله آنها آوردن سیرک کانادایی دوسولی (سیرک آفتاب) به عربستان است.

هم‌زمان مقدمات احداث سالن اپرا در ریاض آغاز شده است.

محمد بن سلمان، ولیعهد جوان عربستان سعودی دو سال پیش چشم‌اندازی جامع برای کشورش تا سال ۲۰۳۰ ترسیم کرده که طی آن قصد دارد اقتصاد و جامعه عربستان را متحول کند.

در پی این اصلاحات، دسامبر گذشته هم عربستان ممنوعیت فعالیت‌‎های سینماهای خصوصی را لغو کرد.

در همین حال، احمد بن عقیل آل خطیب، رئیس سازمان تفریحات عمومی عربستان‌سعودی گفته: "در گذشته، تهیه‌کنندگان برای تولید آثارشان به بیرون از مرزهای عربستان می‌رفتند و بعد برای به نمایش گذاشتن آن به داخل کشور باز می گشتند اما از این پس، همه این فرآیند در امور تفریحی، در داخل کشور اتفاق خواهد افتاد... به خواست خدا، این تحولات را از سال ۲۰۲۰ شاهد خواهیم بود."

عربستان مقدمات احداث یک شهر بزرگ تفریحی در نزدیکی ریاض، پایتخت، را در دست اجرا دارد؛ شهری که وسعتش تقریبا به اندازه لاس وگاس آمریکا است.

بیشتر بخوانید

روحانی سرشناس عربستان : ضرورتی ندارد زنان عبایه بپوشند

زنان عربستان سعودی حق رانندگی پیدا می کنند

عربستان اجازه ورود زنان به ورزشگاه‌ها را خواهد داد

حق نشر عکس Reuters
Image caption سیرک کانادایی الیوز که مقر آن در مونترال کانادا است ماه ژانویه گذشته برای نخستین بار در عربستان برنامه اجرا کرد

این تصمیم کلان در پی تحولات اخیر در این کشور حاشیه خلیج فارس روی می دهد که طی آن عربستان برای نخستین‌بار در زمینه‌هایی چون رانندگی، ورود به ورزشگاه‌ها و قضاوت محدودیت‌ها برای زنان را حذف کرد.

محمد بن سلمان، ۳۲ ساله، سال گذشته وعده داده بود که با اجرای اصلاحات بنیادین در کشورش قصد دارد عربستان را به سرزمینی که "اسلام مدرن در آن جاری است و درهایش به روی همه مذاهب و آیین‌ها" باز است بدل کند.

هفتاد درصد از جمعیت عربستان جوانان زیر ۳۰ سال‌ سن دارند و به گفته محمد بن سلمان خواستار "زندگی هستند که در آن معنای مذهب به مدارا و معنای رسوم و سنت به مهربانی نزدیک شده باشد."

این در حالی است که خاندان سلطنتی آل‌سعود و نهاد مذهب در عربستان طی چند دهه اخیر به سوی وهابیت و اجرای قوانین سرسخت اسلامی شناخته می‌شده است.