آمریکا سفارتش در بیت‌المقدس را سه ماه دیگر افتتاح می‌کند

اعلام رسمی به رسمیت شناختن بیت‌المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل از سوی دونالد ترامپ در ماه دسامبر گذشته با ناآرامی های فراوان همراه شد حق نشر عکس Getty Images
Image caption اعلام رسمی به رسمیت شناختن بیت‌المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل از سوی دونالد ترامپ در ماه دسامبر گذشته با ناآرامی های فراوان همراه شد

وزارت خارجه آمریکا می‌گوید مراحل انتقال سفارت این کشور از تل آویو به بیت‌المقدس تا سه ماه دیگر نهایی می‌شود و این کشور در ماه مه آینده سفارتش را در این شهر افتتاح خواهد کرد؛ خبری که با استقبال اسرائیل روبرو شده اما فلسطینی‌ها آن را تحریک‌آمیز خوانده‌اند.

در اطلاعیه وزارت خارجه آمریکا آمده مراسم افتتاحیه سفارت ایالات متحده در بیت‌المقدس همزمان با هفتادمین سالگرد شکل‌گیری اسرائیل همراه خواهد بود.

این خبر در حالی روز جمعه (۲۳ فوریه - چهارم اسفند) منتشر شد که مقام‌های آمریکایی پیش‌تر نهایی شدن مراحل انتقال این سفارت خانه از تل‌آویو به بیت‌المقدس را طی دو تا سه سال آینده پیش‌بینی کرده بودند.

بدین‌ترتیب، در حالی که تصمیم ماه دسامبر دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری، مبنی بر به رسمیت شناختن بیت‌المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل و انتقال سفارت ایالات‌متحده از تل آویو به این شهر همچنان منبع تنش میان تشکیلات فلسینی و واشنگتن است، خبر افتتاح زودهنگام این سفارتخانه جدید احتمالا این بحران را عمیق‌تر هم خواهد کرد.

صائب عریقات، دیپلمات ارشد فلسطینی که رهبری مذاکرات میان این تشکیلات با اسرائیلی‌ها را طی دو دهه گذشته بر عهده داشته، در نخستین واکنش به این خبر آن را اقدامی "آشکارا تحریک‌آمیز" خوانده است.

همزمانی این افتتاحیه با روز تاسیس کشور اسرائیل هم خود می‌تواند زمینه‌ساز یک مناقشه دیگر میان واشنگتن و فلسطینیان شود چرا که آنها از این روز تحت عنوان "روز عزا و روز نکبت" یاد می‌کنند.

از طرف دیگر، بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، امروز (جمعه) ضمن استقبال از این تصمیم گفته "آن روز (افتتاحیه) روز بزرگی برای مردم اسرائیل خواهد بود".

بیشتر بخوانید

حق نشر عکس Getty Images
Image caption آقای ترامپ این تصمیم را در حالی که مایک پنس، معاونش او را همراهی می‌کرد در کاخ‌سفید اعلام کرد

از زمان تشکیل کشور اسرائیل، بخش غربی بیت‌المقدس در اختیار این کشور قرار گرفت در حالی‌ که بخش شرقی، که شامل اکثر اماکن مذهبی مقدس برای یهودیان، مسیحیان و مسسلمانان است، تحت مدیریت اردن قرار گرفت و همچنان تولیت این اماکن تحت نظر پادشاه اردن است.

بخش شرقی بیت‌المقدس همراه با اراضی کرانه باختری رود اردن در جنگ شش روزه اعراب و اسرائیل در سال ۱۹۶۷ به تصرف اسرائیل درآمد، اما سازمان ملل متحد این بخش از شهر را هم مصداق تعریف اراضی اشغالی می‌داند و دخل و تصرف اسرائیل از جمله ایجاد شهرک های یهودی‌نشین در این بخش از شهر را از لحاظ حقوق بین‌الملل غیرقانونی اعلام کرده است.

سفارت اکثر کشورهایی که با اسرائیل رابطه سیاسی دارند در تل‌‌آویو واقع است هر چند برخی از کشورها در بیت‌المقدس کنسولگری تأسیس کرده‌اند.

تصمیم اولیه برای انتقال سفارت آمریکا به بیت‎المقدس در سال ۱۹۹۵ و در کنگره آمریکا به تصویب رسید، اما از آن زمان تا امروز همه روسای‌جمهور این کشور با وجود اینکه در جریان انتخابات قول عملی کردن این مصوبه را داده بودند، به بهانه "بحران خاورمیانه و حساسیت آن" و تاثیری که می‌توانسته بر "امنیت ملی آمریکا" داشته باشد، پس از ورود به کاخ‌سفید از به اجرا گذاشتن این مصوبه طفره رفته‌اند.

اما دونالد ترامپ که انتقال سفارت کشورش به بیت‌المقدس را به جامعه قدرتمند یهودیان در آمریکا وعده داده بود، بارها از وفا کردن به عهدش سخن گفته و از همان روزهای نخست ورود به کاخ‌سفید جراد کوشنر، مشاور ارشد ویژه و داماد خودش را مأمور پیگیری مسائل مربوط به صلح خاورمیانه کرده بود.

با وجود مخالفت‌های جهانی با این تصمیم، مقام‌های آمریکایی در توجیه تصمیم آقای ترامپ می‌گویند که شناسایی بیت‌المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل یک واقعیت عینی را مورد شناسایی قرار می‌دهد زیرا نهادهای حکومتی اسرائیل عملا در این شهر مستقر هستند.

Image caption وضعیت عملی و حقوقی بیت‌المقدس بسیار پیچیده است