انتشار یادداشت دموکرات‎ها در رد 'سیاسی‎کاری اف‌بی‌آی علیه ترامپ'

حق نشر عکس Reuters
Image caption دونالد ترامپ بارها علنا به اف‌بی‌آی حملات لفظی کرده است

کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان آمریکا یادداشت اعضای دموکرات خود در رد اتهام سیاسی‎کاری پلیس فدرال (اف‌بی‌آی) علیه ستاد انتخاباتی دونالد ترامپ را منتشر کرده است.

کمیته مذکور که تحت کنترل جمهوریخواهان است اخیرا در اقدامی جنجالی یک یادداشت چهار صفحه‌ای اعضای جمهوریخواه خود را منتشر کرده بود که پلیس فدرال و مقامات سابق وزارت دادگستری آمریکا را به سوءاستفاده از قدرت و گمراه کردن یک قاضی برای دریافت حکم شنود مکالمات کارتر پیج، از اعضای ستاد انتخاباتی دونالد ترامپ، متهم کرده بود.

بنا بر نسخه جمهوریخواهان، اف‌بی‌آی در سال ۲۰۱۶ میلادی با استناد به گزارش بحث برانگیز و اثبات نشده یک مامور اطلاعاتی سابق بریتانیا (کریستوفر استیل) - که به سفارش ستاد انتخاباتی هیلاری کلینتون نامزد دموکرات ها، تهیه شده بود - علیه کارتر پیج از دادگاه حکم شنود دریافت کرده بود.

دموکرات‌ها که می‌گویند یادداشت رقبای جمهوریخواه آنان گزینشی و نتایج آن خلاف واقعیت است، بعد از مذاکرات فشرده از جمله با کاخ سفید و اف‌بی‌آی سرانجام روز شنبه (۲۴ فوریه) موفق شدند که یادداشت ۱۰ صفحه‌ای‌ خود - که بخش هایی از آن مانند نسخه جمهوریخواهان به دلایل اطلاعاتی سانسور شده است - را منتشر کنند.

بنا بر یادداشت دموکرات‌ها، آغاز تحقیقات "ضد اطلاعات" اف‌بی‌آی درباره کارتر پیج در اواخر ماه ژوئیه ۲۰۱۶ آغاز شده و به گزارش کریستوفر استیل درباره فعالیت‌های دونالد ترامپ از جمله در روسیه ارتباطی نداشته است زیرا آن گزارش بیش از ۷ هفته پس از شروع تحقیقات به دست اف‌بی‌آی رسید.

حق نشر عکس Reuters
Image caption کارتر پیج، مشاور سیاست خارجی کمپین دونالد ترامپ بود

در سند آمده است هرچند مقامات وزارت دادگستری سپس برای دریافت و تمدید مجوز قانونی شنود به طور محدود به بخش‎هایی از گزارش کریستوفر استیل اشاره کردند، آنها در دادگاه عمدتا به منابع دیگری استناد کرده بودند از جمله این که "جزئیات روابط گذشته پیج با جاسوسان روس و تماس‌اش با مقامات روسیه در جریان کارزار انتخاباتی ۲۰۱۶ را ارائه کردند."

سند می‎افزاید: "درواقع، اف‌بی‌آی در ماه مارس ۲۰۱۶ با پیج درباره تماس‌اش با سازمان اطلاعات روسیه صحبت کرده بود، در همان ماهی که نامزد (حزب جمهوریخواه) دونالد ترامپ او را به عنوان مشاور سیاست خارجی خود تعیین کرد."

در یادداشت دموکرات‎ها همچنین آمده است که پلیس فدرال هرگز نزد قاضی به "اتهامات هرزه‎گرانه" علیه دونالد ترامپ در گزارش آقای استیل اشاره‎ای نکرده است.

کریستوفر استیل در گزارش خود ادعا می‌کرد روسیه از آقای ترامپ اطلاعاتی دارد که از آن‌ها به عنوان عاملی برای تحت فشار قرار دادن او استفاده می‌کند؛ از جمله اطلاعاتی درباره فعالیت‌های اقتصادی او و ویدئویی از آقای ترامپ با چند روسپی؛ ادعایی که آقای ترامپ بارها تکذیب کرده است.

حق نشر عکس Reuters
Image caption ساختمان اف بی آی در واشنگتن

دونالد ترامپ که پیشتر از انتشار یادداشت جمهوریخواهان استقبال کرده بود، در ابتدا مانع از انتشار نسخه دموکرات‎ها شد زیرا آن را حاوی مواردی "بسیار حساس" می‎دانست.

کاخ سفید روز شنبه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که یادداشت دموکرات‌ها در پی تضعیف رئیس جمهوری آمریکاست، اما دونالد ترامپ در راستای شفافیت بیشتر با انتشار آن موافقت کرده است.

سارا سندرز، سخنگوی کاخ سفید گفت: "همان طور که رئیس جمهوری بارها گفته است، نه او و نه ستادش در جریان انتخابات ۲۰۱۶ هرگز با یک قدرت خارجی تبانی نکرده بود و هیچ چیزی در این یادداشت این واقعیت را رد نمی‎کند."

هم زمان با انتشار این یادداشت ها، تحقیقات بازرس ویژه پرونده ترامپ-روسیه ادامه دارد. ریک گیتس، که در دوران مبارزات انتخاباتی ٢٠١٦ مشاور ستاد دونالد ترامپ بود، روز جمعه اتهام‌های توطئه علیه آمریکا و دروغ گفتن به بازرسان اف‌بی‌آی را پذیرفت و گفت که با تیم تحقیق همکاری می‌کند.

نام‌هایی که زیاد خواهید شنید

حق نشر عکس Reuters
Image caption کارتر پیج، مشاور سیاست خارجی کمپین دونالد ترامپ بود
  • کارتر پیج: ۴۶ ساله، مشاور سیاست خارجی کمپین دونالد ترامپ بوده که در سال ۲۰۱۶ چند بار به روسیه رفته است. او متهم است که واسطه رابطه کمپین دونالد ترامپ با روسیه بوده است. اتهامی که خودش به شدت رد می‌کند. شنود مکالمات او، موضوع مناقشه‌برانگیز در گزارش محرمانه جمهوری‌خواهان است.
حق نشر عکس AFP
  • دوین نونز: ۴۴ ساله رئیس کمیته امور اطلاعاتی مجلس نمایندگان است که این اسناد محرمانه را به نفع جمهوری‌خواهان از طبقه‌بندی خارج کرده است. او در تابستان گذشته و در پی آن‌که متهم شد برخی اطلاعات طبقه‌بندی‌شده را در اختیار افراد گذاشته، از مشارکت در ادامه تحقیقات پرونده ترامپ-روسیه کنار کشید. یادداشتی که حالا منتشر شده، بخشی از تحقیقات اوست. دموکرات‌ها می‌گویند او اسناد را دستکاری کرده و خواستار کناره‌گیری او هستند.
حق نشر عکس Getty Images
  • راد روزنستاین: ۵۳ ساله، قائم مقام وزارت دادگستری آمریکا است که دادستانی ویژه برای رسیدگی به اتهام تبانی میان ستاد انتخاباتی ترامپ و روسیه تعیین کرده است.