شورای امنیت به آتش‎بس در سوریه رای داد؛ 'بمباران مرگبار غوطه ادامه دارد'

حق نشر عکس Reuters
Image caption روسیه - حامی بزرگ حکومت بشار اسد - بر تغییر متن پیش نویس قطعنامه که توسط کویت و سوئد ارائه شده بود تاکید داشت

شورای امنیت سازمان ملل متحد پس از سه روز مذاکرات فشرده به اتفاق آراء قطعنامه‎ای را تصویب کرده که خواهان برقراری یک آتش بس ۳۰ روزه در سراسر سوریه شده است. همه ۱۵ عضو شورای امنیت از جمله روسیه - حامی بزرگ حکومت بشار اسد - به این پیش نویس که توسط کویت و سوئد ارائه شده بود، رای مثبت دادند.

قطعنامه شورا در حالی تصویب شد که بنا بر گزارش ها، تعداد کشته ‏های حملات هوایی ارتش سوریه به ناحیه غوطه شرقی در نزدیکی دمشق، پایتخت، به بیشتر از ۵۰۰ نفر رسیده است. گفته می شود که حداقل ۱۲۷ نفر از کشته‌ها کودک هستند.

هرچند امید می‌رود که با برقراری آتش‌بس زمینه برای امدادرسانی به مردم گرفتار در غوطه شرقی و سایر نواحی جنگ زده سوریه فراهم شود، خبرگزاری رویترز گزارش داده است که مدت کوتاهی پس از تصویب قطعنامه، بخشی از غوطه یک بار دیگر بمباران شد.

دیدبان حقوق بشر سوریه - مستقر در لندن - می گوید که حداقل ۴۱ نفر، از جمله هشت کودک، طی حملات روز شنبه (۲۴ فوریه) در غوطه کشته شدند.

قطعنامه شورا برای آغاز آتش بس تاریخ دقیقی تعیین نکرده ولی از طرفین درگیر خواسته است که "بی معطلی" آن را به اجرا بگذارند.

در این قطعنامه، اشخاص، گروه‌ها و نهادهایی که پیشتر توسط سازمان ملل متحد تروریستی اعلام شده اند، از جمله القاعده، گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) و جبهه نصرت (که پس از ادغام با گروه‌های سفلی دیگر هیئت تحریر شام خوانده می شود) نیز از آتش بس مستثنی اعلام شده اند.

کنترل غوطه شرقی در اختیار چند گروه اسلامگرای مسلح است؛ گفته می شود که هیئت تحریر شام نیز کنترل بخش‌هایی از آن را در اختیار دارد.

حق نشر عکس Reuters
Image caption بنا بر گزارش ها، حداقل ۱۲۷ کودک در ظرف یک هفته در غوطه شرقی کشته شده اند

نیکی هیلی، سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد، روز شنبه خواهان اجرای فوری آتش بس شد. او گفت تردید دارد که حکومت سوریه مفاد قطعنامه را اجرا کند.

خانم هیلی همچنین روسیه را به کارشکنی در گفتگوها برای به تاخیر انداختن تصویب قطعنامه متهم کرد. فرانسوا دلاتره، سفیر فرانسه، هم گفت که قطعنامه "خیلی دیر" تصویب شد.

این در حالیست که واسیلی نبنزیا، نماینده روسیه، اتهام کارشکنی در مسیر تصویب پیش نویس را رد کرد و گفت که مذاکرات بیشتری برای رسیدن به قطعنامه‌ای که اجرای آن امکان پذیر باشد لازم بود.

بشار جعفری، نماینده سوریه در سازمان ملل هم در این جلسه حضور داشت.

نیروهای دولت سوریه بمباران غوطه را از یکشنبه گذشته آغاز کرده‌اند و می‌گویند مخالفان مسلحی که این منطقه را در کنترل دارند، به دمشق حمله کرده‌اند.

برخی گروه‌های حاضر در غوطه می‌گویند حضور شبه نظامیان اسلامگرای افراطی تنها بهانه‌ای برای حملات جاری است.

آمریکا روسیه را هم به نقش داشتن در بمباران غوطه متهم کرده، اتهامی که روسیه رد می‌کند.

دولت فرانسه اعلام کرده است که امانوئل مکرون و آنگلا مرکل، رهبران فرانسه و آلمان، روز یکشنبه (۲۵ فوریه) با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه درباره نحوه اجرای آتش بس تلفنی گفتگو خواهند کرد.