واکنش محتاطانه آمریکا به 'پیشنهاد مذاکره کره شمالی'

حق نشر عکس AFP
Image caption ایوانکا ترامپ، دختر رئیس جمهوری آمریکا، در مراسم اختتامیه المپیک شرکت کرد هرچند گفته می شود که با ژنرال کره شمالی دیداری نخواهد داشت

کاخ سفید از 'پیشنهاد کره شمالی برای مذاکره با آمریکا' به طور اصولی استقبال اما تاکید کرده است که هدف نهایی هرگونه گفتگو، باید خلع سلاح هسته ای پیونگ یانگ باشد.

مقامات کره جنوبی روز یکشنبه (۲۵ فوریه) اعلام کردند که کره شمالی خواهان مذاکره با آمریکا شده است.

این خبر در پی دیدار ژنرال کیم یونگ چول، یکی از مقام‌های ارشد اطلاعاتی کره شمالی با مون جه‌این، رئیس جمهوری کره جنوبی، اعلام شد؛ ژنرال کیم یونگ چول به همراه یک هیات هشت نفره برای شرکت در مراسم اختتامیه المپیک زمستانی پیونگ چانگ به کره جنوبی سفر کرده است.

کاخ سفید در واکنش، با صدور بیانیه ای اعلام کرد که آمریکا به خلع سلاح هسته ای کامل، قابل راستی آزمایی و غیر قابل بازگشت شبه جزیره کره متعهد است و در صورت تحقق آن، "مسیر روشن تری" در انتظار کره شمالی خواهد بود.

کاخ سفید در عین حال تاکید کرد: "کمپین فشار حداکثری تا زمانی که کره شمالی خلع هسته ای بشود باید ادامه یابد."

واشنگتن روز جمعه (۲۳ فوریه) تحریم‌های جدیدی را علیه پیونگ یانگ اعلام کرد که کره شمالی متقابلا این تحریم‌ها را "اقدام جنگی" خواند.

حق نشر عکس AFP
Image caption ژنرال کیم یونگ چول یکی از چهره‌های پرنفوذ حکومتی در کره شمالی به شمار می‌رود

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، پیشتر نیز گفته بود که فقط در صورتی با کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی، وارد مذاکره خواهد شد که او آماده صحبت درباره کنار گذاشتن برنامه هسته‌ای کشورش باشد.

دونالد ترامپ و کیم جونگ اون در ظرف یک سال گذشته بارها به هم حملات لفظی کرده و در مواردی یکدیگر را به جنگ هسته ای تهدید کرده اند.

با این حال، در هفته های گذشته و به ویژه در آستانه بازی های المپیک در کره جنوبی، تنش ها قدری کاهش پیدا کرد.

کیم یو-جونگ، خواهر رهبر کره شمالی و کیم یونگ-نام که عنوان رئیس دولت کره شمالی را دارد در مراسم افتتاحیه زمستانی حضور داشتند.

مایک پنس، معاون رئیس جمهوری آمریکا که برای شرکت در مراسم افتتاحیه بازی‎های المپیک زمستانی به کره جنوبی سفر کرده بود قصد داشت با خواهر رهبر کره شمالی و سایر مقام های آن کشور دیدار کند، که طرف کره شمالی به دلایل نامعلومی آن دیدار را لغو کرد.

این بلندپایه‌ترین هیات اعزامی کره شمالی به سئول از زمان جنگ میان دو کره در سال‌های ۱۹۵۰ بوده است.

شبه جزیره کره در جریان جنگ بین دو کشور طی سال‌های ۱۹۵۰-۱۹۵۳ جدا شد و هیچکدام از این دو طرف معاهده صلحی را در این زمینه تا کنون امضا نکرده‌اند.

حق نشر عکس EPA
Image caption حضور هیات کره شمالی در بازی‌های المپیک زمستانی باعث گرم شدن روابط با کره جنوبی شد