ایران: عملیات در بخشی از حومه دمشق ادامه خواهد یافت

غوطه شرقی حق نشر عکس AFP

یک مقام بلندپایه نظامی ایران ضمن انتقاد از قطعنامه تازه شورای امنیت سازمان ملل برای برقراری آتش بس موقت در سوریه می گوید که عملیات ارتش سوریه و نیروهای حامی آن علیه شورشیان در بخشی از حومه دمشق ادامه خواهد یافت.

شورای امنیت سازمان ملل متحد روز شنبه ۲۴ فوریه طی قطعنامه ای خواستار آتش بسی ۳۰ روزه در سراسر سوریه شد اما گزارش ها حاکی از ادامه حملات هرچند در ابعاد محدودتر است.

این قطعنامه به خصوص در واکنش به بمباران شدید غوطه شرقی در هفته گذشته که باعث مرگ بیش از ۵۰۰ غیرنظامی شد صادر می شود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، نزدیک به سپاه پاسداران، سرلشکر محمد باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران، روز یکشنبه گفت: "ما به این قطعنامه پایبند خواهیم بود، سوریه نیز پایبند است. بخش‌هایی از حومه دمشق که در اختیار تروریست‌ها است مورد آتش‌بس نیستند و پاکسازی در آنها ادامه خواهد داشت."

شورای امنیت سازمان ملل متحد پس از سه روز مذاکرات فشرده به اتفاق آراء آن قطعنامه را تصویب کرد.

آقای باقری در انتقاد از این قطعنامه گفت: "این بار هم مانند دفعات گذشته کسانی که خواهان امنیت و آرامش سوریه نیستند وقتی دیدند ارتش و حکومت سوریه می‌خواهد حومه دمشق را پاکسازی کند علم آتش‌بس برداشتند تا بتوانند از تروریست‌ها حمایت کنند."

در قطعنامه سازمان ملل، اشخاص، گروه‌ها و نهادهایی که پیشتر توسط سازمان ملل متحد تروریستی اعلام شده اند، از جمله القاعده، گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) و جبهه نصرت (که پس از ادغام با گروه‌های سفلی دیگر هیئت تحریر شام خوانده می شود) نیز از آتش بس مستثنی اعلام شده اند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption روسیه - حامی بزرگ حکومت بشار اسد - بر تغییر متن پیش نویس قطعنامه که توسط کویت و سوئد ارائه شده بود تاکید داشت

کنترل غوطه شرقی در اختیار چند گروه اسلامگرای مسلح است؛ گفته می شود که هیئت تحریر شام نیز کنترل بخش‌هایی از آن را در اختیار دارد.

آقای باقری گفت سوریه می خواهد خاک خود را از "تروریست ها" پاکسازی کند اما "تاکنون ۱۲۰۰ خمپاره به سوی دمشق شلیک شده و امنیت و آرامش مردم را برهم زده است، بر همین اساس می‌بایست در این مناطق پاکسازی صورت بگیرد."

به گفته این مقام نظامی ایران قطعنامه با تلاش های سوریه و متحدانش از جمله ایران و روسیه "تعدیل" شد اما "حیطه‌هایی برای امنیت و آرامش و آتش‌بس مشخص شد تا مردم این مناطق بتوانند به زندگی‌شان ادامه دهند اما این‌طور نخواهد بود که این جبهه تروریستی باقی بماند و طی چند ماه آینده کل‌ سرزمین سوریه پاکسازی خواهد شد."

قطعنامه شورا در حالی تصویب شد که بنا بر گزارش ها، تعداد کشته ‏های حملات هوایی ارتش سوریه به ناحیه غوطه شرقی در نزدیکی دمشق، پایتخت، به بیشتر از ۵۰۰ نفر رسیده است. گفته می شود که حداقل ۱۲۷ نفر از کشته‌ها کودک هستند.

فرانسه و آلمان روز یکشنبه از روسیه خواستند برای رعایت آتش بس به سوریه فشار آورد.

آنگلا مرکل صدراعظم آلمان و امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه در یک تماس مشترک تلفنی از ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه خواستند به اجرای قطعنامه سازمان ملل کمک کند.

حملات هوایی نیروهای دولتی به فاصله کوتاهی پس از تصویب قطعنامه سازمان ملل به بخش هایی از غوطه شرقی ادامه یافت هرچند در ابعاد خیلی محدودتر از روزهای گذشته بود.

گزارش می شود که حداقل سه نفر در تازه ترین حملات کشته شده اند و یک گروه شورشی گفت شماری از سربازان دولتی را کشته است.

پیشتر دیدبان حقوق بشر سوریه - مستقر در لندن - گفت که حداقل ۴۱ نفر، از جمله هشت کودک، طی حملات روز شنبه (۲۴ فوریه) در غوطه کشته شده بودند.

قطعنامه شورا برای آغاز آتش بس تاریخ دقیقی تعیین نکرده ولی از طرفین درگیر خواسته است که "بی معطلی" آن را به اجرا بگذارند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption بنا بر گزارش ها، حداقل ۱۲۷ کودک در ظرف یک هفته در غوطه شرقی کشته شده اند