کره شمالی به 'برنامه تسلیحات شیمیایی سوریه کمک می‌کند'

بیمار در دوما حق نشر عکس AFP
Image caption به تازگی گزارش هایی از استفاده نیروهای ارتش سوریه از گاز کلر منتشر شده است

بر اساس تازه‌ترین گزارش محرمانه سازمان ملل که بی‌بی‌سی آن را دیده، کره شمالی اقلامی را به سوریه ارسال کرده که می‌تواند در ساخت سلاح‌های شیمیایی بکار رود.

این اقلام شامل سوپاپ‌های ضد فرسایش، لوله و کاشی‌های مقاوم در برابر اسید بوده که ۴۰ محموله آنها بدون آنکه گزارش شوند، طی سال‌های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۷ میلادی به سوریه ارسال شده‌اند.

این گزارش همچنین گفته است کارشناسان موشکی کره شمالی در مراکز ساخت موشک در سوریه هم دیده شده‌اند.

این اتهامات پس از آن مطرح می شود که گزارش های تازه‌ای از استفاده نیروهای سوریه از گاز کلر منتشر شده است؛ اتهام‌هایی که دولت بشار اسد رئیس جمهور سوریه آنها رد می کند.

محتوای گزارش اخیر سازمان ملل در حالی به بیرون درز کرده که پیونگ یانگ به دلیل توسعه برنامه هسته‌ای خود تحت تحریم‌های بین‌المللی قرار دارد.

این گزارش محرمانه توسط گروهی از متخصاصان سازمان ملل تهیه شده که به انطباق فعالیت‌های کره شمالی با قطعنامه‌های سازمان ملل پرداخته‌اند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption یک گروه ناظر می‌گوید در ده روز گذشته بیش از ۵۵۰ نفر در غوطه شرقی کشته شده‌اند

"مرکز تحقیقات و مطالعات علمی سوریه" که یک سازمان دولتی در این کشور است در این رابطه متهم به پرداخت پول برای دریافت این تجهیزات از کره شمالی است.

گفته شده این نقل و انتقال‌ها از طریق چندین شرکت صوری انجام می‌شده است.

دولت سوریه سعی کرده مرکز تحقیقات و مطالعات علمی این کشور را یک نهاد غیردولتی معرفی ‌کند ولی سال پیش (۲۰۱۷) یک موسسه اطلاعاتی-امنیتی غربی به بی‌بی‌سی گفته بود که که سلاح‌های شیمیایی مورد استفاده نیروهای دولتی سوریه در سه مرکز وابسته به این مرکز تحقیقات تولید شده‌اند؛ در شهرهای دمر و برزه در بیرون از پایتخت و همچنین در مصیاف در استان حما.

شهر برزه در گزارش اخیر سازمان ملل به عنوان یکی از مراکزی معرفی شده که متخصصان موشکی کره شمالی در آن دیده شده‌اند.

دولت سوریه البته به گروه متخصصان سازمان ملل گفته است تنها شهروندان کره شمالی که در این کشور حضور داشته‌اند کاروان ورزشی و ورزشکاران آن کشور بوده‌اند.

بر اساس گزارش سازمان ملل دستکم ۵ محموله توسط یک شرکت تجاری چینی از کره شمالی به سوریه فرستاده شده است.

چین در پاسخ به این گزارش سازمان ملل گفته است مدارکی در دست نیست که همکاری این شرکت چینی را برای فعالیت‌های کره شمالی که "ناقض قطعنامه‌های سازمان ملل" باشد، نشان دهد.

استفان دوجاریک، سخنگوی سازمان ملل به نیویورک تایمز گفته است: "فکر می کنم پیام فراگیر آن این است که همه کشورهای عضو وظیفه و مسئولیت دارند به تحریم های موجود پایبند باشند."

او البته نگفت که آیا این گزارش در اختیار عموم قرار خواهد گرفت یا نه.

گروهی از کارشناسان سازمان ملل بیش از ۵ ماه پیش (سپتامبر) در گزارشی گفته بودند در حال بررسی همکاری تسلیحاتی سوریه و کره شمالی هستند.

آنها در گزارش خود به سلاح‌های متعارف، شیمیایی و موشک‌های بالستیک اشاره کرده بودند.

حق نشر عکس Getty Images

'ادامه استفاده از تسلیحات شیمیایی '

سوریه در سال ۲۰۱۳ کنوانسیون تسلیحات شیمیایی را امضا کرد و با انهدام سلاح‌های اعلام شده شیمیایی‌اش موافقت کرد. آن تصمیم پس از حمله‌ای با گاز سارین به غوطه بود که باعث مرگ صدها نفر و تهدید آمریکا به حمله شد.

دولت بشار اسد، رئیس جمهور سوریه، متهم است که مکررا از سلاح‌های ممنوع شیمیایی در جنگ داخلی استفاده کرده است.

"سازمان منع استفاده از سلاح های شیمیایی" نتیجه گیری کرده است که آوریل گذشته (۲۰۱۷) در حمله ای به خان شیخون در استان ادلب که بیش از ۸۰ نفر در آن کشته شدند از گاز سارین استفاده شد.

محققان سازمان ملل گفتند که نیروی هوایی سوریه مسئول آن حمله بود.

در پی آن حمله به خان شیخون، آمریکا یک پایگاه هوایی ارتش سوریه را موشک باران کرد؛ هرچند سوریه مدعی شد که خبر "حمله شیمیایی ساختگی بوده است."

اخیرا هم درباره استفاده از گاز کلر درگیری‌های سوریه گزارش‌هایی منتشر شده که مورد اخیر آن به حملات روز یکشنبه (۲۵ فوریه) در غوطه شرقی مربوط می‌شود.

خبرگزاری رویترز به نقل از دیپلمات ها گزارش می دهد که "سازمان منع استفاده از سلاح های شیمیایی" درحال تحقیق درباره این حملات است.

بعضی از کارشناسان می‌گویند دولت کره شمالی در ازای پول به کشورهای مختلفی تجهیزات و مشاوره نظامی ارائه می‌کند.

بر اساس گزارش اخیر سازمان ملل، پیونگ یانگ بطور "غیرقانونی" با کشورها و گروه‌های مختلفی در خاورمیانه، آفریقای شمالی و آمریکای لاتین دست به معاملات مشابهی زده است.

هفته پیش دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا از تحریم‌های تازه ا ی علیه کره شمالی خبر داد که بیش از ۵۰ شرکت کشتیرانی این کشور را در مناطق مختلف جهان هدف قرار می‌دهد.

موضوعات مرتبط