پلیس اسلواکی مظنونان به قتل یک روزنامه‌نگار و نامزدش را آزاد کرد

حق نشر عکس EPA/HANDOUT
Image caption یان کوچاک، ۲۷ ساله، برای یک سایت خبری به نام آکتوالیتی کار می کرد که متعلق به یک ناشر سویسی-آلمانی است

پلیس اسلواکی هفت نفر را که به ظن دست داشتن در قتل یان کوچاک، روزنامه‌نگار تحقیقی و نامزدش دستگیر کرده بود، آزاد کرده است.

پلیس روز شنبه (سوم مارس) اعلام کرد که نتوانسته است در ظرف ۴۸ ساعت بازداشت موقت، مدارک کافی برای ادامه بازداشت مظنونان به دست بیارود.

یان کوچاک، ۲۷ ساله، مشغول تهیه یک گزارش تحقیقی درباره فساد مالی منتسب به مقامات دولتی و ارتباط احتمالی آنان با عده‌ای بازرگان و یک مافیای ایتالیایی بود که یکشنبه گذشته به همراه نامزدش مارتینا کوسنیروا در روستای ولکا ماچا، واقع در ۶۵ کیلومتری براتیسلاوا، پایتخت، به قتل رسید.

این اولین قتل یک روزنامه‌نگار در تاریخ جمهوری اسلواکیست و اعتراضات گسترده‌ای را در پی داشته و تا به حال به کناره‌گیری دو نفر از دستیاران رابرت فیتسو، نخست‌وزیر این کشور منجر شده است. همچنین یکی از اعضای کابینه در اعتراض استعفا داده است.

گزارش یان کوچاک که چند روز پس از قتلش منتشر شد از هفت ایتالیایی نام برد که پلیس اسلواکی یکی از آنها را بازداشت کرده بود که روز شنبه آزاد شد.

حق نشر عکس AFP
Image caption این اولین قتل یک روزنامه نگار در تاریخ جمهوری اسلواکیست که اعتراضات گسترده‌ای را در پی داشته است

گزارش تعدادی از تاجران ایتالیایی فعال در شرق اسلواکی را متهم کرد که با مافیای نرانگتا ارتباط دارند و چند سال است که منابع مالی اتحادیه اروپا در نواحی نسبتا فقیر اسلواکی نزدیک به مرز اوکراین را به جیب زده‌اند.

دادستان‌ها در ایتالیا هم از احتمال دست داشتن مافیای نرانگتا در قتل خبر داده و وعده همکاری داده‌اند.

رابرت کالیناک، وزیر کشور اسلواکی - که خود سال گذشته با اتهام فساد رو به رو بود - روز شنبه اعلام کرد که پلیس فدرال آمریکا (اف بی‌آی) و پلیس بین الملل (اینترپل) برای یافتن قاتل یا قاتلان قول همکاری داده‌اند.

روز شنبه همچنین مراسم به خاکسپاری یان کوچاک - در حالی که به جسد وی لباس دامادی پوشانده شده بود - برگزار شد.

مارتینا کوسنیروا هم روز جمعه با لباس عروسی خود دفن شد. این دو در ماه مه سال جاری برنامه ازدواج داشتند.

نخست وزیر اسلواکی یک میلیون یورو برای اطلاعاتی که به دستگیری قاتل منجر بشود تعیین کرده است.

حق نشر عکس AFP
Image caption مراسم به خاکسپاری یان کوسیاک. جسد او در حالی که لباس دامادی به آن پوشانده بودند دفن شد

رابرت فیتسو، روز جمعه در جلسه اضطراری که برای بررسی این قتل برگزار شد، گفت: "اگر ثابت شود که قتل روزنامه نگار کاوشگر به خاطر فعالیت‌های حرفه‌ای او بوده است، آن گاه با یک حمله بی‌سابقه به آزادی بیان و دموکراسی در اسلواکی مواجه هستیم."

این در حالیست که آقای فیتسو در گذشته بارها به روزنامه‌نگاران حمله لفظی کرده و آنها را "کثیف"، "روسپی‌های ضد اسلواک" و "مارهای تنفرانگیز" توصیف کرده است.

نخست وزیر اسلواکی در چند روز اخیر با اعتراضات گسترده مردم در شهرهای مختلف مواجه شده است.

روز جمعه در براتیسلاوا بیش از ده هزار نفر به خیابان آمدند؛ آندری کیسکا، رئیس جمهوری اسلواکی در تجمع آنها شرکت کرد. عده‌ای از معترضان پلاکاردهایی حمل می‌کردند که روی آن نوشته شده بود: "حمله به روزنامه‌نگاران حمله به همه ماست."