والمارت، بزرگترین فروشنده اسلحه آمریکا هم شرط سنی خرید سلاح را افزایش داد

تیراندازی دبیرستان مارجوری استونمن داگلاس فلوریدا هشتمین تیراندازی در مدارس آمریکا طی دو ماه گذشته از سال ۲۰۱۸ میلادی بود حق نشر عکس AFP
Image caption تیراندازی دبیرستان مارجوری استونمن داگلاس فلوریدا هشتمین تیراندازی در مدارس آمریکا طی دو ماه گذشته از سال ۲۰۱۸ میلادی بود

والمارت، بزرگترین سوپرمارکت جهان و کروگر یکی از فروشگاه‌های زنجیره‌ای آمریکا خواستار افزایش شرط سنی برای خریداران سلاح در آمریکا شده‌اند. همزمان دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا هم از افزایش شرط سنی متقاضیان خرید سلاح حمایت کرده است.

روز گذشته (چهارشنبه) هم دیکز اسپرت گودز که ۶۰۰ شعبه در نقاط مختلف آمریکا دارد و به فروش تجهیزات شکار شهرت دارد اعلام کرد که فروش اسلحه‌هایی با خشاب‌های حجیم و نظیر آنچه ضارب دبیرستان در تیراندازی ۱۴ فوریه در فلوریدا استفاده کرده بود را به متقاضیان زیر ۲۱ سال متوقف می‌کند.

تیراندازی در دبیرستان مارجوری استونمن پارکلند یک بار دیگر جنبشی برای اصلاح قوانین اسلحه را به راه انداخته که جلودار آن دانش‌آموزان همین مدرسه در جنوب فلوریدا هستند.

در جریان آن تیراندازی، نیکلاس کروز، ۱۹ ساله، دانش‌آموز اخراجی دبیرستان مارجوی استونمن با یک سلاح نیمه خودکار ای‌آر ۱۵ به داخل مدرسه سابق خود رفت و علاوه بر کشتن دو معلم و ۱۵ دانش‌آموز، چندین نفر دیگر را هم زخمی کرد.

دانش‌آموزان این مدرسه روز گذشته در میان موجی از احساسات و حمایت مردم و مسئولان منطقه به صورت نیمه‌وقت به سر کلاس‌ها بازگشتند. آنها خود را برای یک راهپیمایی بزرگ در روز ۲۴ مارس در مرکز واشنگتن، پایتخت، آماده می‌کنند.

بسیاری از این نوجوانان در دو هفته گذشته با شرکت در تجمع و جلسات مختلف تلاش کردند مسئولان محلی و فدرال را وادار به اصلاح قوانین فروش اسلحه کنند و همزمان خواستار تامین امنیت مدارس آمریکا شده‌اند.

بیشتر بخوانید

در پی این تیراندازی مرگبار و جنبش اجتماعی پس از آن بسیاری از بنگاه‌های اقتصادی آمریکا بدون منتظر ماندن برای اصلاح قوانین در کنگره آمریکا، از تغییر در سیاست‌های فروش اسلحه خود خبر داده‌اند و هم‌زمان با قطع امتیازات ویژه خود برای اعضای انجمن سلاح آمریکا به درخواست دانش‌آموزان آری گفته‌اند.

امروز، پنجشنبه (اول مارس - دهم اسفند) شرکت بازرگانی کروگر اعلام کرد که همگام با والمارت و دیکز اسپرت گودز فروش سلاح به متقاضیان زیر ۲۱ سال را متوقف می‌کند.

شرکت کروگر که مالک ۱۳۳ شعبه فروشگاه‌ زنجیره‌ای فِرِد مِی‌یِر ( Fred Meyer) است یکی از مراکز عمده فروش سلاح محسوب می‌شود.

فروشگاه دیکز اسپرت گودز هم با ۶۰۰ شعبه در نقاط مختلف آمریکا یکی از معروف‌ترین فروشگاه‌های تجهیزات شکار است.

والمارت، بزرگترین سوپرمارکت جهان که در ۲۸ کشور جهان حدود ۱۲ هزار شعبه دارد بزرگترین فروشگاه اسلحه در آمریکاست.

والمارت که فروش سلاح‌های بزرگ و مسلسل مانند را از سال ۲۰۱۵ به بهانه کمبود تقاضا متوقف کرده بود اکنون می‌گوید حتی تصاویر سلاح‌هایی که شبیه اسلحه‌های جنگی و مسلسل هستند را از روی فروشگاه اینترنتی خود حذف خواهد کرد و شرط سنی برای فروش سلاح را هم به ۲۱ سال افزایش خواهد داد.

چند شرکت هم طی یک هفته گذشته امتیازات ویژه خود برای اعضای انجمن سلاح آمریکا (ان‌آر‌ای) را به نشانه همراهی با جنبش اصلاح قوانین سلاح لغو کردند؛ شرکت‌های اجاره خودرو هرتز و اینترپرایز و همچنین خطوط هوایی دلتا و یونایتد از معروف‌ترین این شرکت‌ها بودند و فشارها برای همراه کردن آمازون، بزرگترین فروشگاه اینترتی جهان، برای توقف پخش تبلیغ و شبکه تلویزیونی انجمن سلاح آمریکا همچنان ادامه دارد.

حق نشر عکس EPA
Image caption دانش‌آموزان دبیرستان مارجوری استونمن، روز گذشته در میان فضایی هیجانی و حمایتی به سر کلاس‌ها بازگشتند

ترامپ: شما از لابی سلاح می‌ترسید

در همین حال، دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا با انتقاد از هم حزبی‌هایش گفته از افزایش شرط سنی خریداران سلاح حمایت می‌کند و به زودی با استفاده از اختیارات قانونی خود فروش تجهیزات کمکی که سلاح‌های نیمه خودکار را به مسلسل بدل می‌کنند را ممنوع خواهد کرد.

آقای ترامپ که روز چهارشنبه با سناتورها و نمایندگان کنگره آمریکا در این باره دیدار کرد خطاب به جمهوری‌خواهان حاضر در جلسه گفت: "شماها از ان‌آر‌ای و لابی سلاح می‌ترسید. من طرفدار آنها هستم و معتقدم که آدم‌های خوب و وطن‌پرستی هستند اما قرار نیست بر سر همه موضوعات با آنها موافق باشیم."

آقای ترامپ در این جلسه همچنین تاکید کرد که او از هر قانونی که کنگره آمریکا برای افزایش سن خریداران سلاح تصویب کند حمایت خواهد کرد و همزمان معتقد است که باید بخشی از معلمان یا کارمندان مدارس را برای آمادگی دفاعی در برابر تیراندازان مسلح کرد.

"۹۸ درصد از تیراندازی‌ها از سال ۱۹۵۰ تاکنون در اماکنی روی داده که خود را عاری از سلاح معرفی کرده بودند. نمی‌شود که بی‌دفاع ماند و نشست تا ضاربان این مراکز را هدف بگیرند."

پیشنهاد آقای ترامپ برای مسلح کردن بخشی از معلمان و کارمندان مدارس در دو هفته گذشته بسیار مناقشه‌برانگیز بوده است.

همزمان رئیس‌جمهور آمریکا تاکید کرده که به زودی طی یک حکم حکومتی "بامب استاک"، قطعه کمکی که با نصب بروی سلاح‌های نیمه خودکار آنها را چون یک مسلسل جنگی پرسرعت می‌کند، ممنوع خواهد کرد.

اظهارات روز گذشته آقای ترامپ همان‌طور که قابل پیش‌بینی بود با واکنش منفی انجمن سلاح آمریکا روبرو شده است.

این انجمن که بزرگترین نهاد لابی‌گر برای آزادی اسلحه در آمریکاست و ۵ میلیون عضو دارد روز پنجشنبه اعلام کرد: "سخنان رئیس‌جمهور اگرچه برای یک برنامه تلویزیونی خوب بود اما برای سیاست‌گذاری بد و نامناسب است."

اشاره ان‌آر‌ای به پخش زنده جلسه روز گذشته آقای ترامپ و نمایندگان کنگره بود که برخلاف معمول، تقریبا به طور کامل در برابر دوربین‌های تلویزیونی برگزار شد و طی آن آقای ترامپ بارها جمهوری‌خواهان را هراسان از ان‌آر‌ای و لابی اسلحه خواند.

حق نشر عکس EPA
Image caption فروش سلاح و مهمات شکار یکی از محصولات اصلی فروشگاه دیکز اسپرت گودز است