انتخابات ریاست‌جمهوری ونزوئلا یک ماه دیرتر برگزار می‌شود

نیکلاس مادورو، رئیس‌جمهور کنونی ونزوئلا، در میان بحران سیاسی و اقتصادی می‌خواهد برای دوره دوم رئیس‌جمهور شود.‌ حق نشر عکس EPA
Image caption نیکلاس مادورو، رئیس‌جمهور کنونی ونزوئلا، در میان بحران سیاسی و اقتصادی می‌خواهد برای دوره دوم رئیس‌جمهور شود.‌

شورای ملی انتخابات ونزوئلا اعلام کرده است انتخابات زودهنگام ریاست‌جمهوری که قرار بود ۲۲ آوریل برگزار شود، به یک ماه دیرتر در ۲۰ مه افتاده است. مخالفان دولت کنونی گفته بودند اعلام زودهنگام انتخابات، به قصد غافل‌گیرکردن مخالفان بوده است.

این تصمیم بعد از توافق دولت مستقر با گروه کوچکی از احزاب مخالف اعلام شده است.

نیکلاس مادورو، رئیس‌جمهوری ونزوئلا، برای نامزدی این انتخابات ثبت‌نام کرده است تا برای بار دوم و برای یک دوره شش‌ساله انتخاب شود.

شورای انتخابات اعلام کرده که دولت هم‌چنین درباره "تضمین‌های انتخاباتی" با تعدادی از احزاب مخالف توافق کرده است.

آنها گفته‌اند از آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد هم دعوت می‌کنند که یک هیات ناظر بفرستد تا بر "همه مراحل انتخابات" نظارت کنند.

معمولا انتخابات ریاست‌جمهوری ونزوئلا در ماه دسامبر برگزار می‌شود ولی پیش‌تر شورای انتخابات اعلام کرد که این انتخابات جلو افتاده و در ۲۲ آوریل برگزار می‌شود.

عمده منتقدان دولت مستقر، این تصمیم را تلاشی دیدند برای غافل‌گیرکردن مخالفان که الآن اختلافات داخلی فراوانی دارند.

علاوه بر اختلاف‌های عمیق بین دولت مستقر و مخالفانش، ونزوئلا دچار بحران اقتصادی است که بر اثر آن بسیاری از مردم دچار سوءتغذیه اند و صدها هزار نفر را وادار به ترک کشور کرده است.

حق نشر عکس Reuters
Image caption تیبیسای لوسنا، رئیس شورای انتخابات ونزوئلا، می‌گوید از سازمان ملل دعوت شده ناظرانش را برای انتخابات بفرستد.

اعلام انتخابات زودهنگام، انتقاد جامعه بین‌المللی را هم برانگیخت؛ از جمله آرژانتین، برزیل، شیلی، کلمبیا، مکزیک و پرو. برخی کشورها حتی گفتند نتیجه چنین انتخاباتی را نمی‌پذیرند.

ایالات متحده هم که دولت کنونی ونزوئلا مخالف سرسخت آن است، تهدید کرد اگر انتخابات در این شرایط به گفته آنها "تقلب‌آمیز" برگزار شود، تحریم‌های بیشتری علیه ونزوئلا اعمال می‌کند.

ائتلاف "اتحاد دموکراتیک" که عمده‌ترین گروه مخالف است، اعلام کرده که انتخابات در روز ۲۲ آوریل را تحریم می‌کند و حاضر نشده هیچ نامزدی برای رقابت با رئیس‌جمهور مادورو معرفی کند.

این ائتلاف در واکنش به عقب‌افتادن تاریخ انتخابات، گفته هم‌چنان آن را تحریم می‌کند چون به گفته آنها شرایط این انتخابات هم‌چنان تقلب‌آمیز است.

این گروه گفته است هیچ‌یک از اعضایش توافق‌نامه با شورای انتخابات را امضا نکرده‌اند.

ولی یکی از چهره‌های مخالف، بر خلاف بقیه ائتلاف عمل کرده و خودش را نامزد کرده است.

هنری فالکون، یکی از فرمانداران سابق ایالتی در ونزوئلا بوده است.

حق نشر عکس Reuters
Image caption هنری فالکون، برخلاف موضع دیگر چهره‌های مخالف دولت کنونی، خود را نامزد انتخابات زودهنگام کرده است.

هنوز معلوم نیست تعویق زمان انتخابات، مشارکت عده بیشتری از مخالفان را جلب می‌کند یا نه.

شناخته‌شده‌ترین نامزدهای مخالفان، از جمله هنریک کاپریلس و لئوپولدو لوپز، اجازه نیافته‌اند که نامزد شوند. برخی دیگر از چهره‌های عمده مخالف از بیم دستگیرشدن از ونزوئلا رفته‌اند.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
بحران اقتصادی ونزوئلا

موضوعات مرتبط