نیروهای اسد ۱۰ درصد غوطه‌شرقی را پس گرفتند

قابل کلیک شبکه‌ای از سنگرها در مناطق مسکونی غوطه شرقی دمشق

بهمن ۱۳۹۶

سنگرها و ساختمان‌های مسکونی تخریب شده بین جوبر و دوما

آذر ۱۳۹۳

مناطق مسکونی بین جوبر و دوما

با وجود تصویب آتش‌بس سوریه در شورای امنیت سازمان ملل متحد، نیروهای حامی دولت بشار اسد توانسته‌اند با پیش‌روی در غوطه‌شرقی، حدود ۱۰ درصد از این منطقه را که پنج سال در دست مخالفان مسلح دولت بود تصرف کنند. گزارش‌ها از شدت گرفتن درگیری‌ها در روی زمین در این منطقه حکایت دارد.

نهاد ناظر بر مسایل حقوق بشری در سوریه که مقر آن در بریتانیا است روز شنبه (سوم مارس - ۱۲ اسفند) اعلام کرده که درگیری‌ها میان مخالفان مسلح بشار اسد و حامیان او در غوطه‌شرقی شدت گرفته و شورشیان در پاسخ به حملات نیروهای دولتی، حومه دمشق را هدف توپخانه قرار داده‌اند.

حدود ۴۰۰ هزار نفر از سکنه شهرهای ناحیه غوطه‌‎شرقی از سال ۲۰۱۳ و شدت گرفتن جنگ داخلی سوریه، در این منطقه گیر افتاده‌اند و در محاصره نیروهای دولتی قرار دارند.

همچون ۵ سال گذشته که ارسال دارو و موادغذایی به غوطه‌شرقی به علت محاصره با بحران روبرو بوده، در چند روز اخیر هم تلاش‌ها برای ارسال نیروهای امدادی و کامیون‌های اقلام ضروری به داخل این منطقه دوباره متوقف شده است.

حق نشر عکس AFP/Getty Images
Image caption سازمان ملل متحد خواستار برقرار یک آتش بس ۳۰ روزه در سوریه با هدف ارایه خدمات بشردوستانه است

در همین حال، ارتش سوریه اعلام کرده بنا دارد طی عملیاتی گسترده غوطه‌شرقی را که یکی از آخرین مناطق تحت کنترل مخالفان بشار اسد است "از وجود تروریست‌های (ادعایی) آزاد" کند.

دولت سوریه مخالفان مسلح بشار اسد، رئیس‌جمهوری، را تروریست می‌خواند و آنها را به هدف گرفتن غیرنظامیان متهم می‌کند.

خبرگزاری فرانسه گزارش کرده از آغاز بمباران و حمله مجدد به غوطه‌شرقی (۱۸ فوریه)، حدود ۶۵۰ نفر در این منطقه کشته شده‌اند که در میان آنها ۱۵۰ کودک هم وجود داشته است.

شورای امنیت سازمان ملل متحد طی مصوبه‌ای خواستار برقراری یک آتش بس ۳۰ روزه در تمامی مناطق جنگی سوریه شده است تا نیروهای امدادی بتوانند برای کمک به مجروحان و رساندن اقلام ضروری اقدام کنند.

دبیرکل سازمان ملل متحد، آنتونیو گوترش، پیش‌تر وضعیت در غوطه‌شرقی را به "جهنم روی زمین" تعبیر کرده بود.

همزمان دستور اکید ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه برای برقراری یک آتش بس ۵ روزه با هدف اقدامات انسان دوستانه هم نتوانسته مانع از ادامه درگیری‌ها در غوطه‌شرقی شود.

مسکو به غیرنظامیان ساکن غوطه‌شرقی فرصت داده بود که طی این پنج روز این مناطق را ترک کنند اما گفته شده از روز سه‌شنبه (آغاز این مهلت ۵ روزه) کسی غوطه‌شرقی را ترک نکرده است.

امروز (شنبه ۳ مارس - ۱۲ اسفند) هم ارتش روسیه اعلام کرده هیچ غیرنظامی از مسیر امنی که برای خروج آنها از غوطه‌شرقی تعبیه شده، عبور نکرده است.

غوطه‌شرقی که منطقه‌ای زراعی است، محل زندگی ۴۰۰ هزار نفر و آخرین مقر مخالفان مسلح حکومت سوریه در نزدیکی پایتخت است.

این منطقه به وسعت حدود ۱۰۰ کیلومتر مربع (برای مقایسه مساحت کرج ۱۶۲ کیلومتر مربع است) از تابستان ۱۳۹۲ در محاصره است، اما شرایط زندگی مردم این منطقه، از آغاز حمله‌های ارتش سوریه در پائیز امسال بسیار وخیم‌تر شده است.

'حمله هوایی مرگبار ترکیه به نیروهای حکومت سوریه در عفرین'

همزمان در شامل سوریه که جبهه نبرد جدیدی میان کردها و ارتش ترکیه شکل گرفته، روز شنبه از عفرین خبر رسید که در جریان حمله جنگنده‎های ترکیه دست‏کم ۳۸ نفر از نیروهای حامی بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، کشته شده‌اند.

گروه دیدبان حقوق بشر سوریه - مستقر در لندن - می‌گوید که این حمله، سومین حمله هوایی ترکیه به مواضع نیروهای حامی حکومت سوریه در ۴۸ ساعت گذشته بوده است.

این نیروها اخیرا در حمایت از نیروهای کرد سوری معروف به یگانهای مدافع خلق (ی‌پ‌گ)، وارد عفرین شدند تا به آنها برای مقابله با ارتش ترکیه کمک کنند.

هدف حمله هوایی ترکیه یک ساختمان دو طبقه در ناحیه "کفر جنت" گزارش شده است. گفته می شود که یک هلیکوپتر ارتش ترکیه هم که برای خارج کردن سربازان مجروح به خط مقدم جنگ اعزام شده بود هدف قرار گرفت و مجبور به بازگشت شد.

بیشتر بخوانید