انتقاد تند آمریکا از بمباران غوطه شرقی به وسیله روسیه

غوطه حق نشر عکس AFP
Image caption مردم غوطه شرقی زیربمباران شدید ارتش سوریه درحال فرار هستند

کاخ سفید در بیانیه تندی روسیه را به دست داشتن در کشتار غیرنظامیان در غوطه شرقی، در حومه دمشق متهم کرده است.

کاخ سفید یکشنبه با صدور بیانیه ای مسکو را متهم کرد که با بمباران غوطه شرقی به رغم آتش بس موقت سی روزه در سوریه، به ادامه خشونت ها در این منطقه دامن می زند.

سارا سندرز، سخنگوی کاخ سفید در بیانیه خود، نیروی هوایی روسیه را متهم کرد که در فاصله بیست و چهارم تا بیست و هشتم فوریه روزانه دست کم ۲۰ بار غوطه شرقی را بمباران کرده است.

این بیانیه همزمان با انتشار گزارش هایی درباره پیشروی ارتش سوریه در بعضی از مناطق غوطه شرقی در روزهای گذشته منتشر شده است.

گروه موسوم به دیدبان حقوق بشر در سوریه در گزارشی از تصرف یک چهارم از منطقه غوطه شرقی به وسیله نیروهای دولتی خبر داده است.

همزمان، بشار اسد، رییس جمهوری سوریه به ادامه عملیات در این منطقه تاکید کرده است.

به گفته آقای اسد، تداوم عملیات نظامی در غوطه شرقی، در حومه دمشق، با برقراری آتش بس بشردوستانه در تناقض نیست.

آقای اسد یکشنبه درمصاحبه با خبرنگاران گفت عملیات نظامی در این منطقه ادامه می یابد تا به غیرنظامیان امکان داده شود از آن خارج شوند.

امانوئل مکرون، رییس جمهوری فرانسه در تماس تلفنی با حسن روحانی، رییس جمهوری ایران از او خواست بر حکومت سوریه برای توقف حملات در غوطه شرقی و تسهیل کمک رسانی به غیرنظامیان فشار وارد کند.

امروز سازمان ملل متحد گفت کاروان کمک‌های انسان‌دوستانه برای مردم غوطه در نزدیکی پایتخت سوریه، اجازه ورود نیافته است. طبق برنامه‌ریزی قراربود ۴۰ کامیون امروز یکشنبه ۴ مارس (۱۳ اسفند) برای هزاران نفر از مردم غوطه در حومه دمشق کمک ببرد.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption مردم در حال فرار از غوطه

از هفته گذشته که روسیه روزانه پنج ساعت آتش‌بس در غوطه شرقی اعلام کرد، این اولین کاروان کمک‌های انسانی بود که انتظار می‌رفت وارد منطقه شود.

یکی از ساکنان غوطه در توصیف وضعیت شهر گفته که وخامت اوضاع "از حد گذشته" است. هزاران نفر از ساکنان این منطقه درحال گریز از درگیری‌ها هستند.

همزمان گزارش شده است که ارتش سوریه برای تصرف غوطه شرقی در چند جبهه برشدت عملیات افزوده است.

سازمان ملل متحد که نتوانسته کمک‌های انسانی را بدست مردم گرفتار در این منطقه برساند، می‌گوید "مجازات جمعی مردم منطقه" قابل قبول نیست.

حق نشر عکس EPA

حدود ۴۰۰ هزار نفر در غوطه شرقی تحت محاصره قراردارند و با گرسنگی و بمباران‌های شدید مواجه‌ هستند.

نه آتش‌بس پنج ساعته روزانه و نه پیشنهاد آتش بس سراسری شورای امنیت سازمان ملل متحد، هیچ کدام نتوانسته به رساندن کمک های ضروری به مردم گرفتار در غوطه شرقی منجر شود.

به گفته منابع مخالفان دولت سوریه و خبرنگارانی که در محل درگیری‌ها حضوردارند صدها تن ازمردم زیر بمباران شدید درحال گریزاز این منطقه هستند.

به گفته ارتش سوریه، غوطه شرقی آخرین منطقه‌ای است که تحت کنترل کسانی است که آن ها را "تروریست" می‌خواند.

ارتش سوریه می‌گوید که می خواهد این منطقه را آزاد کند.

از زمان آغازعملیات نظامی ارتش سوریه در ۱۸ ماه فوریه تاکنون بیش از ۶۰۰ نفر که بسیاری از آن ها کودک بودند جان خود را ازدست داده اند.