۵۰ کامیون کمکهای انسانی وارد غوطه شرقی شده‌اند

کاروان کمکها به غوطه شرقی حق نشر عکس AFP

سازمان ملل متحد می‌گوید که کاروانی از حدود ۵۰ کامیون حاوی کمکهای انسان‌دوستانه وارد غوطه شرقی شده است.

براساس گزارشها دولت سوریه اجازه ورود این کمکها را به منطقه داده است.

همزمان نیروهای نظامی روسیه می‌گویند که شورشیان منطقه درقبال دریافت کمکهای انسان‌دوستانه پیشنهاد داده‌اند تا غیرنظامیان بتوانند از محلهای درگیری خارج شوند. اما هنوز مشخص نیست که به این پیشنهاد پاسخ مثبتی داده شده است یا نه.

دیروز (یکشنبه ۵ مارس/۱۳ اسفند) ) سازمان ملل متحد گفت کاروان کمک‌های انسان‌دوستانه برای مردم غوطه در نزدیکی پایتخت سوریه، اجازه ورود نیافته است. طبق برنامه‌ریزی قراربود این کامیونها برای هزاران نفر از مردم غوطه در حومه دمشق کمک ببرد.

از هفته گذشته که روسیه روزانه پنج ساعت آتش‌بس در غوطه شرقی اعلام کرد، این اولین کاروان کمک‌های انسانی بود که انتظار می‌رفت وارد منطقه شود.

حق نشر عکس AFP/GETTY IMAGES

انتقاد تند آمریکا

کاخ سفید در بیانیه تندی روسیه را به دست داشتن در کشتار غیرنظامیان در غوطه شرقی، در حومه دمشق متهم کرده است.

کاخ سفید یکشنبه با صدور بیانیه ای مسکو را متهم کرد که با بمباران غوطه شرقی به رغم آتش بس موقت سی روزه در سوریه، به ادامه خشونت ها در این منطقه دامن می زند.

سارا سندرز، سخنگوی کاخ سفید در بیانیه خود، نیروی هوایی روسیه را متهم کرد که در فاصله بیست و چهارم تا بیست و هشتم فوریه روزانه دست کم ۲۰ بار غوطه شرقی را بمباران کرده است.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption مردم در حال فرار از غوطه

این بیانیه همزمان با انتشار گزارش هایی درباره پیشروی ارتش سوریه در بعضی از مناطق غوطه شرقی در روزهای گذشته منتشر شده است.

گروه موسوم به دیدبان حقوق بشر در سوریه در گزارشی از تصرف یک چهارم از منطقه غوطه شرقی به وسیله نیروهای دولتی خبر داده است.

همزمان، بشار اسد، رییس جمهوری سوریه به ادامه عملیات در این منطقه تاکید کرده است.

به گفته آقای اسد، تداوم عملیات نظامی در غوطه شرقی، در حومه دمشق، با برقراری آتش بس بشردوستانه در تناقض نیست.

آقای اسد یکشنبه درمصاحبه با خبرنگاران گفت عملیات نظامی در این منطقه ادامه می یابد تا به غیرنظامیان امکان داده شود از آن خارج شوند.

امانوئل مکرون، رییس جمهوری فرانسه در تماس تلفنی با حسن روحانی، رییس جمهوری ایران از او خواست بر حکومت سوریه برای توقف حملات در غوطه شرقی و تسهیل کمک رسانی به غیرنظامیان فشار وارد کند.