بیماری ناگهانی 'جاسوس سابق روس' در بریتانیا

Image caption ماموران با لباس‌های حفاظتی مخصوص به محل حادثه شتافتند

بی بی ‌سی مطلع شده سرگئی اسکریپال، مرد روسی که به طور ناگهانی در شهر سالزبوری بریتانیا بیمار شده، در گذشته جاسوس بریتانیا بوده است.

سرگئی اسکریپال، ۶۶ ساله، در سال ۲۰۱۰ میلادی در یک تبادل جاسوس آمریکا و روسیه آزاد شد و به بریتانیا نقل مکان کرد. در آن معاوضه، مسکو چهار جاسوس خود را با ۱۰ جاسوس آمریکا مبادله کرده بود.

روز یکشنبه (چهارم مارس) اعلام شد که یک مرد به همراه زنی حدودا ۳۰ ساله در مرکز خرید سالزبوری بریتانیا به دلیل تماس با "ماده ای ناشناخته" بیمار و به بیمارستان منتقل شده است. نوع ماده مشکوک اعلام نشد.

پلیس بلافاصله چند نقطه در مرکز شهر و بخش اورژانس بیمارستان را به روی عموم بست.

سرگئی اسکریپال، سرهنگ بازنشسته اطلاعات ارتش روسیه است. او در سال ۲۰۰۶ به جرم جاسوسی برای بریتانیا به ۱۳ سال زندان محکوم شد.

او متهم بود که هویت تعدادی از ماموران مخفی روسیه در اروپا را به سازمان اطلاعات مخفی بریتانیا (ام آی ۶) داده است. سرهنگ اسکریپال برای آن اطلاعات ۱۰۰ هزار دلار - که از دهه ۱۹۹۰ میلادی به وی داده می شد - دریافت کرده بود.

تحقیقات درباره علت بیماری و احتمال ارتکاب جرمی علیه این جاسوس سابق ادامه دارد.

شاهدان می گویند که در پی این حادثه حدود ساعت چهار بعد از ظهر به وقت محلی ماموران با لباس‌های حفاظتی مخصوص به محل حادثه شتافتند و اقدام به آلایش زدایی کردند. شاهدان می گویند که پلیس حدود ساعت پنج بعد از ظهر به محل آمد و همچنان آنجا مستقر است.

موضوعات مرتبط