'نگرانی جمهوریخواهان' از تعرفه‎ های مد نظر دونالد ترامپ

حق نشر عکس Reuters
Image caption پل رایان: به شدت درباره نتایج یک جنگ تجاری نگران هستیم و کاخ سفید می خواهیم در طرحش تجدید نظر کند

پل رایان، رییس مجلس نمایندگان آمریکا، دوشنبه (پنجم مارس) در بیانیه ای نگرانی شدید خود را از احتمال راه افتادن جنگ تجاری بر سر سیاست‎های آقای ترامپ اعلام کرد.

آقای رایان همچنین از کاخ سفید خواست تا درباره وضع تعرفه های وارداتی جدید تجدید نظر کند.

دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا، هفته گذشته از طرحش برای وضع تعرفه ۲۵ درصدی بر واردات فولاد و تعرفه ۱۰ درصدی بر واردات آلومینیوم خبر داده بود.

آقای رایان در بیانیه اش گفت: "به شدت درباره نتایج یک جنگ تجاری نگران هستیم و از کاخ سفید می خواهیم در طرحش تجدید نظر کند."

او افزود: "قانون جدید اصلاحات مالیاتی به اقتصاد کمک کرده و نمی خواهیم این دستاورد آسیب ببیند."

این در حالیست که آقای ترامپ روز دوشنبه هنگام دیدار با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل در کاخ سفید، به خبرنگاران گفت از طرح خود عقب نشینی نمی کند.

او همچنین نگرانی های جمهوریخواهان کنگره را رد کرد.

آقای ترامپ گفت: "فکر نمی کنم که جنگ تجاری به راه بیفتد. فکر نمی کنم که شاهد جنگ تجاری باشید."

صحبت های اخیر آقای ترامپ برای برقراری تعرفه بر واردات فلزات و تهدید کشورهای اروپایی بر وضع تعرفه بر واردات خودرو از اتحادیه اروپا، با واکنش کشورهای مختلف و بعضی از مجامع جهانی همراه شده است.

اتحادیه اروپا در واکنش به سخنان آقای ترامپ اعلام کرده است که وضع تعرفه بر برخی کالاهای وارداتی از این کشور را بررسی می‌کند.

حق نشر عکس AFP/Getty Images
Image caption کارشناسان می‌گویند افزایش تعرفه‌ها به اقتصاد و بازار کار آمریکا آسیب خواهد رساند

شلوار جین و ویسکی بوربن از جمله کالاهایی هستند که ممکن است اتحادیه اروپا بر واردات آنها از آمریکا تا ۲۵ درصد تعرفه گمرکی بگذارد.

روبرتو آزودو، رییس سازمان تجارت جهانی، هم هشدار داده است که چنین اقدامی می تواند به بروز رکود در اقتصاد جهانی منجر شود.

چین هم از اتخاذ تدابیر لازم در صورت در خطر افتادن منافع تجاری خود خبر داده است.

برزیل، ژاپن و مکزیک هم از اقدام متقابل خبر داده اند.

آقای ترامپ با رد این سخنان، در توییتر نوشت که آمریکا به خاطر آن چه که او توافقنامه های تجاری احمقانه خوانده، دچار کسری تراز تجاری ۸۰۰ میلیارد دلاری است.

او در دیدار دوشنبه با آقای نتانیاهوهم به این مو ضوع اشاره کرد.

آقای ترامپ گفت: "مردم باید متوجه باشند که کشورمان در مقوله تجارت سرش کلاه رفته. عملا به وسیله بیشتر کشورهای جهان، چه دوست و چه دشمن، از جمله چین و روسیه. حتی اروپایی ها که فکر می کنیم مردمان خارق العاده ای هستند. ما با اتحادیه اروپا که تجارت نمی کنیم، آنها چنین اجازه ای نمی دهند. آنها موانع تجاری دارند که بسیار بدتر از تعرفه هاست. در ضمن تعرفه هم دارند، اما موانع تجاری شان بسیار بدتر از تعرفه هایشان است."

علاوه بر پل رایان، تعداد دیگری از نمایندگان جمهوریخواه کنگره هم نسبت به این موضوع ابراز نگرانی کرده اند.

سناتور اورین هچ ابراز نگرانی کرده که این اقدام منجر به بروز جنگ تجاری و از بین رفتن دستاوردهای قانون جدید مالیاتی خواهد شد.

سناتور بن سس هم گفت که دود افزایش تعرفه ها به چشم خانواده های آمریکایی می رود چرا که منجر به افزایش قیمت ها می شود.

تحلیلگران می گویند جمهوری خواهان نگران هستند که با بروز یک جنگ تجاری بالقوه، جایگاه این حزب در انتخابات پیش روی کنگره که هشت ماه دیگر برگزار می شود، آسیب ببیند.جمهوریخواهان در آمریکا درباره طرح دونالد ترامپ برای برقراری تعرفه واردات بر فولاد و آلومینیوم ابراز نگرانی کرده اند.

موضوعات مرتبط