خروج کاروان امدادی سازمان ملل از غوطه به دلیل گلوله باران

کاروان کمکها به غوطه شرقی حق نشر عکس AFP

کاروان کمک‏های انسان‌دوستانه سازمان ملل متحد که به غوطه شرقی رسیده بود، به خاطر ادامه گلوله باران نتوانست محموله اش را به طور کامل توزیع بکند و مجبور به خروج از این منطقه شده است.

کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد می‎گوید که فقط ۱۰ کامیون از مجموع بیش از ۴۰ کامیون، محموله‌های خود را توزیع کرده اند.

فعالان می گویند روز دوشنبه (پنجم مارس) علیرغم اعلان آتش بس پنج ساعته، حملات هوایی حکومت سوریه به غوطه شرقی، واقع در حوالی دمشق، ادامه داشته و تعدادی کشته برجای گذاشته است.

از هفته گذشته که روسیه روزانه پنج ساعت آتش‌بس در غوطه شرقی اعلام کرد، این اولین کاروان کمک‌های انسانی بود که با اجازه دولت سوریه به این منطقه رسید.

سجاد ملک، نماینده کمیساریای عالی پناهندگان، در شبکه توییتر نوشته است: "ما در میان گلوله باران تا آنجایی که توانستیم توزیع کردیم."

او نوشت: "غیرنظامیان در یک وضع مصیبت بار گرفتار شده اند."

هلال احمر سوریه پیشتر گفته بود که ۴۶ کامیون این کاروان امدادی برای ۲۷ هزار نفر ساکنان شهر دوما مواد غذایی برده و به بیش از ۷۰ هزار نفر دیگر اقلام دارویی رسانده اند.

این در حالیست که یک مقام سازمان بهداشت جهانی به خبرگزاری رویترز گفته است که دولت سوریه بیش از ۷۰ درصد تجهیزات از جمله موادی که در جراحی کاربرد داشت را از کاروان برداشته بودند. گفته می شود این اقدام با هدف جلوگیری از درمان پیکارجویان انجام شد.

گروه دیدبان حقوق بشر در سوریه - مستقر در لندن - می گوید نیروهای دولتی حدود یک سوم غوطه شرقی را تصرف کرده اند.

حق نشر عکس AFP/GETTY IMAGES

بنا بر گزارش ها، از زمان آغاز حملات هوایی به غوطه شرقی بیش از ۷۱۹ نفر در این منطقه کشته شده اند که تعداد زیادی از آنان کودک بوده اند.

دولت آمریکا روز یکشنبه در یک بیانیه شدیدالحن روسیه را به دست داشتن در کشتار غیرنظامیان در غوطه شرقی متهم کرد.

سارا سندرز، سخنگوی کاخ سفید در بیانیه خود، نیروی هوایی روسیه را متهم کرد که در فاصله بیست و چهارم تا بیست و هشتم فوریه روزانه دست کم ۲۰ بار غوطه شرقی را بمباران کرده است.

اما بشار اسد، رییس جمهوری سوریه به ادامه عملیات در این منطقه تاکید کرده است. به گفته آقای اسد، تداوم عملیات نظامی در غوطه شرقی، در حومه دمشق، با برقراری آتش بس بشردوستانه در تناقض نیست.

آقای اسد یکشنبه درمصاحبه با خبرنگاران گفت عملیات نظامی در این منطقه ادامه می یابد تا به غیرنظامیان امکان داده شود از آن خارج شوند.