کیم در دیدار با مقام های کره جنوبی از عزمش برای پیشبرد روابط سخن گفت

عکس های دیدار رهبر کره شمالی با مقام های کره جنوبی حق نشر عکس Reuters
Image caption عکس های دیدار رهبر کره شمالی با مقام های کره جنوبی

به گزارش رسانه های کره شمالی کیم جونگ اون، رهبر این کشور، می گوید خواهان "نگارش تاریخی جدید در اتحاد ملی" با کره جنوبی است.

به گزارش خبرگزاری رسمی کره شمالی (کی سی ان ای) آقای کیم در دیدار با هیاتی از فرستادگان کره جنوبی از "اراده ای قوی برای پیشبرد جدی" روابط با کره جنوبی سخن گفته است.

رهبر کره شمالی دوشنبه شب در یک مهمانی شام از این هیات پذیرایی کرد.

این اولین بار از زمان به قدرت رسیدن آقای کیم در سال ۲۰۱۱ بود که مقام های کره جنوبی با او دیدار می کردند.

روابط میان دو کره از زمان برگزاری المپیک زمستانی در کره جنوبی گرمتر شده است.

سو هون وزیر اطلاعات کره جنوبی و چونگ یوای-یونگ مشاور امنیت ملی این کشور بخشی از هیات ده نفره اعزامی از سئول هستند.

آقای چونگ پیشتر به خبرنگاران گفته بود که پیام مون جا-این رئیس جمهور کره جنوبی را دایر بر "عزمی برای حفظ دیالوگ و بهبود روابط میان جنوب و شمال... و پاکسازی شبه جزیره کره از سلاح های اتمی" تحویل کره شمالی خواهد داد.

به گزارش "کی سی ان ای" آقای کیم در این دیدار "به گرمی" از اعضای هیات استقبال کرد و "گفتگویی با روی گشاده" با آنها داشت.

براساس این گزارش رهبر کره شمالی بعد از شنیدن نیات رئیس جمهور کره جنوبی برای برگزاری یک اجلاس از آن استقبال کرد و "دستور مهمی ... برای برداشتن گام های عملی و فوری برای آن را داد."

هیات کره جنوبی در جریان این دیدار دو روزه درحال تمرکز بر ایجاد شرایط لازم برای گفتگوهایی با هدف حذف سلاح های اتمی کره شمالی و همچنین گفتگو میان آمریکا و پیونگ یانگ است.

آمریکا گفته است که نسبت به بهبود تماس میان کره جنوبی و شمالی "محتاطانه خوشبین" است اما گفتگوی رسمی با پیونگ یانگ را تا زمانی که آماده کنار گذاشتن تسلیحات اتمی نباشد رد کرده.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption دیدار هیات کره جنوبی با همتایان شمالی پیش از مراسم شام با حضور کیم

کره شمالی تاکنون علاقه ای به این رویکرد نشان نداده است.

انتظار می رود آقای چونگ و آقای سو بعد از کره شمالی به واشنگتن بروند تا مقام های آمریکایی را در جریان گفتگوها با شمال بگذارند.

رئیس جمهور مون که پسر پناهندگان اهل کره شمالی است سال پیش در پی مبارزاتی با شعار دیالوگ بیشتر با کره شمالی رئیس جمهور شد.

روابط میان آمریکا و کره شمالی تا پیش از المپیک زمستانی ماه پیش بسیار متشنج بود و هر دو طرف یکدیگر را تهدید به نابودی می کردند.

با این حال در جریان این بازی ها ورزشکاران دو کره با هم زیر یک پرچم رژه رفتند که محصول اولین دور گفتگوها میان دو کشور طی دو سال اخیر بود.

موضوعات مرتبط