آمریکا از آمادگی کره شمالی برای 'غیراتمی شدن' استقبال کرد

دونالد ترامپ: پیشرفت احتمالی در مذاکرات با کره شمالی بدست آمده است. برای اولین بار پس از سال‌ها، یک تلاش جدی توسط تمامی طرف‌های ذینفع صورت گرفته است. دنیا در حال نظاره و منتظر است. شاید این امیدی واهی باشد اما آمریکا برای هر سمت و سویی آماده است. حق نشر عکس Twitter
Image caption دونالد ترامپ: پیشرفت احتمالی در مذاکرات با کره شمالی بدست آمده است. برای اولین بار پس از سال‌ها، یک تلاش جدی توسط تمامی طرف‌های ذینفع صورت گرفته است. دنیا در حال نظاره و منتظر است. شاید این امیدی واهی باشد اما آمریکا برای هر سمت و سویی آماده است.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا از آمادگی کره شمالی برای کنار گذاشتن برنامه تسلیحات هسته‌ای این کشور اسقبال کرده است.

آقای ترامپ در توئیتی امروز سه‌شنبه (۱۵ اسفند/ ۶ مارس) نوشته است: "پیشرفت احتمالی در مذاکرات با کره شمالی بدست آمده است. برای اولین بار پس از سال‌ها، یک تلاش جدی توسط تمامی طرف‌های ذینفع صورت گرفته است. دنیا در حال نظاره و منتظر است. شاید این امیدی واهی باشد اما آمریکا برای هر سمت و سویی آماده است."

اظهارات دونالد ترامپ پس از آن است که کره شمالی از آمادگی مشروط برای برچیدن برنامه تسلیحات هسته‌ای این کشور خبر داد.

چونگ اویی-یونگ، مشاور امنیتی رئیس جمهوری کره جنوبی امروز گفته که "حکومت کره شمالی روشن کرده است که آمادگی غیراتمی کردن شبه جزیره کره را دارد و تصریح کرده که اگر تهدیدهای نظامی مرتفع و امنیت رژیم آن کشور تضمین شود، آنگاه به اسلحه اتمی نیازی نخواهد داشت."

+ کیم در دیدار با مقام های کره جنوبی از عزمش برای پیشبرد روابط سخن گفت

+ کره شمالی به 'برنامه تسلیحات شیمیایی سوریه کمک می‌کند'

+ واکنش محتاطانه آمریکا به 'پیشنهاد مذاکره کره شمالی'

+ رهبر کره شمالی از کره جنوبی برای میزبانی بازی‌های المپیک تشکر کرد

حق نشر عکس Getty Images
Image caption از چپ به راست: رئیس کشور کره شمالی، خواهر رهبر کره شمالی، رئیس جمهوری کره جنوبی و همسرش در مراسم افتتاحیه المپیک زمستانی - حضنور کره شمالی در المپیک زمینه‌ساز کاهش تنش در شبه جزیره کره شده است

آقای چونگ پیشتر با کیم جونگ-اون، رهبر کره شمالی در پیونگ‌یانگ، پایتخت آن کشور، ملاقات کرده بود.

او گفت که رهبر کره شمالی همچنین با دیدار با با مون جه-این، رئیس جمهوری کره جنوبی، در ماه آینده میلادی - آوریل - موافقت کرده است. این ملاقات در روستای پانمونجوم در نزدیکی مرز دو کره صورت خواهد گرفت.

در صورت انجام این دیدار، این سومین دیدار بین رهبران دو کره از زمان جنگ کره در سال‌های ١٩٥٠ تا ١٩٥٣ خواهد بود. دیدارهای قبلی در سال‌های ٢٠٠٠ و ٢٠٠٧ میلادی بین کیم جونگ-ایل، رهبر سابق و پدر رهبر کنونی کره شمالی، و رئیسان جمهوری وقت کره جنوبی انجام گرفت.

خبر آمادگی رهبر کره شمالی برای دیدار با رئیس جمهوری کره جنوبی و کنار گذاشتن مشروط برنامه تسلیحات اتمی در پی یک رشته تحولات در روابط بین دو کشور در چند ماه اخیر منتشر شده است.

کوتاه مدتی پس از آغاز به کار دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، ادامه و گسترش برنامه تسلیحات اتمی و موشکی کره شمالی همراه با برگزاری یک رشته مانور مشترک بین نیروهای آمریکا و کره جنوبی باعث وخامت روابط بین دو طرف شد. با پیگیری ایالات متحده، تحریم‌های بین‌المللی شدیدتری علیه برنامه‌های هسته‌ای و موشکی کره شمالی به اجرا گذاشته شده که به گفته مقامات آمریکایی، فشار سنگینی بر امکانات اقتصادی و مالی کره شمالی وارد آورده است.

در حالیکه رهبران آمریکا و کره شمالی حتی یکدیگر را به حمله اتمی تهدید می کردند، در آستانه برگزاری المپیک زمستانی در کره جنوبی در ماه فوریه، رهبر کره شمالی اعلام کرد که آماده اعزام یک تیم ورزشی به این بازی‌هاست. علاوه بر این، برخی از ورزشکاران دو طرف در یک تیم واحد و زیر یک پرچم مشترک در این مسابقات شرکت کردند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption بادامه رنامه موشکی و هسته‌ای کره شمالی به تشدید تحریم‌های خارجی و فشار شدید اقتصادی منجر شده است

در مراسم افتتاحیه المپیک زمستانی نیز رئیس کشور کره شمالی همراه با خواهر رهبر آن کشور به کره جنوبی رفتند و مذاکراتی بین آنان و مقامات کره جنوبی صورت گرفت.

پس از پایان جنگ دوم جهانی و پایان اشغال شبه جزیره کره توسط نیروهای ژاپنی، این کشور به بخش شمالی و جنوبی تقسیم شد. در سال ١٩٥٠، نیروهای جمهوری کره شمالی که از سوی شوروی و چین حمایت می شدند جهت تصرف و انضمام کره جنوبی از مرز عبور کردند و کشورهای غربی نیز با تشکیل ائتلافی به رهبری ایالات متحده در حمایت از کره جنوبی وارد جنگ شدند.

جنگ کره همراه با تلفات و خسارات سنگین تا سال ١٩٥٣ ادامه داشت و در آن سال با امضای توافقنامه ترک مخاصمه خاتمه یافت اما بین کره شمالی با کره جنوبی و ایالات متحده معاهده نهایی صلح امضا نشده است. از آن زمان، واحدهایی از ارتش ایالات متحده به منظور حمایت از کره جنوبی در آن کشور مستقر است.

کره شمالی دولت ایالات متحده را متهم می کند که با خودداری از شناسایی آن کشور در صدد تهاجم و سرنگونی حکومت آن است و به همین دلیل، خود را ناگزیر می بیند تا به تسلیحات پیشرفته دست پیدا کند.

پیشتر، گزارش‌هایی از تمایل مقامات کره شمالی برای ملاقات با مقامات آمریکایی منتشر شد اما آمریکائیان گفته‌اند که گفتگو بین دو طرف باید در مورد موافقت کره شمالی برای توقف برنامه‌های هسته‌ای و موشکی آن کشور باشد.