روسیه: اطلاعی از علت بیهوشی جاسوس سابق در بریتانیا نداریم

پلیس بخش‌هایی از مرکز شهر سالزبری را بسته است حق نشر عکس Getty Images
Image caption پلیس بخش‌هایی از مرکز شهر سالزبری را بسته است

رئیس پلیس ضد تروریسم بریتانیا می‌گوید مأمورانش در حال همکاری با نیروهای پلیس محلی هستند تا علت بیهوش شدن و بیمار شدن ناگهانی سرگئی اسکریپال، یک جاسوس سابق دوجانبه روس و دختر ۳۳ ساله او در شهر سالزبری در جنوب بریتانیا را کشف کنند.

دمیتری پسکوف، سخنگوی ریاست جمهوری روسیه، امروز سه‌شنبه ۶ مارس در پاسخ به خبرنگاران گفت که نمی‌تواند درباره پرونده آقای اسکریپال نظری بدهد چون هیچ اطلاعاتی درباره این موضوع ندارد.

سخنگوی کرملین گفته است که روسیه حاضر است با پلیس بریتانیا در تحقیقات این پرونده همکاری کند.

سرگئی اسکریپال و دخترش، یولیا که امروز هویتش اعلام شد، روز سه‌شنبه ۵ مارس، بیهوش روی نیمکتی در یک مرکز خرید پیدا شدند. به گفته پلیس وضعیت هر دو نفر وخیم است.

یک روز بعد از این واقعه مقام‌های مسئول همچنان منتظر نتیجه آزمایش سم‌شناسی روی آنها هستند. آقای اسکریپل ۶۶ در سال ۲۰۱۰ در جریان تبادل جاسوس میان روسیه و آمریکا از زندانی در روسیه آزاد شد و بعد از مدتی به بریتانیا پناهنده شد.

رسانه‌ها از ابتدای انتشار خبر، این اتفاق را با پرونده الکساندر لیتویننکو، یک مأمور سابق دیگر سرویس اطلاعاتی روسیه و منتقد دولت ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور این کشور مقایسه می‌کنند که در بریتانیا با مواد رادیواکتیو مسموم شد و در نهایت درگذشت.

حق نشر عکس Reuters
Image caption سرگئی اسکریپال مدتی در روسیه زندانی بود

بعد از پیدا شدن سرگئی اسکریپال و دختر او، پلیس بخش‌های از مرکز شهر سالزبری را بست و تیم‌هایی با لباس‌های مخصوص خیابان‌های آن محدوده را پاکسازی کردند.

پلیس بریتانیا می‌گوید دو نفری که بعد از بیهوشی به بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان منتقل شده‌اند، هیچ اثری از جراحت آشکار ندارند و پلیس همچنان در پی آن است که بفهمد آیا جرمی در ارتباط با آنها رخ داده یا نه.

سرگئی اسکریپال، سرهنگ بازنشسته اطلاعات ارتش روسیه، در سال ۲۰۰۶ با حکم ۱۳ سال حبس در روسیه زندانی شد.

او متهم بود که هویت مأموران اطلاعاتی روسیه را که به صورت مخفیانه در اروپا و بریتانیا فعالیت می‌کردند در اختیار ام‌آی‌سیکس، سرویس اطلاعات مخفی بریتانیا قرار داده است.

آقای اسکریپال یکی از چهار زندانی بود که مسکو در جریان تبادل ۱۰ جاسوس آمریکایی با ایالات متحده آزاد کرد. او بعد از آزادی به بریتانیا آمد و پناهندگی گرفت.

موضوعات مرتبط