فرانسه سن قانونی برای سکس را ۱۵ سال تعیین می‌کند

مارلن شیاپا، وزیر برابری زنان و مردان در دولت فرانسه حق نشر عکس AFP
Image caption مارلن شیاپا، وزیر برابری زنان و مردان در دولت فرانسه به رسانه‌ها گفت که دولت این کشور تصمیم گرفته که ۱۵ سال را حداقل سن لازم برای رابطه جنسی با رضایت تعیین کند

دولت فرانسه قصد دارد " ۱۵ سال" را به عنوان حداقل سن لازم برای داشتن رابطه جنسی با رضایت طرفین تعیین کند، این یعنی داشتن سکس با افراد زیر این سن تجاوز جنسی محسوب خواهد شد.

مارلن شیاپا، وزیر برابری زنان و مردان در دولت فرانسه، از این تصمیم که در پی توصیه پزشکان و کارشناسان قانونی گرفته شده است، استقبال کرد.

در حال حاضر در فرانسه براساس قوانین کنونی، دادستان ها باید ثابت کنند که رابطه جنسی با فرد زیر ۱۵ سال،به اجبار بوده تا پرونده به عنوان تجاوز جنسی بررسی شود.

این تغییر به دنبال دو مورد اخیر در این کشور بوده است که طی آن دو مرد به داشتن رابطه جنسی با دختران یازده ساله متهم بودند.

بر اساس قوانین کنونی، اگر اعمال خشونت و اجبار به اثبات نرسد، متهمان فقط به سوءاستفاده جنسی متهم می‌شوند و نه تجاوز جنسی. حداکثر مجازات برای چنین جرمی ۵ سال حبس و جریمه نقدی تا حدود ۸۷ هزار دلار خواهد بود.

مجازات برای آزار جنسی افراد بالغ و نابالغ یکسان است اما افرادی که به تجاوز متهم شوند، با مجازات شدیدتری رو به رو خواهند شد.

آموزش مسائل جنسی در مدارس انگلستان اجباری می‌شود

رفتارهای جنسی جوانان امروز متنوع‌تر از نسل‌های قبلی است

دولت ترکیه لایحه مربوط به تعرض جنسی به دختران را پس گرفت

دیوان عالی هند: رابطه جنسی شوهر با همسر زیر سن قانونی، تجاوز است

تعیین حداقل سن برای رابطه جنسی مبتنی بر رضایت در فرانسه بخشی از برنامه دولت این کشور برای وضع قوانینی بر علیه خشونت و آزار جنسی است که در هفته‌های آینده اعلام خواهد شد.

در فرانسه برای تعیین سن ۱۳ یا ۱۵ سال اختلاف نظر وجود داشت اما در نهایت و به دنبال کمپین گروه‌هایی که با خشونت علیه کودکان مقابله می‌کنند ۱۵ سال تعیین شد.

خانم شیاپا به خبرگزاری فرانسه گفت که از اینکه سن بالاتر تعیین شده "خوشحال" است.

امانوئل مکرون،رئیس جمهوری فرانسه، هم از تعیین این محدودیت سنی حمایت کرده است.

حق نشر عکس AFP
Image caption امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه از تعیین ۱۵ سال به عنوان سن قانونی برای داشتن سکس مبتنی بر رضایت طرفین حمایت کرد

در ماه نوامبر گذشته، یک مرد ۳۰ ساله از اتهام تجاوز به یک دختر ۱۱ ساله تبرئه شد چرا که در دادگاه نتوانستند ثابت کنند که اقدام این مرد با اجبار، تهدید، خشونت و یا غافلگیری همراه بوده است.

یک مورد دیگر، دادگاه یک مرد ۲۸ ساله را به آزار جنسی متهم کرد نه تجاوز جنسی چون گفته شد که قربانی به زور وادار به رابطه جنسی نشده بوده است. اما در تجدید نظر این حکم، مجازات تجاوز جنسی برای او تعیین شد.

در کشورهای اروپایی حداقل سن قانونی برای رابطه جنسی با رضایت متفاوت است:

۱۴ سال در کشورهای اتریش، آلمان، مجارستان، ایتالیا و پرتغال

۱۵ سال در کشورهای یونان، لهستان و سوئد

۱۶ سال در کشورهای بلژیک، هلند، اسپانیا و روسیه

۱۷ سال در کشور قبرس

در بریتانیا حداقل سن رابطه جنسی با رضایت، ۱۶ سال اعلام شده است اما از کودکان زیر ۱۳ سال هم یک قانون مضاعف دیگر برای محافظت از آنها در مقابل رابطه جنسی استفاده می‌شود.