اثبات مسموم شدن جاسوس سابق روسی 'واکنش تند بریتانیا را در پی خواهد داشت'

جانسون در مجلس عوام حق نشر عکس AFP
Image caption جانسون گفته است دست داشتن روسیه در بیماری اسکریپال واکنش تند بریتانیا را در پی خواهد داشت

بوریس جانسون، وزیر خارجه بریتانیا، گفته است که این کشور نسبت به دخالت خارجی احتمالی در مسموم شدن یک افسر سابق تشکیلات جاسوسی روسیه "واکنش تندی" نشان خواهد داد.

روز یکشنبه، سرگئی اسکریپال، جاسوس سابق روسی که در بریتانیا زندگی می‌کند، همراه با یک زن در حال بیهوشی روی یک نیمکت در یک مرکز خرید در شهر سالزبوری یافت شد و پلیس بعدا اعلام کرد که این زن دختر آقای اسکریپال بوده است.

سرگئی اسکریپال، شهروند ۶۶ ساله روسیه، در سال ۲۰۱۰ میلادی در تبادل جاسوسان آمریکا و روسیه آزاد شد و به بریتانیا نقل مکان کرد.

در پی یافت شدن آقای اسکریپال و دخترش در حالت بیهوشی، این احتمال مطرح شد که ممکن است این دو نفر عمدا مسموم شده باشند. با توجه به این اتهام که تشکیلات جاسوسی روسیه در مسموم کردن و قتل الکساندر لیتویننکو، عضو سابق تشکیلات اطلاعاتی روسیه در سال ۲۰۰۶ دست داشته، احتمال ارتباط دولت روسیه با این حادثه مطرح شد.

+ روسیه: اطلاعی از علت بیهوشی جاسوس سابق در بریتانیا نداریم

+ بیماری ناگهانی 'جاسوس سابق روس' در بریتانیا

حق نشر عکس Reuters
Image caption تصویری از اسکریپال در بازداشتگاه نظامی در روسیه در سال 2006. برخی منابع بریتانیایی احتمال مسموم کردن عمدی اسکریپال را مطرح کرده‌اند

در حال حاضر، آزمایش‌هایی برای تشخیص علت بیهوشی آقای اسکریپال و دخترش در جریان است اما نتیجه این آزمایش‌ها هنوز و علت بیهوشی این دو نفر اعلام نشده است. حال دو بیمار نگران‌کننده گزارش شده است.

وزیر خارجه بریتانیا روز سه‌شنبه، ۱۵ اسفند (۶ مارس) در مجلس عوام این کشور گفت که وضعیت سرگئی اسکیپرال و دخترش از لحاظی یادآور مسمومیت رادیو اکتیو الکساندر لیتویننکو است اما هنوز نتیجه قطعی از آزمایش روی این دو نفر به دست نیامده است.

سفارت روسیه در بریتانیا از نحوه گزارش حادثه بیهوشی افسر سابق اطلاعاتی روسیه و دخترش انتقاد کرده و خواسته است به سیاه‌نمایی دولت آن کشور پایان داده شود.

سرگئی اسکیپرال در جریان مبادله جاسوسان غربی و روسیه به بریتانیا آمد و از آن زمان در این کشور سکونت داشته است.

منابع پلیس گفته‌اند که دو مامور پلیس که او دخترش را در مرکز خرید سالزبوری یافته و با آنها تماس داشتند در بیمارستان تحت مراقبت پزشکی قرار گرفته‌اند..

مقامات روسی ضمن تکذیب هرگونه ارتباط دولت آن کشور با حادثه بیهوشی جاسوس سابق، برای همکاری جهت یافتن دلیل این حادثه ابراز آمادگی کرده‌اند.

موضوعات مرتبط