سریلانکا در پی‌ افزایش حملات به مسلمانان وضعیت اضطراری اعلام کرد

شهر کندی که در مرکز سریلانکا واقع شده کانون ناآرامی‌ها در چند روز گذشته بوده است
Image caption شهر کندی که در مرکز سریلانکا واقع شده کانون ناآرامی‌ها در چند روز گذشته بوده است

دولت سریلانکا با اعلام وضعیت اضطراری و منع آمد و شد در مرکز این کشور در پی توقف خشونت‌ها علیه مسلمانان است.

طی چند روز گذشته ۴ مسجد و ده‌ها خانه و فروشگاه مسلمانان مورد حمله قرار گرفته و پیدا شدن جسد سوخته شده یک مرد مسلمان نگرانی‌ها نسبت به آغاز خشونت‌های مذهبی را افزایش داده است.

در شهر کندی سریلانکا، مقام‌ها ضمن اعلام وضعیت اضطراری قانون منع آمد و شد وضع کرده‌اند؛ در این شهر که اکثریت ساکنان آن را بوداییان سینهالی تشکیل می‌دهند یک مسجد و چندین فروشگاه و محل سکونت مسلمانان مورد حمله قرار گرفته است.

امروز (سه‌شنبه ۶ مارس - ۱۵ اسفند) جسد سوخته شده یک مرد مسلمان در ساختمانی در شهر کندی پیدا شد؛ این موضوع دولت سریلانکا را نسبت به آغاز خشونت‌های مذهبی میان بوداییان و مسلمانان بسیار نگران کرده است.

حمله به اماکن مسلمانان از هفته گذشته آغاز شد هنگامی که جسد یک مرد بودایی پیدا شد و شایع شد که او پس از لت و کوب شدن توسط مسلمانان جان داده است.

قوانین منع آمد و شد در شهر کندی از روز گذشته (دوشنبه) به اجرا گذاشته شده است و پلیس امیدوار است از این طریق جلوی حملات دسته‌های چماق‌دار بوداییان سینهالی را بگیرد.

امروز (سه شنبه) ابتدا پلیس برای ساعتی قوانین منع آمد و شد را لغو کرد اما به محض پیدا شدن جسد سوخته شده مرد مسلمان، آن را دوباره وضع کرد.

اعلام وضعیت اضطراری به مقام‌های سریلانکا اجازه بازداشت طولانی مدت مظنونان و استقرار نیروهای نظامی در مناطق بحران زده را می‌دهد.

هم‌زمان دولت گفته در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی هم با "نفرت‌پراکنی و خشونت‌افزایی" مقابله خواهد کرد.

مقام‌های محلی به بی‌بی‌سی گفته‌اند در چند روز گذشته، چهار مسجد، ۳۷ خانه، ۴۶ مغازه و ۳۵ وسیله نقلیه در شهرهای دیگانا و تلدینیا مورد حمله قرار گرفته است.

تنش میان بوداییان و مسلمانان در سریلانکا از سال ۲۰۱۲ بالا گرفته که افراطی‌گرایان بودایی نسبت به اقلیت مسلمانان در این کشور موضع تند و خشنی گرفتند.

این نخستین بار طی هفت سال گذشته است که سریلانکا ناچار به اعلام وضعیت اضطراری می‌شود.

پیش از آن هم سریلانکا تقریبا برای سه دهه درگیر جنگ‌های داخلی با شورشیان مسلح (ببرهای تامیل) بود و به همین علت در وضعیت اضطراری به سر می‌‎برد.

Image caption این موتورسیکلت در شهر آمپارا سوزانده شده است