مشاور سیاسی سابق ترامپ 'باید در کنگره شهادت دهد'

سام نانبرگ تا ماه اوت سال ۲۰۱۵ عضو ستاد انتخاباتی آقای ترامپ بود حق نشر عکس EPA
Image caption سام نانبرگ تا ماه اوت سال ۲۰۱۵ عضو ستاد انتخاباتی آقای ترامپ بود

اظهارات جدید سام نانبرگ، مشاور سیاسی سابق دونالد ترامپ درباره ارتباط میان ستاد انتخاباتی آقای ترامپ و روسیه، با واکنش های فراوان روبرو شده است. او از سوی بازرس ویژه احضاریه رسمی دریافت کرده و همزمان آدام شف، دموکرات ارشد مجلس نمایندگان گفته آقای نانبرگ باید برای روشن کردن مسایل به کنگره احضار شود.

آقای نانبرگ که روز گذشته (دوشنبه) ساعت‌ها در گفتگو با رسانه‌های آمریکایی از عدم تمایلش برای تسلیم ایمیل‌هایش به رابرت مولر، بازرس ویژه تحقیقات ترامپ-روسیه سخن گفته بود اکنون باید منتظر احضاریه دادگاه و یا کنگره آمریکا باشد که درباره ادعاهای متعدد خود شهادت دهد.

او روز گذشته (دوشنبه) به رسانه‌های آمریکا گفته بود که معتقد است دونالد ترامپ از جلسه تابستان ۲۰۱۶ در برج نیویورک ترامپ، میان پسر ارشدش و وکیل روس اطلاع داشته است.

در واکنش به این اظهارات، امروز (سه‌شنبه ۶ مارس) آدام شف، دموکرات برجسته عضو کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان کنگره آمریکا گفته اگر آقای نانبرگ اطلاعاتی درباره ارتباط ادعایی میان حلقه یاران آقای ترامپ و روسیه دارد کنگره آمریکا باید آنها را بررسی کند.

همزمان با تحقیقات بازرس ویژه درباره پرونده ترامپ-روسیه، کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان کنگره هم تحقیق و تفحص مستقلی در این زمینه دارد که آقای شف هم در آن مشارکت می‌کند.

آقای ترامپ بارها مطلع بودن از برگزاری جلسه میان پسر ارشدش دونالد جونیور، دامادش جرد کوشنر و پل منافارت، رئیس وقت ستادش با یک وکیل روس در برج ترامپ را تکذیب کرده و گفته هرگز از آن خبر نداشته است.

سام نانبرگ که دو سال پیش پس از چندین سال همکاری با آقای ترامپ از تیم سیاسی او کنار گذاشته شد در جریان تحقیقات متمرکز بر ارتباط ادعایی میان ستاد آقای ترامپ و روسیه مورد توجه بازرس مولر بوده و پیش از این هم از سوی بازرسان این تیم مورد پرسش و پاسخ قرار گرفته است.

آقای نانبرگ آخرین چهره جنجالی از فهرست بلند و بالایی است که رابرت مولر، بازرس‌ ویژه در ارتباط با پرونده ارتباط ادعایی میان ستاد انتخاباتی دونالد ترامپ و مسکو احضار کرده است.

بیشتر بخوانید

همزمان، مایک کانوی، دیگر عضو کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان آمریکا با رد پیشنهاد آدام شف برای احضار سام نانبرگ به کنگره گفته: "ما به حد کافی درباره آن جلسه در برج ترامپ در نیویورک تحقیق کردیم."

آقای نانبرگ که در ماه اوت سال ۲۰۱۵ و تنها چند ماه پس از نامزدی آقای ترامپ از تیم سیاسی او کنار گذاشته شد روز گذشته به رسانه‌های گفت از سوی رابرت مولر، بازرس ویژه احضاریه‌ای مبنی بر ارایه ایمیل‌ها و مدارکش در زمان کار در دفتر سیاسی دونالد ترامپ دریافت کرده هرچند بنا ندارد خواسته بازرس مولر را اجابت کند.

اما او ساعاتی بعد در گفتگو با خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت که احتمالا دست آخر ناچار به همکاری با بازرس ویژه و تیم تحقیقات ترامپ-روسیه خواهد شد.

سام نانبرگ تا ماه اوت سال ۲۰۱۵ در ستاد انتخاباتی دونالد ترامپ فعالیت داشت اما در زمان در پی انتشار چند اظهارنظر "نژادپرستانه" در شبکه اجتماعی فیسبوک، ناچار به استعفاء شد.

او روز گذشته چند گفتگوی طولانی با رسانه‌های آمریکایی انجام داد و طی آنها مدعی شد که آقای ترامپ یک هفته پیش از تشکیل جلسه در برج نیویورک میان پسر ارشدش و وکیل روس، درباره آن دیدار سخن گفته بود و او متعجب است که چرا حالا رئیس‌جمهور آمریکا اطلاع داشتن از آن دیدار را تکذیب می‌کند.

آگاهی یا عدم آگاهی آقای ترامپ از آن جلسه می‌تواند برای تحقیقات بازرس ویژه "حکم مرگ و زندگی" داشته باشد چرا که در صورت اطلاع آقای ترامپ از این جلسه، او رسما در مظان اتهام همدستی با روسیه با هدف تغییر در نتیجه انتخابات قرار می‌گیرد؛ موضوعی که از نظر بسیاری، خدشه وارد کردن به دموکراسی آمریکاست.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption رابرت مولر، بازرس ویژه تحقیقات ترامپ-روسیه و یکی از محبوب‌ترین چهره‌های قابل اعتماد در واشنگتن است که برای ۱۰ سال ریاست اف بی آی را بر عهده داشته است