تمایل دولت آرژانتین برای برگزاری رفراندوم آزادی سقط‌جنین

جنبش دستمال سبز در آرژانتین یکی از حامیان اصلی آزادی سقط ‌جنین در آرژانتین است حق نشر عکس AFP/ Getty Images
Image caption جنبش دستمال سبز در آرژانتین یکی از حامیان اصلی آزادی سقط ‌جنین در آرژانتین است

دولت راست‌گرای آرژانتین برای نخستین‌بار از برگزاری همه‌پرسی با هدف آزادی سقط‌ جنین استقبال کرده است. همزمان لایحه‌ای پیشنهاد شده که به زنان اجازه می‌دهد در ۱۴ هفته نخست بارداری سقط جنین کنند.

روز سه‌شنبه (ششم مارس - ۱۵ اسفند) مارکوس پی‌نا، رئیس هیات دولت آرژانتین در همین رابطه گفت گزینه همه‌پرسی درباره سقط جنین "روی میز" است.

مائوریسیو ماکری، رئیس‌جمهور آرژانتین شخصا گفته با آسان‌سازی قوانین پیرامون سقط‌ جنین موافق نیست اما اگر پارلمان این کشور قصد تصمیم‌گیری در این رابطه را داشته باشد او مانع نخواهد شد.

سقط جنین در آرژانتین و کل آمریکای‌لاتین که هم اکنون قلب مسیحیت کاتولیک جهان است، موضوعی بسیار مناقشه‌‍برانگیز است.

در آرژانتین زنان تنها در صورتی که مورد تجاوز قرار گرفته باشند؛ مادر در معرض خطر جسمی قرار گرفته باشد و یا جنین دچار نقصان جدی شده باشد، مجاز به سقط جنین هستند.

در این کشور زنان برای سقط جنین باید از قاضی درخواست مجوز کنند؛ فرآیندی که منتقدان می‌گویند تاخیر غیرضروری در آغاز اقدامات پزشکی ایجاد می‌کند.

در بسیاری از کشورهای آمریکای لاتین سقط جنین تحت هر شرایطی غیرقانونی است.

برای مثال در برزیل، یکی از بزرگترین کشورهای آمریکای لاتین سقط‌ جنین غیرقانونی و تنها در موارد اضطرار پزشکی مجاز است و تنها از سال ۲۰۱۲ بوده که قوانین کمی آسان‌تر شد.

اما در اروگوئه، یکی از دموکرات‌ترین کشورهای جهان، سقط جنین قانونی است. در شیلی هم از سال گذشته قوانین مربوط به سقط جنین تسهیل شده است.

با وجود این در کشورهایی که کلیسای کاتولیک مرجعیت بسیار قدرتمندی دارد همچنان سقط جنین تحت هر شرایطی ممنوع است؛ کشورهایی چون هندوراس، السالوادور، نیکاراگوئه، مالتا، دومینیکن و واتیکان که محل اقامت پاپ است.

در ایرلند که یکی از قطب‌های اصلی مسیحیت کاتولیک در اروپاست قرار است ماه مه آینده همه‌پرسی در ارتباط با سقط‌ جنین برگزار شود.

موضوعات مرتبط