نماینده کره جنوبی 'پیام کره شمالی را به مقامات آمریکایی تحویل می‌دهد'

حق نشر عکس Getty Images
Image caption چونگ (راست) پیام کیم را به واشنگتن می‌برد

در پی اعلام آمادگی کره شمالی برای مذاکراه پیرامون خلع سلاح هسته‌ای، یک مقام کره جنوبی با پیامی از سوی مقامات کره شمالی عازم آمریکا خواهد شد.

روز چهارشنبه، ۱۶ اسفند (۷ مارس)، خبرگزاری یونهاپ کره جنوبی به نقل از یک مقام دولتی آن کشور گزارش کرد که چونگ ایویی-یونگ، رئیس دفتر امنیت ملی و از مشاوران ارشد رئیس جمهوری این کشور، برای دیدار با مقامات آمریکایی به واشنگتن سفر خواهد کرد. براساس این گزارش، وی حامل پیامی از سوی حکومت کره شمالی برای دولت آمریکاست اما محتوای این پیام فاش نشده است.

+ واکنش محتاطانه ترامپ به پیشنهاد مذاکره کره شمالی

+ آمریکا از آمادگی کره شمالی برای 'غیراتمی شدن' استقبال کرد

+ آمریکا: کره شمالی با استفاده از گاز اعصاب برادر کیم را کشت

+ کیم در دیدار با مقام های کره جنوبی از عزمش برای پیشبرد روابط سخن گفت

حق نشر عکس Getty Images
Image caption مون در دیدار با رهبران احزاب آنان را در جریان تحولات اخیر در روابط بین دو کره قرار داد

خبر سفر آقای چونگ به آمریکا یک روز پس از آن انتشار می‌یابد که وی پس از سفری دو روزه به پیونگ‌یانگ، پایتخت کره شمالی و دیدار با کیم جونگ اون، رهبر آن کشور، از موافقت او برای برگزاری نشستی با رئیس جمهوری کره جنوبی در ماه آینده میلادی خبر داد و همچنین گفت که مقامات کره شمالی برای کنار گذاشتن برنامه تسلیحات هسته‌ای خود اعلام آمادگی کرده‌اند.

خبرگزای یونهاپ سفر چونگ ایویی-یونگ به کره شمالی شامل ملاقات و صرف نهار با رهبر آن کشور را "تحولی اسثتنایی" توصیف کرده است. همچنین از زمان ترک مخاصمه در جنگ کره در سال ۱۹۵۰ تا کنون تنها دو بار در سال‌های ۲۰۰۰ و ۲۰۰۷ ملاقات‌هایی بین رهبر وقت کره شمالی و رئیسان جمهوری وقت کره جنوبی انجام شده است.

اعلام آمادگی کره شمالی برای مذاکره بر سر برنامه تسلیحات هسته‌ای آن کشور در حالی منتشر شد که در چند ماه گذشته، ادامه آزمایش‌های موشکی و هسته‌ای کره شمالی واکنش تند مقامات آمریکایی را در پی داشت و با جنگ تبلیغاتی و تهدید متقابل همراه بود. علاوه بر این، با پیگیری ایالات متحده، شورای امنیت سازمان ملل تحریم‌های جدیدی را علیه کره شمالی تصویب کرد و دولت آمریکا نیز تحریم‌های یکجانبه خود علیه آن کشور را گسترش داد که مقامات کره شمالی آن را اعلام جنگ توصیف و ایالات متحده را به اقدام تلافی‌جویانه تهدید کردند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption تیم پارالمپیک زمستانی کره شمالی وارد کره جنوبی شده است

با اینهمه، در ماه گذشته میلادی، رهبر کره شمالی ناگهان اعلام کرد که ورزشکاران آن کشور به المپیک زمستانی در کره جنوبی اعزام خواهند شد و در برخی شاخه‌های ورزشی، ورزشکاران دو کشور به صورت یک تیم واحد با پرچم واحد شرکت خواهند داشت. حکومت‌های کره شمالی و کره جنوبی یکدیگر را به رسمیت نمی‌شناسند اما مقامات کره شمالی گفتند که مانعی در راه ارتباط ورزشی و هنری با جنوب وجود ندارد.

در مراسم افتتاحیه این بازی‌ها رئیس کشور یعنی عالی ترین مقام تشریفاتی کره شمالی همراه با خواهر رهبر آن کشور در جایگاه ویژه نزدیک رئیس جمهوری کره جنوبی و معاون رئیس جمهوری آمریکا حضور داشتند.

تغییر موضع کره شمالی در مورد برنامه هسته‌ای واکنش محتاطانه مقامات آمریکایی را در پی داشته و روز گذشته دونالد ترامپ، رئیس جمهوری، هشدار داد که کره شمالی در گذشته هم بارها برای مصالحه بر سر برنامه هسته‌ای و موشکی خود اعلام آمادگی کرده اما در این زمینه صداقت لازم را نداشته است. آقای ترامپ گفت که باید از تکرار گذشته خودداری کرد.

مقامات دولت آمریکا گفته‌اند که فشار اقتصادی ناشی از تحریم‌ها که حتی ادامه برنامه‌های مهم دولت کره شمالی را هم با مشکل مواجه کرده بود عامل نرمش حکومت آن کشور است.

روز چهارشنبه مون جا-این، رئیس جمهوری کره جنوبی، در ملاقات با رهبران احزاب اصلی این کشور گفت که تلاش برای کاهش تنش در شبه جزیره کره و حرکت به سوی تصمیم به غیر اتمی بودن شبه جزیره کره در شرایطی حساس آغاز شده است. آقای مون گفته است که با وجود تحولات اخیر، دولت او در نظر ندارد در مورد اعمال تحریم‌های کنونی علیه کره شمالی یا از سرگیری کمک‌های اقتصادی به آن کشور فعلا تصمیمی بگیرد و هرگونه تغییری در این زمینه مستلزم اقدامات مثبت کره شمالی است.

دولت ایالات متحده نیز ادامه تحریم‌ها را لازم دانسته و روز گذشته اعلام کرد که قانع شده است که تشکیلات حکومتی کره شمالی در قتل کیم جونگ-نام، برادر ناتنی رهبر کره شمالی در فرودگاه کوالالامپور در مالزی دست داشته و به همین دلیل، تحریم‌های جدیدی علیه کره شمالی به اجرا گذاشته شده است.

در خبری دیگر در مورد تحولات شبه جزیره کره، رسانه‌های خبری کره جنوبی گزارش کردند که تیم ملی پارالمپیک کره شمالی برای شرکت در مسابقات پارالمپیک زمستانی وارد کره جنوبی شده است.