سریلانکا در پی‌ افزایش حملات به مسلمانان وضعیت اضطراری اعلام کرد

مغازه آتش زده شده حق نشر عکس AFP
Image caption فروشگاهی که توسط مهاجمان به آتش کشیده شده است

تازه‌ترین گزارشها از سریلانکا حاکی‌ است که به دنبال تنش و خشونت گزارش شده علیه مسلمانان این کشور، مرخصی نیروهای پلیس لغو شده است.

همزمان دسترسی به شبکه های اجتماعی قطع شده و دولت دلیل این اقدام را جلوگیری از اشاعه سخنان نفرت‌ برانگیز عنوان کرده است.

در همین حال نخست وزیر سریلانکا هشدار داده است که با آشوبگران و غارتگران بشدت برخورد خواهد شد. وی همچنین گفته است که نیروهای بیشتری به مناطقی که در آن ناآرامی صورت گرفته است اعزام خواهد شد.

همچنین از شهر کندی گزارش شده است نیروهای پلیس برای متفرق کردن تجمعی از بودائی‌ها که براساس گزارش‌ها به مساجد و یا مغازه های مسلمانان حمله کرده‌اند گاز اشک‌اور به کار برده است. پیشتر گزارش شده بود که در این شهر که اکثریت ساکنان آن را بوداییان سینهالی تشکیل می‌دهند یک مسجد و چندین فروشگاه و محل سکونت مسلمانان مورد حمله قرار گرفته است.

تظاهرکنندگان، منع آمد و شد نامحدود اعلام شده از سوی مقامات را نادیده گرفته‌ و به خشونت‌ها ادامه داده‌اند.

مقررات منع آمد و شد به مدت نامحدود به دنبال کشته شدن یک جوان بودایی در درگیری با گروهی از مسلمانان به اجرا گذاشته شده است. تنش بین مسلمانان و بودائی‌ها پس از آن آغاز شد که گروه‌های بودایی در سریلانکا با ورود پناهجویان مسلمان روهینگیا از میانمار (برمه) به این کشور، مخالفت کردند.

تنش میان بوداییان و مسلمانان در سریلانکا از سال ۲۰۱۲ که افراطی‌گرایان بودایی نسبت به اقلیت مسلمانان در این کشور موضع تند و خشنی گرفتند، همواره وجود داشته است.

طی چند روز گذشته ۴ مسجد و ده‌ها خانه و فروشگاه مسلمانان مورد حمله قرار گرفته و پیدا شدن جسد سوخته شده یک مرد مسلمان نیز بر نگرانی نسبت به آغاز درگیری‌های مذهبی افزوده است.

Image caption شهر کندی که در مرکز سریلانکا واقع شده کانون ناآرامی‌ها در چند روز گذشته بوده است

دیروز (سه‌شنبه ۶ مارس - ۱۵ اسفند) جسد سوخته شده یک مرد مسلمان در ساختمانی در شهر کندی پیدا شد؛ این موضوع دولت سریلانکا را نسبت به آغاز خشونت مذهبی میان بوداییان و مسلمانان بسیار نگران کرده است.

حمله به اماکن مسلمانان از هفته گذشته و هنگامی آغاز شد که جسد یک مرد بودایی پیدا شد و شایع شد که او در نتیجه لت و کوب شدن توسط مسلمانان جان داده است.

قوانین منع آمد و شد در شهر کندی از روز (دوشنبه ۵ مارس/۱۴ اسفند) به اجرا گذاشته شده است و پلیس امیدوار است از این طریق جلوی حملات دسته‌های چماق‌دار بوداییان سینهالی را بگیرد.

اعلام وضعیت اضطراری به مقام‌های سریلانکا اجازه بازداشت طولانی مدت مظنونان ارتکاب خشونت و استقرار نیروهای نظامی در مناطق بحران زده را می‌دهد.

این نخستین بار طی هفت سال گذشته است که سریلانکا ناچار به اعلام وضعیت اضطراری می‌شود.

پیش از آن هم سریلانکا تقریبا برای سه دهه درگیر جنگ‌های داخلی با شورشیان مسلح (ببرهای تامیل) بود و به همین علت در وضعیت اضطراری به سر می‌‎برد.

Image caption این موتورسیکلت در شهر آمپارا سوزانده شده است