زنان برده باردار در بریتانیا با خطرهای زیادی مواجه هستند

برده داری مدرن حق نشر عکس RORY CARNEGIE
Image caption "استثمار جنسی" به عنوان بزرگترین شکل برده‌داری مدرن برای زنان عنوان شده است

یک موسسه خیریه بریتانیایی اعلام کرده که یک چهارم زنان نجات یافته از برده‌داری مدرن در این کشور باردار هستند و در "معرض تهدید و آسیب قرار دارند".

هستیا که یک نهاد حامی قربانیان برده‌داری مدرن است، در گزارشی گفته که این زنان باردار توانسته‌اند فرار کنند یا توسط قاچاقچیان رها شده‌اند اما از هیچگونه مراقبت‌های بهداشتی برخوردار نیستند.

تحقیق این نهاد نشان می‌دهد که بسیاری از این افراد "در فکر خودکشی هستند، همه آنها منزوی شده و برای مدت زمان طولانی تماس با مادرانشان را از دست داده‌اند."

این قربانیان برده‎داری مدرن زنانی هستند که به آنان با حیله وعده کار داده یا به طور غیرقانونی به بریتانیا آورده شده‌اند و ممکن است هیچگونه مدارک شناسایی ندانشته باشند یا کسی نباشد که بتوانند از او کمک بخواهند.

تقریبا ۶۰ درصد از این قربانیان شهروندان آلبانی و نیجریه هستند.

حق نشر عکس HESTIA
Image caption هیسا خانه‌های امن را برای قربانیان برده‌داری مدرن راه انداخته است

'استثمار جنسی'

در گزارش هیسا آمده است که در میان زنان قربانی قاچاقیان انسان، تقریبا ۷۰درصد به منظور بهره‌برداری جنسی، از جمله خودفروشی، کار در باشگاه‌های استریپ‌تیز و استفاده در پورنوگرافی به بریتانیا آورده شده‌اند.

ارقام سازمان آزار و شکنجه ملی بریتانیا نشان می‌دهد که در مورد زنان، "استثمار جنسی" بزرگترین شکل برده‌داری مدرن است در حالی که برای مردان "بهره برداری از نیروی کار" شایع ترین نوع استثمار است.

این گزارش حاکی از آن است که برخی از حاملگی‌ها نتیجه تجاوز جنسی بوده است و سلامت زنان می‌تواند تحت تأثیر "اجبار به مصرف الکل یا مواد مخدر قبل از قرار گرفتن در معرض سوء استفاده جنسی" به شدت آسیب ببیند.

Image caption آلبانی یکی از بزرگترین کشورهای مبدأ برده‌های مدرن بریتانیا است

'دلخراش'

سخنگوی هیسا می‌گوید لازم است به نیازهای زنان باردار - مانند محل مناسب و دسترسی به مراقبت‌های بهداشتی و حمایت از سلامت روانی - توجه شود.

به گفته او، "فقدان خانواده" و احساس تنهایی و اضطراب ناشی از آن مشکل دیگر این زنان است به خصوص اینکه زنان در زمان بارداری و وضع حمل به حمایت مادرشان نیاز دارند، تنهایی آنان دردناک است. به گفته او، "در حالیکه در چنین وضعیتی شما به مادرتان بیشتر از هر زمان دیگری نیاز دارید، تنها بودن دلخراش است."

موضوعات مرتبط