ترامپ مواضعش درباره افزایش تعرفه‌ها را 'تلطیف کرد'

بسیاری از ناظران افزایش تعرفه فلزات را مقدمه‌ای برای آغاز یک جنگ تجاری ارزیابی کرده‌اند حق نشر عکس Getty Images
Image caption بسیاری از ناظران افزایش تعرفه فلزات را مقدمه‌ای برای آغاز یک جنگ تجاری ارزیابی کرده‌اند

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، که انتظار می‌رود امروز دستور افزایش تعرفه فولاد و آلومینیوم را امضاء کند، گفته کانادا و مکزیک احتمالا از چنین افزایشی معاف خواهند بود و آمریکا آمادگی دارد که نام متحدان و شرکای تجاری و نظامی‌اش را هم از این لیست حذف کند.

آقای ترامپ که روز پنجشنبه (هشتم مارس - ۱۷ اسفند) در آغاز جلسه هیات دولت با خبرنگاران صحبت می‌کرد گفت آمریکا کاملا آمادگی دارد که با شرکای تجاری و متحدان نظامی‌اش با انعطاف برخورد کند.

رئیس‌جمهوری آمریکا صبح امروز هم در توییتر نوشت: "مشتاقانه منتظر جلسه ساعت ۳:۳۰ عصر امروز هستم. ما باید از صنایع فولاد و آلومینیوم خود حفاظت کنیم...اما همزمان با کشورهایی که با ما منصفانه تجارت می‌کنند و متحدان نزدیک ما در تجارت و امور نظامی هستند با انعطاف فراوان روبرو خواهیم شد."

اشاره رئیس‌جمهوری آمریکا به دیدار رسمی است که قرار است تا ساعاتی دیگر در کاخ‌سفید برگزار شود و آقای ترامپ طی آن در برابر دوربین‌ها دستور افزایش ۲۵ درصدی تعرفه فولاد و ۱۰ درصدی آلومینیوم را امضاء کند.

در همین حال، چین که بزرگترین تولیدکننده فولاد در جهان است گفته در صورت افزایش تعرفه‌ها از سوی آمریکا این کشور هم "اقدامات مناسب و ضروری" اتخاذ خواهد کرد.

ونگ یی، وزیر خارجه چین گفته پکن و واشنگتن باید به سوی شراکت تجاری گام بردارند نه رقابت تجاری.

اتحادیه اروپا هم ضمن انتقاد جدی از اظهارات آقای ترامپ تاکید کرده که تمهیداتی برای مقابله با آمریکا در نظر گرفته که از جمله آنها افزایش تعرفه بر برخی از کالاهای صادراتی آمریکا به محدوده یورو است.

بیشتر بخوانید:

با وجود مخالفت‌های بین المللی با اظهارات آقای ترامپ و نگرانی‌های جدی در داخل ایالات‌متحده پیرامون عواقب عملی کردن این اظهارات، سارا سندرز، سخنگوی کاخ سفید تاکید کرده است که آقای ترامپ دستور کتبی افزایش تعرفه فولاد و آلومینیوم را تا پایان هفته جاری امضاء خواهد کرد.

او البته برای خبرنگاران تصریح کرد که: "به احتمال زیاد کانادا و مکزیک بر اساس ملاحظات امنیت ملی از این حکم خارج خواهند شد، و احتمالا کشورهایی دیگری هم بر اساس روابط دو جانبه و شراکت تجاری و نظامی از چنین افزایش تعرفه‌ای معاف خواهند شد."

بدین‌ترتیب به نظر می‌رسد کاخ سفید با عقب‌نشینی از مواضع سخت اولیه آقای ترامپ، اکنون به جای پافشاری بر افزایش تعرفه‌ها برای همه صادرکنندگان فولاد و آلومینیوم به ایالات‌متحده، تصمیم گرفته چنین اقدامی را به طور موردی و با توجه به مناسبات سیاسی و نظامی خود با دیگر کشورها عملی کند.

درباره کانادا و مکزیک، پیش‌تر هم آقای ترامپ تاکید کرده بود که اگر مذاکرات پیمان تجاری نفتا میان این کشور و همسایگان شمالی و جنوبی‌اش به نتیجه برسد آمریکا برای کانادا و مکزیک تعرفه‌ها را بالا نخواهد برد.

او امروز، پنجشنبه، هم با تکرار این موضع گفت اگر هم مذاکرات نفتا به نتیجه نرسد آمریکا با خروج از این پیمان، گفتگوهای جدیدی را با کانادا و مکزیک آغاز خواهد کرد.