گفتگوی رهبران آمریکا و کره شمالی : قمارسیاسی قرن ۲۱

حق نشر عکس Getty Images
Image caption رئیس جمهوری کره جنوبی برای برقراری صلح در شبه جزیره کره تلاش می کند

مون جا-این، رئیس جمهوری کره جنوبی، نه یک نابغه سیاسی ونه کمونیستی است که بخواهد کشورش را به ورطه نابودی بکشاند. ترامپ هم یا بند بازماهری در عرصه سیاسی است که از خطر هراسی ندارد و یا مهره یک بازی گمراه کننده است، هرکسی از دید خود به این قضیه نگاه می کند.

اما کیم جونگ اون، بازیگر دیگر این حماسه که هنوز رسما نظرش را اعلام نکرده است، احتمالا مهم ترین بازیگر این قمار شگرف سیاسی است.

پس از آن که رهبرکره شمالی در دیدار با اعضای هیات ویژه اعزامی کره جنوبی به پیونگ یانگ، در پیام سال نوی خود اشاراتی آشتی جویانه به کار برد، مهارتش را نیز در کاربرد هنر تبلیغات نشان داد.

بعد از یک سال دشمنی آشکار بین آمریکا و کره شمالی که قبلا سابقه نداشته، بعضی ناظران دعوت کیم جونگ اون به گفتگو با ترامپ و پیشنهاد تعلیق برنامه هسته ای را شاهکار شگرد سیاسی رهبرکره شمالی به شمار می آورند.

در این میان مون جا-این، رئیس جمهوری کره جنوبی، وترامپ هردو ریسک می کنند زیرا نه به تنهایی سرنخ گفتگوها را بدست دارند و نه استراتژی روشنی برای برون رفت از آن و درحالی که تفسیر و تعابیر زیادی از موفقیت یا شکست گفتگوها وجود دارد رهبران این دو کشور با چالش های زیادی روبرو هستند.

چرب زبانی سیاسی چه کسی بود که بازیگران اصلی را به این قمارترغیب کرد؟

مون جا-این،رهبرکره جنوبی از نظر هوادارانش مذاکره کننده ماهری است که توانسته حداقل کیم جونگ اون را برای خلع سلاح هسته ای راضی به گفتگو کند.

مون جا-این درسخنرانی ماه ژانویه کیم جونگ اون، رهبرکره شمالی، بارقه ای از امید برای گفتگو با این کشور منزوی دید و این فرصت را مغتنم شمرد.

سرعت گیج کننده دیپلماسی کره جنوبی و دیدارهای پی درپی نمایندگان دوکره ظاهرا حالا به نتیجه رسیده است.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption مقامات کره جنوبی در دیداری بی سابقه با رهبرکره شمالی دیدار و گفتگوکردند

پروفسور جان دلری، استاد دانشگاه یانسی در یک مصاحبه قبل ازاعلام گفتگو ها گفت : " همه از شگرد چرب زبانی سیاسی کره شمالی صحبت می کنند اما به نظر من در واقع این شگرد پرزیدنت مون بوده است که نتیجه داد ه است زیرا او بیش از هرکس دیگر خواستار این گفتگوها بود."

رهبرکره جنوبی می دانست که نمایندگان اعزامی او به کره شمالی باید موضوع "برچیدن سلاحهای هسته ای"را از زبان کیم جونگ بیرون بکشند .او همچنین می دانست که اعزام دو وزیر بلند پایه دولتش دراین هیئت که درجمع گرمی با رهبرکره شمالی دیده می شوند، ازجانب واشنگتن یا توکیو با واکنش مطلوبی روبرو نخواهد شد اما می دانست که ارزش دارد این ریسک را بپذیرد.

رئیس جمهورآمریکا بدون ملاقات این هیئت نمایندگی با رهبرکره شمالی، نمی توانست گفتگو با رهبر یک کشور کمونیستی را در نظر بگیرد.

هیئت نمایندگی رئیس جمهورکره جنوبی توانست دربرآوردن خواسته پرزیدنت مون موفق شود.

رهبرکره جنوبی همچنین سعی دارد که نقش یک میانجی با صداقت را در قبال آقای ترامپ و کیم بازی کند .

او در انتخاب کلمات، دقت به خرج می دهد و اما با وجود تمجید از واکنش بازیگران اصلی ، دست خود را کاملا رو نمی کند.

پرزیدنت مون در سخنرانی خود به مناسبت سال نو گفت که برای اینکه زمینه گفتگو بین دو کره فراهم شود "اعتبارزیادی" باید برای پرزیدنت ترامپ قائل شد و خوب می دانست که با این گفته پرزیدنت ترامپ را خوشنود خواهد کرد. او در پیام خود زبانی بکار برد که به جمهوری خواهان نگران آمریکا اطمینان خاطر می داد .

کره جنوبی در بیانیه خود برای اعلام این گفتگوها از پرزیدنت ترامپ در مقابله با بحرانی که به اعلام این گفتگوها منجرشد به طور اغراق آمیزی تمجید کرد.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption درسئول پایخت کره جنوبی مردم دست به تظاهرات زدند و خواستار برقراری صلح در شبه جزیره کره شدند

پرزیدنت مون قبلا گفته بود که تحریم های کره شمالی به قوت خود باقی خواهد ماند و پرزیدنت مون هم اکنون این موضوع را تایید کرده است.

آیا کره جنوبی و آمریکا بازیچه دست کره شمالی شده‌اند؟

همه می دانند که رابطه آمریکا و کره شمالی به صورت کنونی نبوده است. درست شش ماه پیش بود که دونالد ترامپ هشدار داد که در صورت تکرار تهدید های خود کره شمالی "با آتش و خشمی روبرو خواهد شد که جهان هرگز نظیر آن را ندیده است."

پروفسور هکسون پایک، پژوهشگر ارشد موسسه سجونونگ گفت که شدت تهدیدات دو کشور کره شمالی و آمریکا کاملا غیرمنتظره بود و می افزاید:

"پرزیدنت مون از بابت خطر جنگ هسته ای نگران بود. رئیس جمهوری کره شمالی هم موقعیت مشابهی داشت. اما سخنان کسانی مثل سناتور لیندسی گراهام را شنیدیم که می گفت بزودی بسیاری در این جا کشته خواهند شد . رهبری بی ثبات و غیرمعمولی دونالد ترامپ، رهبران هردو کره را درمورداحتمال یک درگیری نظامی نگران کرده بود."

آمریکا همیشه تاکید کرده است که کنارگذاشتن برنامه تسلیحات هسته‌ای کره شمالی برای همیشه، خواسته بی چون وچرای آمریکا است .اما حتی با تمام شگفتی هایی که روابط اخیرآمریکا و کره شمالی، به وجود آورده است، کمتر کسی باوردارد که کره شمالی حاضر به خلع سلاح اتمی باشد و اگر این پیشنهاد از سوی کره شمالی رد شود چه گزینه هایی درمقابل دونالد ترامپ قراردارد؟

این سوال وجود دارد که آیا کره شمالی با سابقه ای که درفریب دنیا داشته است حال پرزیدنت مون و دونالد ترامپ را بازیچه قرارداده است؟

پروفسور لی سونگ یون از دانشکده حقوق دانشگاه تافتس می گوید :" هدف کیم جونگ اون از پیشنهاد "غیراتمی شدن شبه جزیره کره" و"مهلت قانونی آزمایش های هسته ای وموشکی" تضعیف تحریم ها و پیش گیری از حمله پیش گیرانه آمریکاست .هم چنین می خواهد دنیا را وادار به قبول کره شمالی بعنوان یک دولت مشروع باتوانایی هسته ای کند ."

اما درصورتی که ترامپ این گفتگوها را انجام دهد می توان آن را یکی از شجاعانه ترین و تاریخی ترین گامی دانست که تاکنون یکی از روسای جمهور آمریکا در عرصه روابط خارجی، برداشته است

اگر دونالد ترامپ در این قماربرنده شود می تواند بعنوان رئیس جمهوری که کره شمالی را مهارکرده برای خود اعتبار کسب کند.

دولت ترامپ با وجود قول های زیادی که در مورد "موفقیت های فراوان" به هواداران خود داده بود، در عمل کردن به این قول ها موفق نبوده است.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption در المپیک زمستانی، رئیس جمهور کره جنوبی با هیئت اعزامی کره شمالی از جمله خواهر رهبراین کشور دیدار و گفتگو کرد

دونالد ترامپ معتقد است که سیاست "فشار حداکثری" برای ترغیب چین به سمت آمریکا و تضعیف اقتصادی هرچه بیشترکره شمالی نتیجه می دهد.

خبرنگاران می گویند که درجلسه خبری کاخ سفید، دونالد ترامپ ابراز امیدواری کرد که پیشنهاد کره شمالی برای مذاکره با آمریکا اعتبار او به شمارآید و مطمئنا هوادارانش چنین اعتباری رابرای ترامپ قائل خواهند شد.

اما ملاقات ترامپ با رهبرکره شمالی به معنای هم سطح به شمار آوردن یک رهبرکمونیست با رئیس جمهوری آمریکا ست که از ممکن است یک فاجعه روابط عمومی به شمار آید.

با توجه به تاریخ دیدار رهبران دوکشور که چندماه دیگر تعیین شده است، دونالد ترامپ برای رسیدن به اهداف دیپلماتیک درگفتگو با کسی که فقط چند ماه پیش با تمسخر او را "مرد موشکی" خوانده بود ،فرصت کافی نخواهد داشت.

پروفسور رابرت ئی کلی از دانشگاه بوسان درکره جنوی در توییتر خود نوشته است که " ترامپ نه مطالعه می کند و نه کتاب می خواند و در سخنرانی های خارج از نوشته مقابلش اطلاعاتی دارد . برای آماده شدن کارمندانش تا ماه مه فرصت زیادی باقی نمانده است."

کیم جونگ کره شمالی ده ها سال است که در چنین بازیگری ها سابقه دارد اما دونالد ترامپ با این بازی آشنا نیست. احتمالا او فکرمی کند که برد بزرگی در انتظار اوست اما کتاب" هنر سوداگری " دونالد ترامپ فاقد رهنمودهای لازم برای گفتگوی او با رهبرکره شمالی است.

حق نشر عکس Reuters
Image caption رهبرکره شمالی می گوید که موشک های دوربرد کشورش می تواند تمامی شبه جزیره کره را مقابل تعرض های آمریکا حفظ کند

سیاست شخصی

برای مون جا-این، رئیس جمهوری کره جنوبی، این گفتگوها نه تنها تاریخی است بلکه جنبه شخصی هم دارد.

آخرین باری که آقای مون درمذاکره با کره شمالی نقش بعهده داشت سال ۲۰۰۷ در سمت رئیس ستاد پرزیدنت روه مو - هیون، بود که با کیم یونگ ایل پدر رهبر کنونی کره شمالی در نشست رهبران دوکشور ملاقات و گفتگو کرد. اما به دلیل پرتاب ماهواره کره شمالی این مذاکرات نتیجه نداد.

تا آن زمان، کره جنوبی بیش از چهار میلیاردو پانصد میلیون دلاردر دورانی که گفتگو بین دوکشورجریان د اشت به کره شمالی کمک کرده بود.

منتقدان کره شمالی می گویند که احتمالا این کمک ها باعث تسریع برنامه تسلیحاتی این کشور شد..

دویئون کیم محقق ارشد نهاد پژوهشی شبه جزیره کره می گوید :" آقای مون که قبلا شاهد شکست مذاکرات با کره شمالی بود می خواهد این بارآنچه را که نتوانسته بود انجام دهد تکمیل کند.او در اصل همان روش های پیشینیان لیبرال خود را در پیش می گیرد. این درست همان کاری است که می خواهد انجام دهد . کار نیمه تمام را به پایان برساند."

مون جا-این، رئیس جمهوری کره جنوبی، که پسریک مهاجر از کره شمالی است، به خوبی با پیامدهای مناقشات شبه جزیره کره آشناست.

پدر و مادر او در آغاز جنگ کره با یک کشتی تدارکاتی سازمان ملل متحد همراه هزاران مهاجردیگراز کره شمالی به جنوب گریختند.

پرزیدنت مون در دوران مبارزات انتخاباتی به خبرنگاران گفت:" پدر من از کره شمالی گریخت و از کمونیسم نفرت داشت من هم از نظام کمونیستی کره شمالی متنفرم اما این دلیل نمی شود که من به فکر رنج مردم کره شمالی تحت سلطه یک رژیم سرکوب گرنباشم."

پرزیدنت مون پذیرفت که موانعی برسرراه وجود خواهد داشت اما او انتظارات را تعدیل می کند چون خیلی چیزها ممکن است غلط از آب درآید."

دویئون کیم معتقد است که احتمال دارد در پایان روند این مذاکرات تمام طرف ها با شکست روبروشوند و کره شمالی تصمیم به نگاهداری سلاح های شیمیایی خود بگیرد. دوئیون کیم می افزاید: "به هرحال نمی شود پیش بینی کرد . فکرنمی کنم که با وجود تمام شک و تردیدها بشود این مذاکرات را بکلی کنارگذاشت. تمام طرف ها باید با هوشیاری پشت میز مذاکره بنشینند و با جدیت به گفتگو بپردازند ."

پرزیدنت مون بعد از بازی های المپیک زمستانی که درتیم هاکی بانوان کشورش اعضای تیم کره شمالی را هم شرکت داد و با یک ژنرال کره شمالی که متهم به رهبری حملات مرگبارعلیه مردم کره جنوبی است ملاقات داشت، تا اندازه ای محبوبیت خو د را ازدست داد اما در حال حاضرموفق شده که به محبوبیت قبلی خود دست پیدا کند.

ممکن است که پرزیدنت مون با یک شکست سیاسی روبرو شود اما تلاش او برای انجام این گفتگوها بدست آوردن امتیاز سیاسی نیست بلکه چیزی است که او سال گذشته وقتی نامزد ریاست جمهوری بود در مصاحبه با مجله تایمز به آن اشاره کرد و گفت:" مادر من تنها عضوی از خانواده اش بود که توانست به کره جنوبی فرارکند. او نود سال دارد و آخرین آرزویش دیدار خواهر جوانترش است که هنوز زنده است و درکره شمالی زندگی می کند."

این مذاکرات قماربزرگی با یک کشور کمونیستی است و راه سختی در پیش دارد اما اگر پرزیدنت مون این گفتگوها را به نتیجه برساند ممکن است بتواند از خطرجنگ هسته ای بکاهد و نامزد دریافت جایزه نوبل برای صلح شود اما اگر شکست بخورد باز هم باید به تلاش های خود با وجود چالش های سرراه ادامه دهد .