'تناقض' در کاخ‌سفید بر سر دیدار ترامپ و کیم جونگ اون

موافقت با حضور جدی کره‌شمالی در المپیک زمستانی کره‌جنوبی نخستین روزنه برای تمایل پیونگ یانگ به مذاکره با آمریکا را گشود حق نشر عکس PA
Image caption موافقت با حضور جدی کره‌شمالی در المپیک زمستانی کره‌جنوبی نخستین روزنه برای تمایل پیونگ یانگ به مذاکره با آمریکا را گشود

در حالی که خبر دیدار دونالد ترامپ و کیم جونگ اون در صدر اخبار جهان قرار گرفته کاخ‌سفید اکنون می‌گوید "دیداری شکل نخواهد گرفت مگر پیونگ‌یانگ ابتدا گامی جدی در جهت غیراتمی شدن بردارد".

همزمان، مایک پنس، معاون رئیس‌جمهوری هم تاکید کرده با وجود قبول دیدار میان روسای جمهوری آمریکا و کره‌شمالی، "تمامی گزینه‌ها علیه پیونگ‌یانگ همچنان روی میز خواهد ماند."

آقای پنس همچنین تاکید کرده که واشنگتن هیچ وعده و تضمینی به کره‌شمالی نداده است.

روز جمعه (نهم مارس - ۱۸اسفند) همچنین سارا هوکابی سندرز، سخنگوی کاخ‌سفید به خبرنگاران گفت که هنوز درباره زمان و مکان این دیدار توافقی صورت نگرفته است.

این در حالی است که روز گذشته (پنجشنبه) همزمان با اعلام رسمی پذیرش دعوت کیم جونگ اون از سوی دونالد ترامپ، زمان این دیدار ماه مه امسال (دو ماه دیگر) عنوان شده بود و از پیش شرطی خاصی برای برگزاری این دیدار هم سخنی به میان نیامده بود.

آقای ترامپ هم روز جمعه در توییتر نوشت از نظر او "توافق با کره در حال شکل گرفتن است و روی خواهد داد و اگر چنین شود جهان از آن سود خواهد برد."

بر همین اساس، ناظران مسایل آمریکا، روز جمعه به رسانه‌های این کشور گفتند که به نظر می‌رسد تنها یک روز پس از اعلام این توافق، کاخ‌سفید دچار "سردرگمی" شده و اکنون "مواضع متناقضی" اتخاذ می‌کند که می‌تواند ناشی "شتاب‌زدگی" دولت آمریکا در پذیرش دعوت رهبر کره‌شمالی باشد.

رکس تیلرسون، وزیرخارجه ایالات متحده هم که هم اکنون در آفریقا بسر می‌برد ضمن استقبال از این توافق گفته فرآیند غیراتمی شدن کره‌شمالی بسیار طولانی و پیچیده خواهد بود و آمریکا به هیچ چیز کمتر از توقف، عقب‌گرد و برچیده شدن برنامه هسته‌ای پیونگ یانگ رضایت نخواهد داد.

روز گذشته، اعلام پذیرش این دعوت از سوی آقای ترامپ ناظران را شگفت‌زده کرد به ویژه که در چند ماه گذشته، بالاگرفتن تنش‌های کلامی میان آقای ترامپ و کیم جونگ اون بارها هراس از شکل‌گیری یک درگیری نظامی در شبه جزیره کره را بالا برده بود.

حق نشر عکس AFP
Image caption در صورت برگزاری، آقای ترامپ نخستین رئیس‌جمهوری آمریکاست که در دوران حضور در کاخ‌سفید با رهبری از کره‌شمالی سر یک میز می‌نشیند

دیروز آقای ترامپ ضمن استقبال از دعوت کیم جونگ اون این دیدار را "یک گام بزرگ" در حل بحران در شبه‌جزیره کره خواند اما تاکید کرد که تحریم های ایالات متحده تا زمان رسیدن به توافق غیراتمی شدن پیونگ یانگ پابرجا خواهد ماند.

با وجود این تحلیل‌گران می‌گویند پیونگ‌یانگ برنامه هسته‌ای و موشکی خود را فعلا متوقف کرده و تا زمان برگزاری این دیدار به احتمال بسیار زیاد سراغ آن نخواهد رفت اما اگر کیم جونگ اون، رهبر جوان این کشور به اهداف مورد نظرش نرسد، احتمال آن که نظیر گذشته، دوباره چنین آزمایش‌هایی را از سر بگیرد بسیار زیاد است.

بیشتر بخوانید

برخی از منتقدان هم ابراز نگرانی کرده‌اند که ممکن است دولت آمریکا "در دام کره شمالی افتاده و بدون این که پیشرفت جدی ازاین مذاکرات عایدش شود به پیونگ‌یانگ امتیازاتی دهد".

همزمان گمانه زنی های بسیاری درباره مکان برگزاری این دیدار شکل گرفته است.

در حالی که چین و منطقه عاری از سلاح میان دو کره، اماکنی بوده اند که طی ۲۴ ساعت گذشته از آنها به عنوان مکان های احتمالی این دیدار سخن به میان آمده، از سوئد گزارش شده که وزیر خارجه کره شمالی به زودی برای دیدار با همتای سوئدی خود به اروپا سفر خواهد کرد.

آمریکا روابط دیپلماتیک با کره شمالی ندارد و سفارت سوئد در پیونگ یانگ حافظ منافع ایالات متحده در این کشور است.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
موافقت ترامپ برای دیدار با رهبر کره شمالی

در همین حال، لورا بیکر، گزارشگر بی‌بی‌سی در سئول می‌گوید روند پرشتاب از سرگیری روابط میان دو کره و تمایل کیم جونگ اون به مذاکره با آمریکا این نگرانی را به وجود آورده که مون جائه-این رئیس‌جمهوری کره‌جنوبی سقف انتظارات را به حدی بالا برده که شاید در نهایت منجر به شکست شود.

رئیس‌جمهور کره‌جنوبی با استقبال از حضور کره‌شمالی در المپیک زمستانی این کشور که ماه گذشته برگزار شد نخستین روزنه برای بازگشت پیونگ یانگ به مذاکرات را گشود.

با این حال، بخشی از تحلیل‌گران هم می‌گویند رفتار آقای ترامپ که شامل حملات کلامی علیه کیم جونگ اون در توییتر، فشار بر چین برای اقدام شدیدتر علیه پیونگ یانگ و تشدید تحریم های کره شمالی در شورای امنیت سازمان ملل متحد بوده، در نرمش این کشور موثر بوده است.

شورای امنیت سازمان ملل متحد در سال ۲۰۱۷ در واکنش به آزمایش‌های موشکی کره‌شمالی تحریم‌های تازه‌ای علیه این کشور تصویب کرد.

این قطعنامه واردات نفت خام به وسیله کره‌شمالی را به شدت کاهش داد و درآمد این کشور از محل صادرات نیروی کار را هدف گرفت.

پیش از هم در یک رشته جنگ کلامی، آقای ترامپ در توییتر کیم جونگ اون را مرد موشکی کوچک نامید و "دکمه هسته‌ای خود را بزرگ‌تر از دکمه هسته‌ای رهبر کره‌شمالی" خوانده بود.

او حتی در پاسخ به تهدید موشکی کره شمالی علیه گوام، کره‌شمالی را به واکنشی آتشین تهدید کرده بود.