جنگ سوریه: توافق بر سر تخلیه جهادی‎ها از غوطه

تلویزیون دولتی سوریه تصاویری پخش کرده که گفته می‌شود مربوط به انتقال اولین گروه از شبه‌نظامیان جهادی به خارج غوطه‌شرقی است حق نشر عکس EPA
Image caption تلویزیون دولتی سوریه تصاویری پخش کرده که گفته می‌شود مربوط به انتقال اولین گروه از شبه‌نظامیان جهادی به خارج غوطه‌شرقی است

گروه جیش الاسلام پذیرفته شبه‌نظامیان جهادی که در زندان‌های این گروه در غوطه‌شرقی نگه‌داری می‌شوند را در برابر کاهش بمباران‌های این منطقه تخلیه کند.

همزمان بنابر گزارش نهادهای ناظر، شمار کشته‌شدگان غیرنظامی بمباران‌های غوطه اکنون به ۹۰۰ نفر رسیده است.

عصر جمعه (نهم مارس - ۱۸ اسفند) گزارش شد که این توافق در پی انتقال پیام و مشورت با فرستاده نماینده ویژه سازمان ملل متحد در بحران سوریه شکل ‌گرفته که همراه با ورود کاروان کمک‌های انسانی به داخل غوطه‌شرقی توانسته با شورشیان مسلح مخالف بشار دیدار و گفتگو کند.

در همین حال، گروه‌های ناظر بر بحران سوریه می‌گویند حملات ارتش سوریه و نیروهای حامی بشار اسد که برای دستیابی به کنترل کامل غوطه‌شرقی وارد عمل شده‌اند، تاکنون جان ۹۰۰ غیرنظامی را گرفته است.

نیروهای حاملی دولت سوریه مدعی‌اند که اکنون کنترل نیمی از غوطه‌شرقی را در دست گرفته‌اند.

بیشتر بخوانید

غوطه‌شرقی در حومه دمشق، مجموعه‌ای شهرهای کوچک است که روی هم حدود ۴۰۰ هزار سکنه دارد و از سال ۲۰۱۳ در کنترل شورشیان مخالف دولت و در محاصره نیروهای دولتی بوده است.

جیش السلام که یکی از اصلی‌ترین گروه‌های مسلح مخالف بشار اسد است اعلام کرده توانسته با چند گروه دیگر بر سر تخلیه جنگویان جهادی گروه‌هایی چون هیات تحریر شام متحد گروه جبهه نصرت - شاخه القاعده در سوریه - به توافق برسد.

روز جمعه تلویزیون رسمی سوریه تصاویری از شبه‌نظامیانی پخش کرد که در حال سوار شدن بر اتوبوس به قصد ترک غوطه‌شرقی بودند.

گروه‌های نظامی مخالف دولت سوریه که در غوطه‌شرقی مستقرند همگی یک پارچه و متحد نیستند و در چند ماه اخیر درگیری میان شاخه‌های جهادی آنها با مخالفان غیرجهادی به نفع ارتش سوریه و حامیان آقای اسد تمام شده است.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption در چند روز گذشته کاروان‌های کمک‌های انسان‌دوستانه اجازه یافته‌اند به غوطه‌شرقی وارد شوند

موضوعات مرتبط