دختر مرد جاسوس روس 'حقش نبود مسموم شود'

حق نشر عکس Yulia Skripal/Facebook
Image caption یولیا اسکریپال،اهل مسکو، بیهوش روی نیمکت در کنار پدرش پیدا شد

به گفته یکی از دوستان یولیا اسکریپال، دختر جاسوس سابق روس،او "کاری نکرده بود که سزاوار باشد این‌طور هدف حمله قرار بگیرد."

پلیس در حال تحقیق درباره پرونده اقدام به قتل سرگئی اسکریپال ۶۶ ساله و دخترش یولیا ۳۳ ساله است، که روز یکشنبه ۴ مارس، بیهوش روی نیمکتی در یک مرکز خرید در شهر سالزبری در جنوب بریتانیا پیدا شدند. به گفته پلیس وضعیت هر دو نفر همچنان وخیم است.

ایرینا پترووا، دوست دوران کودکی یولیا می‌گوید که اسکریپال‌ها "یک خانواده فوق العاده" بودند.

او گفت که فکر می‌کند که افراد از اینکه درباره این خانواده در عموم صحبت کنند، وحشت دارند. می‌گوید: "من هم وحشت دارم. هیچ‌کس نمی‌خواهد حرف بزند، حتی بستگان آنها."

در حالی که تحقیقات درباره اقدام به قتل این دو ادامه دارد، قرار است برای بررسی این موضوع جلسه امنیتی فوق العاده دولت، موسوم به کبرا، به ریاست امبر راد وزیر کشور بریتانیا تشکیل شود.

بن والاس، معاون امنیتی وزیر کشور بریتانیا می‌گوید این اقدام "بسیار جدی با پیامدهای وحشتناک است" و دولت بریتانیا آمادگی دارد "با تمام قوا واکنش نشان دهد".

او در برنامه امروز رادیو چهار بی‌‍بی‌سی گفت: "شخصی قدم به خاک ما گذاشته... بدون هیچ ملاحظه‌ای و با وقاحت تمام، دست به جنایتی بسیار خطرناک زده است، حمله با ماده ممنوعه گاز اعصاب که بر اساس اغلب قوانین بین‌المللی جرم است. او با این کار جان عده زیادی از مردم را به خطر انداخته است."

گاز اعصاب بسیار سمی است و باعث از کار افتادن سیستم عصبی و باقی اعضای بدن می شود. این گاز اغلب از طریق دهان یا بینی وارد بدن می شود، اما امکان جذب آن از طریق چشم یا پوست هم وجود دارد.

بن والاس در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا آقای اسکریپال برای سرویس اطلاعاتی بریتانیا کار می‌کرده یا نه، پاسخ داد سیاست بلند مدت دولت حفظ چنین اسراری است "حداقل به دلیل حفظ جان افراد."

ایرینا پترووا که خانم اسکریپال را از دوران دبستان در روسیه می‌شناسد می‌گوید که نزدیکان آنها نمی‌خواهند در این‌باره صحبت کنند. "البته تعداد زیادی از آنها هم زنده نمانده‌اند."

مادر،برادر بزرگ و عموی خانم اسکریپال در سال‌های اخیر درگذشته‌اند.

زندگی در بریتانیا

به گفته دوستانش، خانم اسکریپال که برای دیدار با پدرش از مسکو آمده بود،برای چند شرکت چند ملیتی از جمله نایک و پپسی کار می‌کند.

او در سال ۲۰۱۰ میلادی، با پدرش که در جریان تبادل ده جاسوس آمریکایی از روسیه آزاد شده بود، به بریتانیا آمد اما پنج سال بعد به مسکو بازگشت.

سرگئی اسکریپال، سرهنگ بازنشسته اطلاعات ارتش روسیه، در سال ۲۰۰۶ با حکم ۱۳ سال حبس در روسیه زندانی شد.

او متهم بود که هویت مأموران اطلاعاتی روسیه را که به صورت مخفیانه در اروپا و بریتانیا فعالیت می‌کردند در اختیار ام‌آی‌سیکس، سرویس اطلاعات مخفی بریتانیا قرار داده است.

آقای اسکریپال یکی از چهار زندانی بود که مسکو در جریان تبادل ۱۰ جاسوس آمریکایی با ایالات متحده آزاد کرد. او بعد از آزادی به بریتانیا آمد و پناهندگی گرفت.

به گفته خانم پترووا، یولیا از زندگی در بریتانیا خوشحال بوده و گواهینامه رانندگی گرفته بود و قصد داشت که برای دریافت شهروندی بریتانیا اقدام کند اما بعدا تغییر عقیده داد.

حق نشر عکس Family handout
Image caption سرگئی اسکریپال و خانواده اش در اوایل دهه ۱۹۸۰، در حالی که دخترش یولیای نوزاد را در آغوش دارد

او می‌گوید: "یولیا به من گفته بود که همه چیز را اینجا دوست داشت. محل زندگی شان خیلی خوب بود و خانه زیبایی داشتند."

خانم پترووا می افزاید یولیا که در دانشگاه مسکو تحصیل کرده بود برای زندگی با دوست پسرش به مسکو بازگشت.

او همچنین تاکید می کند که یولیا رابطه خیلی خوبی با پدرش داشت و نمره های خوبی در مدرسه می‌گرفت.

Image caption پلیس در حال تحقیقات در محل دفن همسر و پسر آقای اسکرپیال در گورستانی در سالزبری

خانم پترووا می‌گوید که یولیا هرگز مشکلات خودش را با دیگران مطرح نمی‌کرد، حتی وقتی که پدرش به اتهام جاسوسی بازداشت شد و گزارش این ماجرا از تلویزیون دولتی روسیه پخش شد.

او یادآوری می کند: "همه ما از دیدن این خبر شوکه شدیم، چون خانم اسکریپال "یک آدم کاملا عادی بود."

خانم پترووا اضافه می‌کند: "تا پیش از انتشار خبر بازداشت، هیچکس نمی‌دانست که پدر یولیا چه کسی است. اما آقای اسکریپال اغلب در سفر خارج بود و حتی به خاطر شغلش مدتی خانواده خود را به جمهوری مالت برده بود."

به گفته خانم پترووا: "یولیا اسکریپال به ندرت از مشکلاتش صحبت می‌کرد و اغلب لبخند به لب داشت، درست مانند مادرش."

Image caption آلکساندر اسکریپال، هنگامی که با دوست دخترش به تعطیلات رفته بود در سن پترزبورگ روسیه درگذشت

گزارش دومینیک کاسکیانی،خبرنگار بی‌بی‌سی در سالزبری از محل وقوع این جرم:

صبح یک شنبه شلوغ و پر از مشتری هاست.

مردم محلی بیش از هر چیز نگران تاثیری هستند که این اقدام به قتل می تواند بر شهر آنها بگذارد.

مسئولان شهری با مغازه دارانی که اقدامات امنیتی و تحقیقات پلیس بر کسب و کارشان تاثیر گذاشته، صحبت کرده اند.

بعد از پیدا شدن سرگئی اسکریپال و دختر او، پلیس بخش‌هایی از مرکز شهر سالزبری را بست و تیم‌هایی با لباس‌های مخصوص خیابان‌های آن محدوده را پاکسازی کردند.

رستوران و محل‌هایی که احتمال داده شده که آقای اسکریپال و دخترش پیش از بیهوشی به آنجاها رفته باشند، همچنان برای تحقیقات پلیس بسته هستند.

پلیس همچنین تحقیقاتی را در محل دفن همسر و پسر بزرگ آقای اسکریپال انجام داده است. ژوئیه گذشته، آلکساندر، پسر آقای اسکریپال در سن ۴۳ سالگی در اثر نارسایی کبد جان داد و مادرش لودمیلا، در سال ۲۰۱۲ در اثر سرطان درگذشت.

موضوعات مرتبط