حمله به جاسوس روس در بریتانیا؛ 'از ۵۰۰ نفر خواسته شد لباس‌هایشان را بشویند'

رستوران زی زی
Image caption رستورانی که سرگئی اسکریپال و دخترش در آن ناهار خوردند از ساعت ۹ شب دوشنبه گذشته، فردای حادثه تعطیل شده است

به دنبال کشف آثار سم اعصاب در رستوران و باری که جاسوس سابق روس و دخترش رفته بودند، به بیش از پانصد نفر که همان روز به این رستوران و بار در مرکز شهر سالزبری در جنوب بریتانیا رفته بودند گفته شد که لباس‌ها و وسایل خود را بشویند.

یکشنبه گذشته سرگئی اسکریپال و دخترش یولیا حدود دو ساعت بعد از صرف غذا در یک شعبه رستوران زیتزی (Zizzi) در شهر سالزبری روی نیمکتی در مرکز این شهر بیهوش پیدا شدند. هر دو نفر در بیمارستان بستری هستند و حال آنها وخیم گزارش شده است.

توصیه شست‌وشوی وسایل به کسانی شده که از ساعت یک و نیم بعد از ظهر روز حادثه (یکشنبه ۴ مارس) در یکی از این دو مکان بودند.

عامل اعصاب ( Nerve Agent) بسیار سمی است و باعث از کار افتادن سیستم عصبی و باقی اعضای بدن می شود. این مواد اغلب از طریق دهان یا بینی وارد بدن می‌شود اما امکان جذب آنها از طریق چشم یا پوست هم وجود دارد.

پروفسور دیم سالی دیویس، مشاور ارشد پزشکی دولت انگلیس می‌گوید که احتمال خطر برای بقیه کسانی که در آن منطقه بوده‌اند کم است.

خانم دیویس می‌گوید که پس از بررسی‌های دقیق علمی این نگرانی پیش آمده که ممکن است تماس طولانی با اشیا آلوده به این سم مشکلاتی در سلامتی افراد ایجاد کند "اما این مساله نباید باعث نگرانی و وحشت شود."

او تاکید کرد که این توصیه‌ها فقط برای اطمینان خاطر است و "مطمئن هستم که هیچ کدام از مشتریان و کارکنان این مکان‌ها آسیبی نخواهند دید."

به گزارش خبرنگار بی‌بی‌سی، شهروندان سالزبری این سوال را مطرح کرده‌اند که چرا مسئولان این توصیه و هشدار را زودتر اعلام نکرده بودند.

الستر های،استاد دانشگاه لیدز می‌گوید که سم اعصاب در مجاورت در هوای باز قدرتش را از دست می‌دهد.

او می‌گوید رطوبت هوا باعث کاهش قدرت سم اعصاب می‌شود و به همین دلیل است که به افرادی که در رستوران یا بار بوده‌اند گفته شده که وسایلشان را بشویند.

Image caption سرگئی اسکریپال و دخترش همچنان در وضعیت وخیم در بیمارستان هستند

سرگئی اسکریپال ۶۶ ساله و دخترش یولیا ۳۳ ساله که روز یکشنبه ۴ مارس، بیهوش روی نیمکتی در یک مرکز خرید در شهر سالزبری در جنوب بریتانیا پیدا شدند همچنان در وضعیت وخیم در بیمارستان هستند.

نیک بیلی، مامور پلیسی هم که این دو را پیدا کرده بود، با وضعیت وخیم جسمی همچنان در بیمارستان است اما با خانواده‌اش صحبت کرده است.

تحقیقات پلیس در این رستوران و پاب و همچنین در چهار محل دیگر از جمله منزل آقای اسکریپال، گورستانی که همسر و پسرش در آن دفن هستند و نیمکتی که او و دخترش روی آن پیدا شدند، ادامه دارد.

مقامات پلیس محلی امروز یکشنبه ۱۱ مارس، اعلام کردند که مشخص نیست مناطقی که پلیس برای تحقیقات بسته است، چه زمانی به روی عموم مردم باز خواهد شد.

Image caption کارآگاه پلیسی که در محل حادثه حاضر شده بود و اکنون در بیمارستان است

حداقل ۲۵۰ مامور پلیس ضد تروریسم در این تحقیقات شرکت دارند. پلیس می گوید بیش از ۲۰۰ قطعه مدرک جمع آوری و با ۲۴۰ شاهد صحبت کرده است.

سرگئی اسکریپال، سرهنگ بازنشسته اطلاعات ارتش روسیه، در سال ۲۰۰۶ با حکم ۱۳ سال حبس در روسیه زندانی شد.

او متهم بود که هویت مأموران اطلاعاتی روسیه را که به صورت مخفیانه در اروپا و بریتانیا فعالیت می‌کردند در اختیار ام‌آی‌سیکس، سرویس اطلاعات مخفی بریتانیا قرار داده است.

روسیه هر گونه دخالت در این مساله را تکذیب کرده است.

'بریتانیا از مرگ همسر من درس نگرفت'

مارینا لیتویننکو، همسر الکساندر لیتویننکو، یک مأمور سابق دیگر سازمان اطلاعاتی روسیه و منتقد ولادیمیر پوتین که پیش‌تر با مواد رادیو اکتیو در بریتانیا مسموم و کشته شده بود در یک برنامه بی‌بی‌سی گفت: "ماجرای آقای اسکریپال باید به دقت بررسی شود اما مشخص است که از ماجرای مرگ همسر من درس نگرفته‎اند."

حق نشر عکس AFP/Getty Images
Image caption باری که سرگئی و دخترش به آن رفته بودند

الکساندر لیتویننکو که منتقد ولادیمیر پوتین شده بود، در نوامبر سال ۲۰۰۶ میلادی در بیمارستانی در لندن جان سپرد.

پیشتر هیات تحقیق و تفحص عمومی در بریتانیا در مورد مرگ آقای لیتویننکو گفته بود که مامور اطلاعاتی سابق روسیه در لندن در عملیاتی کشته شد که احتمالا توسط ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه تصویب شده بود.

وزارت امور خارجه روسیه گزارش این هیات تحقیق را سیاسی، مبهم و جانبدارانه خواند.

خانم لیتویننکو نامه‌ای از ترزا می، نخست وزیر بریتانیا دریافت کرده بود که می‌گفت "دولت بریتانیا همه اقدامات لازم را برای محافظت بریتانیا و مردمش خواهد کرد و اجازه نخواهد داد چنین اتفاقی تکرار شود."

خانم لیتویننکو به بی‌بی‌سی گفت: "اما متاسفانه این اتفاق دوباره افتاد، یعنی اقدامی برای جلوگیری از آن انجام نشد و از آن اتفاق درس نگرفتند."

توصیه‌هایی که به افرادی شده که در معرض خطر آلودگی ماده سمی اعصاب قرار گرفته‌اند:

  • همه لباس‌ها شسته شود، ترجیحا با ماشین لباسشویی
  • لباس‌های غیرقابل شست‌وشو، برای مثال مواردی که به خشکشویی داده می‌شود، باید در دو لایه پلاستیک قرار داده شود
  • گوشی موبایل، کیف دستی و وسایل الکترونیک باید با دستمال مرطوب تمیزکننده مخصوص کودکان پاک شود، دستمال‌ها را باید در داخل پلاستیک گذاشت و بعد به سطل انداخت
  • مواردی مانند جواهرات و عینک را باید با آب گرم و مواد شوینده شست
  • بعد از تماس با هر چیزی که مشکوک به آلودگی است، دست‌ها باید با صابون شسته شود

موضوعات مرتبط