حمله به کاروان نخست‌وزیر تشکیلات فلسطینی در غزه

رامی حمدالله، نخست وزیر تشکیلات خودگردان فلسطینی حق نشر عکس AFP
Image caption رامی حمدالله، نخست وزیر تشکیلات خودگردان فلسطینی

انفجاری در نوار غزه کاروان رامی حمدالله، نخست وزیر تشکیلات فلسطینی را هدف قرار گفت. آقای حمدالله در این انفجار آسیبی ندیده است اما چند نفر دیگر زخمی شده‌اند.

محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی این حمله را "بزدلانه" خوانده و محکوم کرده است. آقای عباس گفته است که جنبش حماس را که کنترل غزه را در دست دارد، مسئول این حمله می‌داند.

حماس این حمله را "جنایتی زشت" خوانده و گفته تحقیق درباره آن را آغاز کرده است.

به گفته شاهدان مسافر یک موتورسیکلت شیئی انفجاری را به سوی آخرین خودروی کاروان حامل نخست وزیر فلسطینیان پرتاب کرده است. این اتفاق اندکی بعد از عبور کاروان از گذرگاه بیت‌حانون میان غزه و اسرائیل رخ داده است.

تصاویری که منتشر شده خودرویی شاسی بلند را نشان می‌دهد که شیشه‌های پنجره‌اش خرد شده و کیسه‌های هوای آن باز شده است.

حق نشر عکس AFP

محمود عباس گفت که این حمله آقای حمدالله و ماجد فرج، رئیس اطلاعات دولت خودگردان را هدف قرار داده که هر دو از اعضای ارشد جنبش فتح هستند.

نخست وزیر تشکیلات خودگردان برای افتتاح یک تاسیسات آب و فاضلاب به نوار غزه رفته بود. او قرار بود همراه با حماس با یک هیئت امنیتی مصری هم دیدار کند.

آقای حمدالله بعد از ترک غزه در یک نطق تلویزیونی گفت: "این انفجار ادامه روند آشتی ملی و آمدن ما به غزه را متوقف نخواهد کرد."

این حادثه در حالی اتفاق افتاده که شیوه اجرای توافق آشتی که سال گذشته میلادی امضا شد، باعث تنش شدید میان گروه‌های رقیب فتح و حماس شده است.

فتح که دولت تشکیلات خودگردان را اداره می‌کند در کرانه باختری مستقر است و غزه از سال ۲۰۰۷ عملا در کنترل جنبش حماس است.

موضوعات مرتبط