عراق تحریم پروازهای بین‌المللی علیه کردستان را برداشت

حیدر عبادی، نخست وزیر عراق حق نشر عکس AFP
Image caption حیدر عبادی، نخست وزیر عراق

حیدر عبادی نخست وزیر عراق با برداشتن تحریم پروازی بین‌المللی در اقلیم کردستان موافقت کرد.

او این تصمیم را امروز سه‌شنبه سیزدهم مارس در فرمانی اعلام کرد و گفت پروازهای بین‌المللی می‌توانند ظرف یک هفته آینده در این منطقه رفت و آمد خودشان را از سر بگیرند.

در این فرمان آمده است مقامات کرد توافق کرده‌اند که کنترل فرودگاههای اربیل و سلیمانیه را به دولت فدرال بسپارند.

پروازهای بین‌المللی از اقلیم کردستان و به آن منطقه از ۲۹ سپتامبر یعنی حدود شش ماه پیش متوقف شدند. این واکنش بخشی از تحریم‌هایی بود که دولت مرکزی بعد از برگزاری رفراندوم استقلال در اقلیم کردستان با وجود مخالفت شدید بغداد، اعمال کرد.

بیشتر بخوانید:

بعد از اعمال این تحریم فقط پروازهای داخلی اجازه داشتند به فرودگاههای اقلیم کردستان رفت و آمد کنند. این تحریم بر اقتصاد منطقه اقلیم کردستان و صنعت گردشگری تاثیر زیادی داشته و آن را با رکود مواجه کرده است.

براساس فرمان نخست وزیر عراق، بعد از برداشتن تحریم پروازهای بین‌المللی در اقلیم کردستان، مقامات فدرال گمرک دولت مرکزی وظیفه نظارت، تجهیز و مدیریت این دو فرودگاه را برعهده خواهند داشت.

همچنین قرار بر این است که سیستم احراز هویت کامپیوتری (بیومتریک) این دو فرودگاه به سیستم دولت مرکزی متصل می‌شود.

هنوز مشخص نیست که آیا اقلیم کردستان سیستم کنونی صدور ویزای خود را که مستقل از دولت مرکزی است، حفظ خواهد کرد یا خیر.

بغداد در ماه سپتامبر از کشورهای جهان خواسته بود که انجام پروازهای بین المللی به مقصد یا از مبدا فرودگاه های اربیل و سلیمانیه را در کردستان عراق متوقف کنند. پروازهای "اضطراری" و بشردوستانه، با توافق دولت عراق از این قاعده مستثنی بودند.