رهبران آمریکا، آلمان، بریتانیا و فرانسه حمله شیمیایی روسیه در بریتانیا را محکوم کردند

اسکریپال حق نشر عکس EPA
Image caption رهبران چهار قدرت غربی حمله شیمیایی به سرگئی و یولیا اسکریپال را محکوم کرده‌اند

رهبران آمریکا، آلمان، بریتانیا و فرانسه حمله شیمیایی به یک جاسوس سابق روسی در خاک بریتانیا را محکوم کرده‌اند.

روز پنجشنبه، ۲۴ اسفند (۱۵ مارس)، رئیسان جمهوری آمریکا و فرانسه، صدراعظم آلمان و نخست‌وزیر بریتانیا در یک بیانیه مشترک گفتند که "ما رهبران فرانسه، آلمان، ایالات متحده و بریتانیا مراتب انزجار خود را از حمله روز ۴ مارس ۲۰۱۸ به سرگئی و یولیا اسکریپال در شهر سالزبوری ابراز می داریم."

حمله به جاسوس روس و تنش بریتانیا با روسیه؛ تا حالا چه می‌دانیم

در ادامه این بیانیه آمده است که "کاربرد این ماده سمی، از نوعی که توسط روسیه ساخته شده، به منزله آن است که برای اولین بار از زمان جنگ دوم جهانی به بعد، یک ماده دارای کاربرد در ساخت گاز اعصاب برای مقاصد تهاجمی در خاک اروپا به کارگرفته شده است. این اقدام به منزله حمله به حق حاکمیت بریتانیا است و کاربرد چنین ماده ای توسط یکی از کشورهای امضاکننده معاهده منع کاربرد تسلیحات شیمیایی به منزله نقض تعهدات چنین کشوری است."

رهبران این چهار کشور اعلام کرده اند که چنین اقدامی "امنیت همه ما را مورد تهدید قرار می دهد."

+ روسیه در اقدامی تلافی‌جویانه، 'به زودی' دیپلمات‌های بریتانیایی را اخراج می‌کند

+ امکانات دفاعی بریتانیا در جنگ شیمیایی و میکروبی تقویت می‌شود

+ مجادله بریتانیا و روسیه در شورای امنیت درباره حمله به جاسوس سابق روس

+ بیماری ناگهانی 'جاسوس سابق روس' در بریتانیا

حق نشر عکس Getty Images
Image caption به گفته مقامات بریتانیایی در حمله سالزبوری ماده‌ای به کار رفته که منحصرا در اختیار نهادهای نظامی روسیه قرار دارد

در این بیانیه از روسیه خواسته شده است تا اطلاعات کامل و شفاف در مورد برنامه تحقیق و تولید ماده شیمیایی نوویچوک را در اختیار سازمان منع کاربرد تسلیحات شیمیایی قرار دهد.

مقامات بریتانیایی گفته اند که بررسی های آزمایشگاهی نشان داده است که در حمله شیمیایی به سرگئی و یولیا اسکریپال ماده نوویچوک به کار برده شده بود. این ماده در دوره شوروی سابق برای کاربرد در تسلیحات شیمیایی ساخته شد و به گفته مقامات بریتانیایی، در حال حاضر تنها در اختیار روسیه است.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption سفارت روسیه در لندن - تعدادی از کارکنان سفارت به جاسوسی متهم و دستور اخراج آنان صادر شده است

روز ۴ مارس، سرگئی اسکریپال، جاسوس سابق دوجانبه روسی، و دخترش در حالت بیهوشی در یک مکان عمومی در شهر سالزبوری پیدا شدند و به بیمارستان انتقال یافتند. حال این دو نفر و یک مامور پلیس که در انتقال آنان به بیمارستان کمک کرده وخیم گزارش شده است.

در پی تحقیقات پلیس و نهادهای تحقیقاتی ارتش بریتانیا، اعلام شد که علت بیماری این افراد آلودگی به ماده سمی نوویچوک بوده است. مقامات بریتانیایی گفته اند که از آنجا که این ماده صرفا در اختیار نهادهای دولتی روسیه است، یا کسانی در دولت آن کشور در حمله سالزبوری دست داشته اند یا کنترل بر این ماده خطرناک از دست دولت روسیه خارج شده است.

در واکنش به این حادثه، دولت بریتانیا ضمن طرح موضوع در شورای امنیت سازمان ملل، به بیست و سه تن از کارکنان سفارت روسیه در بریتانیا دستور داده است خاک این کشور را ظرف یک هفته ترک کنند و برخی اقدامات دیکر در کاهش همکاری دوجانبه را نیز اعلام کرده یا در دست بررسی دارد.

کارشناسان بریتانیایی گفته بودند که تاثیر اقدامات تنبیهی علیه روسیه به میزان حمایت و همکاری متحدان این کشور بستگی دارد. در حال حاضر، ایالات متحده و کشورهای عضو اتحادیه اروپا به دلیل سیاست روسیه در اوکراین، یک رشته تحریم‌های اقتصادی را علیه آن کشور به اجرا گذاشته‌اند.

مقامات روسی هر گونه ارتباطی با این حمله را تکذیب کرده اند.