بازرس ویژه 'رسما خواستار دسترسی' به مدارک مالی موسسه ترامپ شد

آقای ترامپ بارها تاکید کرده که هیچ ارتباط مالی یا سیاسی بر سر انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ با روسیه نداشته است حق نشر عکس Getty Images
Image caption آقای ترامپ بارها تاکید کرده که هیچ ارتباط مالی یا سیاسی بر سر انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ با روسیه نداشته است

به گزارش رسانه‎های آمریکا، رابرت مولر، بازرس ویژه پرونده ارتباط ادعایی میان ستاد دونالد ترامپ و روسیه با ارسال احضاریه از موسسه تجاری ترامپ خواسته همه مدارک مالی مرتبط با روسیه را در اختیار کمیته تحقیق و تفحص بگذارد. در صورت مخالفت با این درخواست، بازرس ویژه می‌تواند درخواست رسمی تشکیل دادگاه کند.

روزنامه آمریکایی نیویرک تایمز، روز پنجشنبه (۱۵ مارس) ضمن انتشار این خبر نوشت این جدی‌ترین اقدام بازرس ویژه برای سرکشی به جزئیات زندگی تجاری رئیس جمهوری آمریکا و اعضای خانواده اوست که می‌تواند بیانگر متمرکز شدن این تحقیقات بر خود آقای ترامپ باشد.

همزمان شبکه تلویزیونی سی‌ان‌ان آمریکا هم می‌گوید یک مقام آشنا به جزئیات این تحقیقات از ارسال رسمی این احضاریه به این شبکه گفته است.

با وجود این، سخنگوی تیم بازرس ویژه از اظهارنظر درباره جزئیات این احضاریه خودداری کرده است.

یکی از وکلای موسسه تجاری ترامپ هم گفته از تابستان سال گذشته (۲۰۱۷) که این تحقیقات آغاز شده این موسسه "کمال همکاری" را با تحقیقات بازرس ویژه داشته و بنابراین "این خبر تازگی ندارد و همکاری ما با این تحقیقات هم بر روال گذشته ادامه خواهد یافت."

رابرت مولر، بازرس ویژه، از تابستان سال گذشته به ریاست تیم تحقیق و تفحصی منصوب شده که در دو زمینه قرار است به وزارت دادگستری گزارش دهد؛ بررسی هرگونه ارتباط میان اعضای ستاد آقای ترامپ و دولت روسیه و احتمال سوء استفاده رئیس جمهور آمریکا از قدرتش برای متوقف کردن این تحقیقات قضایی.

دونالد ترامپ پیش‌تر و هنگامی که فشارها برای علنی کردن برگه‌های مالیاتی‌اش افزایش یافته بود گفته بود که سرکشی به سوابق مالیاتی او برایش "یک خط قرمز" محسوب می‌شود و آن را تحمل نخواهد کرد.

رسانه‌های آمریکایی در یک سال گذشته بارها در ارتباط با مناسبات مالی ادعایی میان موسسه ترامپ و شرکت‌های روسی و منتسب به نزدیکی با ولادیمیر پوتین، گمانه‌زنی کرده بودند.

مهمترین آنها به تلاش موسسه ترامپ برای احداث یک برج-هتل مجلل در مسکو باز می‌گردد که گفتگوهای آن میان موسسه ترامپ و طرف روسی چند سال پیش شکل گرفت اما هیچ‌گاه عملیاتی نشد.

در گزارش‌های دیگر موضوع همکاری موسسه ترامپ و شرکت ساختمان سازی کوشنر، داماد آقای ترامپ، با یک شرکت آمریکایی که مالکان آن روس هستند و سوابق جنایی هم در دادگاه‌های آمریکا دارند، مورد توجه گزارشگران تحقیقی قرار گرفت. تحقیقاتی که مربوط به برج سوهو ترامپ در نیویورک می‌شد. برجی که گفته شده ابتدا با سرمایه‌گذاری خانواده کوشنر آغاز شده و سپس موسسه ترامپ هم در آن شریک شده است.

با وجود این، سال گذشته و پس از آن که شبکه رادیوهای ملی آمریکا (ان‌پی‌آر) در یک سری گزارش ویژه به این موضوع پرداخت، موسسه ترامپ اعلام کرد که همکاری خود با پروژه برج سوهو نیویورک را متوقف می‌کند و دیگر هیچ نقشی در آن نخواهد داشت.

بیشتر بخوانید

بازرس مولر اواخر سال گذشته هم با ارسال احضاریه رسمی برای بانک آلمانی دویچه بانک خواستار دسترسی به همه مدارک مالی حساب‌های آقای ترامپ شده بود.

با وجود این، این بار تیم بازرسان آقای مولر به سراغ خود موسسه ترامپ رفته‌اند جایی که تا پیش از ورود به کاخ‌سفید دونالد ترامپ مدیریت آن را برعهده داشت و پسران، دخترش ایوانکا و دامادش جرد کوشنر در اداره آن نقش محوری داشتند اما پس از ورود آقای ترامپ به کاخ‌سفید او خودش را از ریاست این مجموعه تجاری معاف کرد و مدیریت آن را به پسرانش سپرد.

ایوانکا ترامپ، دختر رئیس‌جمهوری هم که به همراه همسرش، جرد کوشنر، بدون دریافت حقوق در کاخ‌سفید مشغول به کار شده‌اند، قبلا اعلام کرده بودند که فعلا دخالت مستقیم در امور تجاری را معلق می‌کنند تا مناسبات تجاری آنها با وظایف‌شان در کاخ‌سفید دچار تعارض حرفه‌ای و اخلاقی نشود.

حق نشر عکس Reuters
Image caption یوگنی پریگوژین که از او به عنوان آشپز آقای پوتین یاد می‌شود، دخالت در انتخابات آمریکا را رد کرده است

آمریکا ۱۹ تبعه روسیه را در فهرست تحریم‌ قرار داد

در همین حال، امروز (پنجشنبه ۱۵ مارس - ۲۴ اسفند) آمریکا ۱۹ تبعه روسیه را به اتهام دخالت در انتخابات ۲۰۱۶ ریاست جمهوری آمریکا و اقدام به حمله‌های سایبری مورد تحریم قرار داد.

این افراد شامل ۱۳ نفری هستند که ماه گذشته از سوی رابرت مولر، بازرس ویژه پرونده تحقیق درباره نقش روسیه در انتخابات آمریکا متهم شدند.

استیون منوچین، وزیر خزانه‌داری آمریکا، این افراد را به "حملات سایبری خرابکارانه، دخالت و هدف قرار دادن زیرساخت‌های حیاتی" آمریکا متهم کرد.

او گفت که تحریم‌ها "حملات شرورانه مداوم" از سوی روسیه را هدف قرار می‌دهد.

همچنین ۵ گروه شامل سازمان‌ اطلاعات ارتش روسیه GRU نیز در فهرست این تحریم‌ها قرار گرفتند.

بیشتر بخوانید

در فهرست تحریم‌ها نام یک شرکت اینترنتی مستقر در سن‌پترزبورگ نیز به چشم می‌خورد. یوگنی پریگوژین از نزدیکان ولادمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه که گفته می‌شود صاحب این شرکت است متهم شده که برای تاثیرگذاری در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا دست به تحقیقات گسترده جعلی در فضای مجازی زده است.

آقای پریگوژین دخالت در انتخابات آمریکا را رد کرده است.

وزیر دارائی آمریکا گفت که تحریم‌های بیشتری علیه " مقامات و الیگارش‌های روس وضع خواهیم کرد تا در مقابل تلاش‌هایشان برای ایجاد بی ثباتی" پاسخگو باشند.

او اعلام نکرد که تحریم‌ها از چه زمانی آغاز می‌شوند اما تاکید کرد که دسترسی این افراد به نظام مالی آمریکا قطع خواهد شد.