رابرت موگابه: برکناری من از قدرت، کودتا بود

حق نشر عکس EPA
Image caption موگابه گفته است که برکناری او "کودتای" و "شرم آور" بوده است هر چند علاقه‌ای به بازگشت به قدرت ندارد

رابرت موگابه، رئیس جمهوری سابق زیمبابوه، برکناری خود از قدرت را کودتایی خوانده که "باید لغو شود."

رئیس جمهوری سابق زیمبابوه در مصاحبه با شبکه تلویزیونی سی‌ای‌بی‌سی آفریقای جنوبی در مورد حوادث منجر به برکناری خود گفته است "باید بگویم که این یک کودتا بود، شاید بعضی ها نخواهند آن را کودتا بنامند، اما این یک کودتا بود."

آقای موگابه، که از دفتر کار خود در پایتخت زیمبابوه سخن می گفت، افزود: "ما باید این بلای شرم آور را که سر خودمان آورده ایم لغو کنیم، ما استحقاق چنین چیزی را نداریم، زیمبابوه چنین استحقاقی ندارد."

رابرت موگابه در مصاحبه دیگری با شبکه تلویزیونی آی‌تی‌وی بریتانیا نیز به شدت از نحوه برکناری خود انتقاد کرد. او در عین حال گفت که "البته نمی‌خواهم دوباره رئیس جمهوری شوم، من حالا ۹۴ سال سن دارم."

+ رابرت موگابه استعفا کرد

+ حزب حاکم زیمبابوه موگابه را از رهبری خود خلع و برای استعفای او ضرب‌الاجل تعیین کرد

+ موگابه در مراسم عمومی شرکت کرد

+ زیمبابوه در تسلط نظامیان است

حق نشر عکس Getty Images
Image caption مداخله نظامیان به طرفداری از منانگاوا سرانجام به استعفای موگابه منجر شد

رابرت موگابه در هر دو مصاحبه گفته است که از امرسون منانگاوا که با رای اعضای حزب حاکم زانو پی‌اف به جانشینی او رسید، منتفر نیست اما رئیس جمهوری فعلی را متهم کرد که "به ملتمان خیانت کرده است."

آقای موگابه تاکید کرد که حاضر نیست با رئس جمهوری کنونی همکاری کند زیرا "ریاست جمهوری او غیرقانونی و خلاف قانون اساسی است." وی گفت: "شخص باید به شکل قانونی و درست به ریاست جمهوری انتخاب شود، و من حاضرم در مورد چنین فرآیندی گفتگو و حتی به انجام آن کمک کنم، البته اگر از من خواسته شود، که نشده است."

حق نشر عکس Getty Images
Image caption تظاهرات طرفداران موگابه و همسرش کوتاه مدتی قبل از برکناری او

رابرت موگابه که در جریان مبارزات برای استقلال زیمبابوه (رودزیای سابق) رهبری گروهی از چریک‌های مخالف حکومت را در دست داشت، پس از استقلال این کشور در سال ۱۹۸۰ تا نوامبر سال گذشته میلادی سی و هفت سال در سمت‌های نخست وزیر و رئیس جمهوری قدرت را در این کشور در دست داشت.

به گفته مخالفان، حرکت او به سوی تحکیم قدرت شخصی همراه با سوء مدیریت اقتصادی و فساد گسترده باعث شد تا زیمبابوه که زمانی دارای اقتصادی نیرومند بود به فقر کشیده شود در حالیکه آقای موگابه با اتکای به نیروهای امنیتی و گروه‌های لباس شخصی حامی خود، مانع از فعالیت موثر مخالفان می‌شد.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption چند روز قبل از برکناری موگابه تتظاهراتی علیه او برگزار شد که اعضا و طرفداران حزب حاکم نیز در آنها شرکت داشتند

در ماه نوامبر سال گذشته، رابرت موگابه معاون خود، امرسون منانگاوا را برکنار کرد. گفته می‌شد که دلیل این اقدام، فراهم کردن زمینه مساعد برای ریاست جمهوری همسرش، گریس موگابه، پس از کناره‌گیری یا مرگ خود او بود.

این اقدام با اعتراض ارتش مواجه شد که با حرکت به سوی پایتخت، عملا رئیس جمهوری را در حبس خانگی قرار داد اما آقای موگابه از استعفای از ریاست جمهوری خودداری کرد. در حالیکه اعضای حزب حاکم از حمایت او دست برداشته و نشانی از حرکت طرفداران سابقش هم دیده نمی شد، سرانجام او در روز ۲۱ نوامبر از مقام خود کناره گرفت و حزب زانو پی‌اف، آقای منانگاوا را به ریاست جمهوری برگزید.

به گفته روزنامه رسمی دولت زیمبابوه، پس از استفعای از ریاست جمهوری، دولت به رابرت موگابه موقعیت کامل دیپلماتیک داده و یک خانه بزرگ با بیش از بیست مستخدم و کارمند را در اختیار او قرار داده است.

قرار است به زودی انتخابات ریاست جمهوری زیمبابوه برگزار شود و برخی ناظران پخش مصاحبه رابرت موگابه را با آمادگی حزب حاکم برای مبارزات انتخاباتی نامرتبط ندانسته‌اند. برکناری موگابه به کاهش فشار بر مخالفان و آزادی نسبی فضای سیاسی زیمبابوه کمک کرده و احتمالا رئیس جمهوری کنونی با اتکای به این تحولات خواستار حمایت مردم خواهد شد.