افزایش تظاهرات ضددولتی در پی قتل روزنامه‌نگار اسلواکی

A Slovak flag is held aloft at a rally near the Slovak National Uprising square against corruption and to pay tribute to murdered Slovak journalist Jan Kuciak under the slogan "For a Decent Slovakia", on March 16, 2018 in Bratislava, Slovakia حق نشر عکس AFP

هزاران نفر شهرهای مختلف اسلواکی در مخالفت با دولت این کشور تظاهرات کردند. هماهنگ‌کنندگان این راهپیمایی می گویند دست کم ۶۵ هزار نفر در این تجمع‌ها شرکت کرده‌اند.

اعتراضات ضددولتی پس از قتل یان کوچاک، روزنامه‌نگاری که درباره فساد مالی تحقیق می‌کرد آغاز شد و تا اینجا به استعفای نخست‌وزیر و چند مقام دولتی منجر شده است.

روز جمعه (۱۶ مارس - ۲۵ اسفند) تظاهرات‌کنندگان خواستار انتخابات زودهنگام شدند.

معترضان که در ۳۵ شهر اسلواکی به خیابان آمده بودند می‌گویند اگرچه رابرت فیتسو، نخست‌وزیر، روز گذشته (پنجشنبه) استعفا داد اما او با انتخاب یکی از هم حزبی‌هایش به عنوان جانشین، این امکان را فراهم کرده که دولت منتخب او تا پایان سال ۲۰۲۰ در قدرت بماند و معترضان این را برابر ادامه رهبری رابرت فیستر با قرار گرفتن در سایه، ارزیابی می‌کنند.

یان کوچاک، ۲۷ ساله، مشغول تهیه یک گزارش تحقیقی درباره فساد مالی منتسب به مقامات دولتی و ارتباط احتمالی آنان با عده‌ای بازرگان و یک مافیای ایتالیایی بود که به همراه نامزدش مارتینا کوسنیروا در روستای ولکا ماچا، واقع در ۶۵ کیلومتری براتیسلاوا، پایتخت، به قتل رسید.

بیشتر بخوانید

پلیس اسلواکی مظنونان به قتل یک روزنامه‌نگار و نامزدش را آزاد کرد

جلسه امنیتی دولت اسلواکی در پی قتل روزنامه‏ نگار کاوشگر

این اولین قتل یک روزنامه‌نگار در تاریخ جمهوری اسلواکیست. گزارش یان کوچاک که چند روز پس از قتلش منتشر شد از هفت ایتالیایی نام برد که پلیس اسلواکی یکی از آنها را بازداشت کرده بود اما کمکی بعد آزادش کرد.

هفته گذشته هم تظاهرات اعتراضی در براتیسلاوا با حضور حدود ۴۰ هزار نفر برگزار شد که بزرگترین تجمع در اسلواکی پس از فروپاشیدن جماهیر شوروی سابق بود.

پلیس در روزهای نخست پس از قتل یان کوچاک، هفت نفر را بازداشت کرد اما پس از بازجویی‌های اولیه آنها را آزاد کرد و هنوز هیچ شخص یا اشخاصی را به قتل این روزنامه‌نگار رسما متهم نکرده است.

حق نشر عکس Reuters
Image caption معترضان خواستار برگزاری انتخابات زودهنگام‌اند

آقای فیکو که دو سال پیش به قدرت رسید در جریان کارزارهای انتخاباتی گفته بود معتقد است مسلمانان نمی‌توانند با یک جامعه کاتولیک ادغام شوند و خطری برای امنیت آن خواهند بود.

او قسم خورده بود پس از به قدرت رسیدن حتی "یک مهاجر مسلمان" را هم نپذیرد.

اسلواکی که از بالاترین نرخ رشد اقتصادی در اتحادیه اروپا برخوردار است سیاست‌های اجتماعی سخاوت‌مندانه ای را از جمله سفر رایگان با قطار برای دانش‌آموزان و بازنشستگان عملی کرده است.

موضوعات مرتبط