معاون سابق اف‌بی‌آی دو روز قبل از بازنشستگی اخراج شد

اندور مک‌کب بیش از ۲۰ سال در اف‌بی‌آی کار کرده بود حق نشر عکس AFP/Getty
Image caption اندور مک‌کب بیش از ۲۰ سال در اف‌بی‌آی کار کرده بود

جف سشنز، وزیر دادگستری آمریکا، اندرو مک‌کب معاون سابق پلیس فدرال (اف‌بی‌آی) را تنها دو روز مانده به موعد بازنشستگی‌اش اخراج کرد. آقای مک‌کب که بارها از سوی دونالد ترامپ مورد انتقاد قرار گرفته بود ماه ژانویه گذشته تحت فشار استعفاء داد و قرار بود روز یکشنبه بازنشسته شود.

آقای مک‌کب که پس از اخراج جیمز کومی، رئیس قبلی اف‌بی‌آی، برای مدتی ریاست این سازمان را بر عهده داشت، دومین مقام ارشد در رسیدگی به پرونده ایمیل‌های هیلاری کلینتون و همچنین تلاش روسیه برای تاثیرگذاری بر انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ بود.

اخراج آقای مک‌کب آن هم تنها دو روز مانده به موعد بازنشستگی او می‌تواند به قطع بخش مهمی از مزایای کاری او منجر شود. او البته حق اعتراض و فرجام دارد.

آقای مک‌کب در اطلاعیه‌ای نسبت به اخراجش واکنش نشان داده و گفته او به علت آن که شاهد وقایع پس از اخراج جیمز کومی، رئیس سابق اف‌بی‌آی، بوده مورد غضب قرار گرفته و به همین علت برکنار شده است.

این در حالی است که دفتر جف سشنز، وزیر دادگستری هم عصر جمعه (۱۶ مارس - ۲۵ اسفند) با صدور اطلاعیه‌ای علل اخراج آقای مک‌کب را برشمرده و گفته: "پس از تحقیقات مفصل از سوی بازرس کل در زمینه اتهام تخلفات آقای مک‌کب و تعدی از مسئولیت‌های حرفه‌ای او" تصمیم به اخراج او گرفته شده است.

با وجود این، ناظران مسایل آمریکا پس از این که خبر اخراج آقای مک‌کب در حدود ساعت ۱۰ شب رسما اعلام شد نسبت به "سیاسی بودن" این تصمیم اتفاق نظر داشتند و علت آن که او تنها ۴۸ ساعت مانده به موعد رسمی بازنشستگی‌اش اخراج شده است را همراه با "قصد و غرض‌های جناحی و شخصی" ارزیابی کردند.

در اطلاعیه دادگستری آمده پس از تکمیل این بازرسی، جف سشنز، وزیر دادگستری و بازرس کل این وزارت‌خانه هر دو متفق‌القول به این نتیجه رسیده‌اند که اندرو مک‌کب باید اخراج شود چرا که در چند مورد تخلف مشهود داشته است؛ از جمله "افشاسازی اطلاعات طبقه‌بندی شده به رسانه‌ها عدم صداقت در گفتن وقایع حتی پس از ادای سوگند".

این در حالی است که آقای مک‌کب همه این اتهام‌ها را رد کرده و می‌گوید سخن گفتن با رسانه‌ها را به دستور رئیس جدید اف‌بی‌آی، کریستوفر ری، انجام داده است.

همزمان کارشناسان می‌گویند اندرو مک‌کب در مقام معاون اف‌بی‌آی برای تصمیم‌گیری در مورد گفتگو با رسانه‌ها و علنی کردن اطلاعات برای آنها اختیار قانونی داشته است.

بیشتر بخوانید

حق نشر عکس Getty Images
Image caption آقای ترامپ داشتن ارتباط جنسی با استورمی دانیلز را تکذیب می‌کند

بازیگر فیلم‌های پورن؛ من تهدید جانی شده‌ام

در تحولی دیگر که جمعه شب در آمریکا خبرساز شد، وکیل استورمی دانیلز، بازیگر فیلم‌های پورن که مدعی است با دونالد ترامپ، رئیس‌‎جمهوری آمریکا روابط جنسی داشته اما وکیل آقای ترامپ با پرداخت ۱۳۰ هزار دلار تلاش در ساکت نگه داشتن او کرده، مدعی شده موکلش پس از ان که تصمیم به افشاگری گرفته، مورد تهدید فیزیکی و ارعاب قرار گرفته است.

هم‌زمان از دفتر وکلای شخصی آقای ترامپ گزارش شده که وکلا با طرح شکایت در یک دادگاه فدرال از استورمی دانیلز به علت زیرپا گذاشتن قراردادش درخواست ۲۰ میلیون دلار خسارت کرده‌اند.

استفانی کلیفورد که با نام مستعار استورمی دانیلز شهرت دارد، سال ۲۰۱۱ در مصاحبه‌ای در مورد رابطه جنسی‌ با دونالد ترامپ در سال ۲۰۰۶ سخن گفت.

او ادعا کرد که بعد از به دنیا آمدن بارون، تنها فرزند دونالد و ملانیا ترامپ، با آقای ترامپ رابطه برقرار کرده بود. رسانه‌های آمریکا گزارش داده بودند که کمپین انتخاباتی آقای ترامپ برای ساکت نگه داشتن خانم کلیفورد و توقف ادعاهایش قراردادی با او امضا کرد.

بیشتر بخوانید

مایکل کوهن، وکیل آقای ترامپ ماه گذشته تایید کرد که به طور شخصی ۱۳۰ هزار دلار به خانم کلیفورد داده است. آقای کوهن گفت که دونالد ترامپ داشتن هرگونه رابطه عاطفی با این بازیگر فیلم‌های پورونوگرافی را "به شدت" رد می‌کند.

با این که آقای کوهن پرداخت پول را تایید کرده اما تا کنون نگفته که این پول برای چه به خانم کلیفورد پرداخت شده است. او گفته که آقای ترامپ یا کمپین انتخاباتی او دخالتی در پرداخت این وجه نداشته‌اند.